327) İNTİKAM DULLARI

Yayin Tarihi 7 Ağustos, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

İNTİKAM DULLARI

Eşini, çocuğunu kaybeden, tecavüze uğrayan Iraklı kadınlar, işgalcilere karşı örgütleniyor.

Iraklı kadınlar intikam peşinde
İşgalcilere tepki çığ gibi büyüyor
Eşini, çocuğunu kaybeden, tecavüze uğrayan kadınlar direnişe geçti.

Evlatlarını, eşlerini, sevdiklerini Irak’ta işgalcilerin saldırısında kaybeden ve sayıları 3 milyona yaklaşan Iraklı kadınların ABD’ye tepkisi sürüyor. Kadın çocuk, genç yaşlı demeden evlere gece baskınları düzenleyen ve kadınlara tecavüz eden Amerikan askerlerine karşı ortak tepki koyan kadınlar silahlanarak direnişe katılıyor. Başkent Bağdat’ın çarşılarında satılan bir video kasette, fişeklik, tabanca ve tüfek kuşanan bir grup kadın, Irak’taki Amerikan ordusuna karşı neden silahlandıklarını anlatırken, “İslam’ı ve kutsallığını savunuyoruz. Burası doğup büyüdüğümüz ülke. Erkeklerimiz ülkeyi savunurken neden duralım. Kadınları durduran ne?” diyor.

Tecavüz ve şiddet kurbanları
ABD’li yetkililer, Irak’ta 2004 yıllarınn başından bu yana ülkenin dört bir yanında görülen şiddet düzeyinin düşmesine rağmen, direnişçiler tarafından intihar eylemi için yetiştirilen kadınların düzenlediği saldırıların sayısında olağanüstü artışa dikkat çekiyor. ABD ordusunun verilerine göre, Irak’ta 2007 yılında kadınlar 8 intihar saldırısı düzenledi. Bu yıl 23 saldırı yapıldı. Iraklı kadın örgütü Emel’in başkanı Henaa Edvar  “Amerikan ya da Iraklı askerlerin yarattığı şiddet, intikam duygusuna itecek. Özellikle kocalar öldürüldüğünde. Sanırım kadın intihar eylemlerinin ana nedeni bu” dedi. Özellikle tecavüze uğrayan ve şiddet uygulanan kadınların direnişe katıldığına dikkat çeken Edvar, “ABD’nin eylemleri bu tarz saldırıları ve tepkileri beraberinde getiriyor” yorumunu yaptı. Bağdatlı kadınların işgalcilere karşı başlattığı direnişe çevre kentlerden de destek var. 

Evlere insanlık dışı baskınlar düzenleniyor
İşgalci Amerikan askerleri Bağdat ve çevresindeki kentlerde direnişçilerin evine yaptıkları gece baskınlarında kadın ve çocukları tutuklayarak insanlık dışı muamele yapıyor.

YENİÇAĞ

image0019.jpg

image0021.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“327) İNTİKAM DULLARI” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Ahmet yorum tarihi 11 Ağustos, 2008 20:38

    Terk bir kelimeyle,Allah belani versin ABD….

Yorum yap