319) AİLE İÇİ ŞİDDET RAPORU

Yayin Tarihi 17 Mayıs, 2013 
Kategori SOSYAL

Şiddet raporunda çarpıcı sonuçlar

 

image0013.jpg

Ankara Cumhuriyet eski Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş, aile içi şiddet anketini açıkladı. Ankete göre şiddetin asıl mağduru kadınlar.  Son 16 ayın verilerine göre  mağdurların yüzde 77’si  kadın, yüzde 18’i erkek, yüzde 5’i ise çocuk. 

ERKEKLİK GURURLARINI BİR YERE BIRAKTILAR

Ancak mağdurların çoğu kadın da olsa, son dönemde aile içi şiddet nedeniyle adliyeye başvuran erkeklerin sayısında da büyük artış var.

Cumhuriyet Başsavcı vekili Nuri Yiğit,  “Mağdur erkeklerin çoğu eşlerinden dayak yiyen erkekler. Erkeklik gurunu bir yere bırakıp onlar da şikayet haklarını kullanmaya başladılar” diye espri yaptı. Başsavcı Kuriş ise, “Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık  şartları zorlayıp şiddet uygulayan kocayı tutukluyoruz” dedi,

İLGİNÇ TESPİTLER
Anket sonucunda ilginç Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı çok ilginç tespitlere de ulaşmış durumda. İşte o tespitler;
* En yoğun şiddet evliliğin “cicim aylarında”. Başsavcılık, tüm aile içi şiddet olaylarının yüzde 10′unun evliliklerin ilk yılında meydana geldiğini belirlemiş
* Ebeveyne yönelik şiddet artıyor- Bir başka ilginç tespit, çocukların anne-babalarına yönelik şiddete başvurma oranının hızlı bir yükseliş göstermesi. Şiddet mağdurlarının yüzde 9′u çocuklarından şiddet gören anne-babalar
* Nikahsız birlikteliklerden şiddet daha çok- Resmi evliliklere göre, nikahsız birliklerde aile içi şiddet oranının çok daha fazla olduğu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının anket sonucunda ulaştığı bir başka tespit. 
* Boşanma aşamasında başvuruyorlar- Ankette ortaya çıkan bir başka tespit ise, mağdurların çoğunun ilk şiddet eyleminde adliyeye başvurmaması. Başvuruların çoğu, süregelen şiddet sonrasında, ancak boşanma aşamasında yapılıyor. Ankete göre, şiddet başvurusunda bulunan mağdurların yüzde 57’si boşanma davası da açmış. 
* Kadınlar kadar, erkek şiddet mağdurları da eşleri hakkında “tedbir kararı” alınmasını talep ediyor. Ancak bir başka tespit, mahkemelerin tedbir kararı alırken kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık uygulaması. Başsavcılığın verdiği bilgiye göre, mahkemeler şiddet gören kadınların hemen hemen tümünün istediği tedbir kararını verirken, erkek mağdurların karıları için istediği tedbir kararlarının ancak yarısına mahkeme olur veriyor. 

VE İLGİNÇ TALEPLER
Aile içi şiddet başvurularında, özellikle adliyeye gelen kadınlardan ilginç talepler de almış savcılar;
En çok istenenler, “kocama içkiyi bıraktırın” ve “kocamın eve erken gelmesini sağlayın” talepleri. 

EĞİTİMLİ KADINLAR DA ŞİDDET GÖRÜYOR
Ankara adliyesinin anketi, aile içi şiddetin sadece toplumun eğitimsiz kesiminde değil, üniversite mezunları arasında da yaygın olduğunu ortaya çıkartı. Ankete göre, şiddet gören kadınların yüzde 14′ü üniversite mezun kadınlar.

ŞİDDET PATLADI

16 ayda ise 11 bin 792 bin soruşturma yapıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı geçen yıl tam 8 bin 534 soruşturma yaptı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Aile İçi Şiddet Bürosu, 1 Ocak 2012 ve 31 Aralık 2012 tarihleri arasında toplam 8534 soruşturma yapıldı. 2013 yılı Nisan ayı sonuna kadar ise intikal eden soruşturma sayısı ise 3 bin 258.

AYNI GÜN TEDBİR ALIP UYGULUYORUZ

Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili Zeki Bayrak, “Büromuzda, aynı gün koruma tedbiri alınıyor, aynı gün kolluğa yetiştiriyoruz. En iddialı olduğumuz konu bu” dedi. 
Kolluğa sözlü talimatta veriliyor. Hiçbir zaman kaybı yok. 24 saat esasına göre çalışıyoruz. Mesai mefhumu yok. Sırf bu mağduriyeti ve  kötü sonuçları ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. 

GECE GÖZALTI UYGULUYORUZ

Kuriş genelde gece gözaltı kararı uyguluyoruz. Pozitif ayrımcılık uyguluyoruz. tutuklama yasağı dışında kalan Avrupa’dan gelen heyetler Avrupa ülkelerinden daha ileri düzeyde olduğunu gelenler ifade ediyorlar. 

Oya ARMUTÇU- ANKARA

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/23305174.asp

Paylaş:

Yorumlar

“319) AİLE İÇİ ŞİDDET RAPORU” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Nuriye Karakurt Özdinçer yorum tarihi 17 Mayıs, 2013 20:53

  Aile içi ,okul,sosyal çevre ,ekonomik durumlar şiddeti oluşturan sebepler…

 2. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 18 Mayıs, 2013 00:48

  ESKİYİ TERKEDİP!:(YABANCILARI MODEL ALMANIN BEDELİMİ BU?-ESKİDEN AİLESİNİN ONAYIYLA EVLENME YERİNİ ARTIK SONUCU GÖRÜNEN YENİ MODEL YASAM:(TARZINA VE COGU BOSANMAYLA SONUCLANAN;(BASI BOS EVLİLİK PROJELERİNEMİ BIRAKTI?-ANNE ONAYI OLMAYAN EVLİLİKLER NEDEN CÖKÜYOR?–EVLİLİK SAYGIN BİR KURUMKEN SİMDİ NEYE BENZETİLDİ?:(

 3. Ahmet Vehbi Ecer yorum tarihi 19 Mayıs, 2013 04:45

  Aile Kurumu Çatırdıyor, Kadınlar ve Çocuklar Eziliyor
  http://www.erciyesgazetesi.com.tr/yazar.asp?yaziID=1068

Yorum yap