321) KIL PAYI BİTEN OYLAMALAR…

Yayin Tarihi 3 Ağustos, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

KIL PAYI BİTEN OYLAMALARDA BİR TUHAFLIK OLUR!

Tarih: 16 Eylül 1961 Cumartesi.

Milli Birlik Komitesi Meclis binasında toplantı halinde.

Yassıada Mahkemesi bir gün önce eski DP’lilerden 15’i hakkında idam kararı vermiş. Komite bu kararları görüşecek. Komitenin kararı kesin, başka bir itiraz mercii yok. Yani, kararları onaylarsa 15 kişi idam edilecek, onaylamazsa idamlar müebbet hapse çevrilecek. Komitede Başkan Cemal Gürsel dışında 22 üye var.

Sabah toplantısında genel eğilim bütün idamların müebbede çevrilmesi yönünde.

Ancak öğleden sonraki oturum başladığında işin rengi değişiyor. Dışardan gelen bir habere göre silahlı kişiler Meclis’i sarmış. Üyelerden Mucip Ataklı çıkıp dışarıdakilerle konuşup geri geliyor ve şunları söylüyor: “Dışarıda silahlı subaylar ve Harp Okulu öğrencileri var. Eğer menfi karar olursa dışarı çıkınca ateşe maruz kalacakmışız!Hava elektrikleniyor, büyük bir heyecan oluyor, bazı üyelerin fikirleri değişiyor. İki kişinin oyunun renginin değişmesiyle birlikte denge idamlar lehine bozuluyor. Üç kişinin idamına diğerlerinin müebbet hapse çevrilmesine karar veriliyor. 13–9 verilen bu kararla Menderes, Zorlu ve Polatkan idam ediliyorlar.

Kapalı kapılar ardında geçen bu olaylar o tarihten çok sonra, olayın kahramanlarından bazıları (örneğin Sıtkı Ulay) emekli olduktan sonra öğrenildi. Bu bilgilere göre; Meclisi çevirenler, Silahlı Kuvvetler Birliği adlı cuntaya mensup kişilerdi. (SKB ile ayrıntılı bilgi için Soner Yalçın-Doğan Yurdakul “Bay Pipo” kitabına bakılabilir.)

Ayrıca toplantıda bulunanlardan ve idamların aleyhinde oy kullanmış olanlardan Sami Küçük anılarında “Mehmet Özgüneş ve Ahmet Yıldız sonradan fikir değiştirmeseler, Menderes ve arkadaşları asılmayacaktı!” demektedir. (Sami Küçük, “Rumeli’den 27 Mayıs’a, Doğan Kitap, 2008)

Şimdi, geçmişten hatırladığımız bu acıklı sayfaya bakarak diyoruz ki; Nitelikli çoğunluk işleri ve kıl payı kararlar pek tekin işler değildir. Siyasette deneyimli olan kimseler bu tür oylamalardan hep huylanmışlardır. 30 Temmuz 2008 Çarşamba günü yapılan oylamada da tuhaf bazı işler oldu mu? Umarız olmamıştır. Ama toplantıda neler olduğuna dair medyaya haberler sızmaya başlaması bizim umudumuzu boşa çıkaracak gibi görünüyor. Bu kez galiba neler döndüğünü öğrenmek için bir gün birilerinin emekli olmasını beklemeyeceğiz.

Odatv. com 

Paylaş:

Yorumlar

“321) KIL PAYI BİTEN OYLAMALAR…” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Silvan GÜNEŞ yorum tarihi 5 Ağustos, 2008 00:08

    O gün bu memleketin geleceğini düşünmeden, kendi iktidarları ve koltukları uğruna kısa vadeli başarılarla oy peşinde koşup Türkiye’ye makyaj yapmaya kalkalar yüzünden, bu gün hala emperyalist güçlere karşı bağımsızlığını kazanamayan, zengin kaynakları olan ama işleyemeyen, zeki ve mucit profesörleri olan ama beyin göçü ile içinde zekalı adamı barındıramamış, zekası ile hep övünen ama tembel, verimli toprakları var ama işleyemeyen, yatırımlar var ama sermayesi yabancı olan bir Türkiyeyiz…

Yorum yap