33) Kazan Şehrinin Kurulmasına Dair Efsane

Yayin Tarihi 19 Haziran, 2015 
Kategori TÜRK VE DÜNYA DESTANLARI

Kazan şehrinin kurulmasına dair efsane

image001

1881 yılında Tatar bilim adamı Kayum Nasırı tarafından yayınlanan bu efsaneye göre şehrin etrafında kale kurulmaya başlandıktan sonra yerli sakinler şehrin içine girmekten kormaya başlamışlar, çünkü şehrin her yerinden kocaman yılanlar ortaya çıkıyormuş. Belki de yılanların yuvaları inşaat çalışmaları sırasında kazara yıkılmış.

Kazan’ı inşaa ettiren Han yılanlardan kurtulma yöntemlerini görüşmek amacıyla vezirlerini toplamış. Vezirler, yılanların bulunduğu yerlere saman getirip yakmaya karar vermişler. Yılanların ateş ve dumandan kaçarak şehri terkedeceği tahmin ediliyordu.

Bir cesur oğlan gönüllü olacağını söylemiş. Saman alevlendiği zaman daha çok ejderhaya benzeyen dev bir yılan oğlana yaklaşıp kuyruğunun vurmasıyla onu öldürmüş. Ama yılan-ejderha da ateşte diri diri yanmış.

Yangında ölmeyen yılanlar ise şehri terketmiş. Tehlike ortadan kaldırılmış ve insanlar gittikçe şehre yerleşmeye başlamışlar.

Bir başka eski Kazan efsanesine göre dev bir yılan Zilant Kazanka nehrinin Volga nehri ile birleştiği yer yanındaki dağ tepesinde yaşıyormuş. Zilant olarak adlandırılan bu dağ burada 1560 yılında kurulmuş bir Ortodoks manastırına adını vermiş. Efsaneye göre şu an yılan Kaban Gölü’nde bulunuyor ve 16. Yüzyılda Kazan Hanlığı’nı yöneten Süyümbike’nin hazinesini koruyormuş.

Bu efsane Kazan’da tanınmış olan Zilant isimli bir ejderha-yılanın meydaha gelmesini anlatıyor. Bu mitolojik yaratığın ismi Yılan Dağı anlamına gelmektedir.

Başta Zilant resmi Kazan Hanı’nın mührü üzerinde yer alırdı. Rus Çarı Korkunç İvan Kazan’ı fethettikten sonra Zilant resmi devlet mührüne geçti. 1781 yılında çarın emriyle Zilant Kazan vilayetinin armasına yerleştirildi. Belgelerde o ‘kanatları ve kuyruğu kırmızı, gagası ve pençeleri altın, dili kırmızı siyah taçlı bir ejderha’ olarak tasvir edildi. Kazan vilayetinin arması ile birlikte Zilant resmi Rusya İmparatorluğu armasına da geçmiş oldu. Resmi vilayetin bütün şehirlerinin armalarına dahil edildi.

Zilant Kazan ve Tataristan Cumhuriyeti’nin bir sürü başka şehirlerinin arması ve bayrağında resmedildi.
http://tr.sputniknews.com/turkish.ruvr.ru/

 

Paylaş:

Yorumlar

“33) Kazan Şehrinin Kurulmasına Dair Efsane” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Ahmet Derviş yorum tarihi 19 Haziran, 2015 16:36

    çok ilginç bir hikaye. Elinize sağlık hocam.

Yorum yap