326) ETİYOPYA, NEDEN SUDAN’DA SİVİLLERİ ÖLDÜRÜYOR?

Yayin Tarihi 15 Aralık, 2008 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Etiyopya, neden Somali’de sivilleri öldürüyor? 

Etiyopya hükümeti, Ocak ayında Birleşmiş Milletlerin kararıyla Somali’den askerlerini çekecek olmasına rağmen sivilleri katletmeye devam ediyor. Son bir haftada yüzden fazla sivil, Etiyopyalı işgalci askerler tarafından öldürüldü.

Başta BM olmak üzere uluslararası güçlerden, Etiyopya hükümetine tepki gelmedi. Hatta Fransa, İsrail ve ABD, olayların sorumlusu olarak İslamcıları görüyor ve İslamcıların Somali’den temizlenmedikçe ölümlerin süreceği yönünde açıklamalarda bulunuyor.

Batı medyasının etkisiyle Somali’de son aylarda yaşanan korsanlık faaliyetleri, Etiyopya terör ve katliamını görmemizi engelledi. Sayıları yüzü bulmayan korsanların, kaçırdığı gemiler dünyanın en önemli sorunu haline geldi. Özellikle Suudi Arabistan’a ait petrol taşıyan tankerin eski asker ve balıkçı olan korsanlar tarafından kaçırılması bile İslamcılara fatura edilerek ABD ve İsrail’in bölgeyi abluka altına almasını sağladı. Somali’de korsan faaliyetlerinin arkasında farklı bir siyasi politikanın olduğunu söyleyerek bu konuyu ilerideki yazılarımıza bırakalım.

ABD ve diğer batılı güçler, Martta İslamcıların eline geçmesi beklenen hükümeti zayıflatarak kaos ortamının devam etmesini istiyorlar. Çünkü asıl sorun şimdilik Somali gözükmüyor. Güney Sudan’ın askeri açıdan güçlendirilmesi ve Hartum yönetimiyle olası bir savaşa karşı Afrika boynuzundaki durumu, kendi lehlerine çevirme planları yatıyor. Sudan, 2009’da devlet başkanlığı seçimlerini yapacak. Bu seçimlerde Ömer el Beşir yine favori olarak görülüyor. Beşir, devlet başkanlığına aday olmadığı takdirde yine İslami gelenekten gelen bir lider devlet başkanlığına gelecek. Güney Sudan’ın, bağımsızlığını ilan ettikten sonra Sudanla bir savaş yaşayacağı kesin. Eğer Sudan yönetimi yalnızlaştırılırsa güney Sudan yönetimi bu savaştan karlı çıkacak. Fakat son günlerde Darfur sorununda çözüme yaklaşılmış olması, Sudan’ın Çad ve Mısır’la olan problemlerinin çözümünde önemli mesafeler alması, başta Kenya ve Tanzanya gibi ABD yanlısı bölge ülkelerini rahatsız etmekte. Somali ve Cibuti’nin de Sudan’ın yanında yer alması bölgedeki dengeleri sarsacak ve ABD’nin son yirmi yıldır izlediği siyasetin sonu gelecektir. Çünkü Afrika’nın bu İslam ülkelerinde, ABD’nin etkisi azalırken Çin’in etkisi artmaya başladı. Çin bölgede izlediği ekonomik açılımını, siyasete eklemlerse; Afrika ülkelerinin geleceğinde en etkili uluslar arası güç haline gelebilir. Şimdi sorduğumuz sorunun cevabını verelim:

Etiyopya’nın, Somalili sivilleri öldürmesinin iki nedeni var: Birincisi, İslamcıların aralarındaki anlaşmazlıkları şiddetlendirerek radikallerin bölgedeki etkisini artırmak ve şiddeti sürekli hale getirmek, ikincisi ise korsanlar nedeniyle bölgeye gönderilen Blackwater şirketinin paralı askerlerinin sayısını artırılmasını sağlamak.

Sivillerin öldürülmesi, İslamcıların nüfuzunu kuvvetlendirmekle birlikte, aralarındaki iç çatışmaları da artırmaktadır. Çünkü İslami Mahkemeler Birliği ve el Şebab hareketi birbirinden giderek uzaklaşmakta ve işgal sonrası için birbirleriyle çatışmaya başlayacaklarının işaretlerini vermektedirler. Son zamanlarda İslami Mahkemeler Birliğinin Yeniden Somali için İttifak hareketinin içerisinde yer alması ve ılımlı siyasetini devam ettirmesi, hareketin Cibuti kolu kabul edilen Şeyh Seyyid Ahmed liderliğindeki kanadı ile iki ay önce hareketin genel başkanlığına getirilen Şeyh Ömer liderliğindeki grubun birbirinden habersiz faaliyetlere girişmesi, hareketin ikiye ayrıldığı izlenimini vermekte. El Şebab adıyla bilinen Genç Mücahidler örgütü ise Geçici Somali Hükümeti ve Etiyopya güçleri ile girdiği birçok çatışmayı kazanarak, Güney ve merkezi Somali’yi tamamen kontrolleri altına aldılar. Fakat Etiyopyalı işgalci askerlerin İslami Mahkemeler Birliğinin hâkimiyetindeki bölgelerde sivilleri öldürmesi, halkın Genç Mücahidler’e kaymasına neden oluyor. Etiyopya işgalini haklı çıkaracak ve işgal sonrasında Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmamak için Somali’yi bir iç savaşa çekmek istiyor

ABD, Irak ve Afganistan gibi iki felaketi yaşarken, maliyeti bunlardan çok yüksek olacak Somali’ye savaş açması zor görünmektedir. Somali’de kendi kontrolünde bir gücün bulunması ve İslamcılar arasında çatışmaların yaşanması, ABD’nin bölgedeki konumunun devam etmesini sağlayacaktır. Somali için ABD şimdilik pek önem teşkil etmediği için Blackwater şirketine ait paralı askerlerin bölgede ABD çıkarlarını koruması daha cazip görünüyor. Blackwater başarılı olursa, Afrika’nın diğer çatışma yaşayan bölgelerine de gönderilebilir. Geçici Somali Hükümeti, Somali de güvenliğin bu askerler tarafından sağlanmasına sıcak bakmakta. Eğer bu askerlerin sayısı artırılırsa, İslamcıların iktidarı ele geçirmesi zorlaşabilir ve batı yanlısı bir hükümetin önü açılabilir.

Etiyopya işgali sona erene kadar Somali’de siviller öldürülmeye devam edecek gibi gözüküyor. İşgalden sonra da iç çatışmaların devam etmesi ve komşu İslam ülkelere yayılacağı beklentisi, bölgeyi takip eden uzmanlar tarafından konuşulmaya başlandı. Peki, batı medyası bu felaketi görmemekte ısrar ederken; dünyayı bir ay süresince korsanlar tarafından iki milyon varil değerinde bir tankerin kaçırılması olayıyla meşgul etmesi gerçekten düşündürücü değil mi?

İbrahim Tığlı

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“326) ETİYOPYA, NEDEN SUDAN’DA SİVİLLERİ ÖLDÜRÜYOR?” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. sevgi ödlek yorum tarihi 16 Aralık, 2008 13:24

  BATI YAPACAKLARINI HAKLI GÖSTERMEK İCİN *MUTLAK;(..
  SENARYOLAR ÜRETİR.ONDAN SONRADA ”KURTARICI”;;((??!
  ROLÜNE SOYUNUR.
  HEP AYNI..
  *BU TİP OYUNLARI BİRDE ÜLKEMİZ ÖGRENİP!
  *UYGULAYABİLSEYDİ*!
  *O VAKİT BİZ ONLARDAN GÜCLÜ OLURDUK.
  -Bizi ellerinde böylesine oyuncak yapamazlardı.

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 16 Aralık, 2008 23:13

  Kurtla kuzu hikayesi.
  Kurt suyun yukarısında; fakat aşağıdaki kuzuya; “Suyumu bulandırdın, o halde seni yiyeceğim.” diyor.
  Elbette bu kıssada; kurdun günahına giriliyor.
  Kurt, şerefli bir hayvan.
  Hayvanın şereflisi mi olur?
  Elbette, çakal var, sırtlan var, domuz var.
  Domuzlar; kuzuyu yemek için, olmadık senaryoları yazıyorlar ve uyguluyorlar.
  İkiz kuleleri kendileri vuruyor, vurduruyor ve Irak’ı, Afganistan’ı işgal ediyorlar.
  Gen meselesi.
  Ha Amerika, ha Avrupalı.

Yorum yap