316) ÇAPULCULAR DA KEMALİZM’E SALDIRIYOR!

Yayin Tarihi 29 Temmuz, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

ÇAPULCULAR DA KEMALİZM’E SALDIRIYOR !

image00131.jpg

 

Celal Talabani’nin lider olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Ankara Temsilcisi Bahroz Galali, DTP‘nin AKP konusundaki tavrını eleştirdi. Galali, “Şimdiye kadar Türkiye’deki Kemalist ilkeleri kim sarstı? Kuşkusuz ki AKP ve Türkiye’de Kemalizm, hep Kürtlere karşı oldu” iddiasında bulundu.

Bahroz Galali, KYB sitesince yayınlanan makalesinde DTP‘nin ikinci kurultayın bu günlerde yapılmasının özellikle önemli olduğunu belirterek “demokrasi ve barış destekçisi” Türk’ün genel başkan olarak seçilmesini “cesur” bir adım olarak nitelendirdi. DTP‘nin, Türkiye’deki demokratik mücadele ile baş edebilmesi amacıyla “barışçıl, ılımlı ve esnek bir politika”yı benimsemesi gerektiğini de savunan Galali, makalesinde gelecek yıl Türkiye’de yapılacak yerel seçimler konusunda da DPT’yi uyardı.

Galali, DTP’nin “gül demedi” politikasını izlememesi halinde “Önümüzdeki seçimlerde DTP’nin ellerindeki belediyeleri kaybedeceği ve AKP‘nin galip geleceği konusunda kuşku yok” diye yazdı.

DTP’nin AKP ile derin görüş ayrılığı içinde olduğunu sık sık hissettiklerini belirten Galali, PKK‘ya hiç değinmediği makalesinde şöyle devam etti:

“Şimdiye kadar Türkiye’deki Kemalist ilkeleri kim sarstı? Kuşkusuz ki AKP ve Türkiye’de Kemalizm hep Kürtlere karşı oldu. Meseleyi şöyle ifade edelim: Kürtler için hangisi daha iyi, Türkiye’de Kemalizm‘in güçlü olması mı, zayıf olması mıdır? Bu sorunun, AKP’yi rakip görenler tarafından cevaplandırılsın. Bence, bu çok  büyük bir siyasi hata. AKP, Kürt sorunu konusunda önceki iktidar partilerinden çok daha iyidir.”

AA

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap