314) ÜÇ ÇOCUK MU, GÜÇLÜ ÇOCUK MU?

Yayin Tarihi 6 Ocak, 2013 
Kategori SOSYAL

ÜÇ ÇOCUK MU, GÜÇLÜ ÇOCUK MU?

Sayın Başbakan her fırsatta, çok çocuklu olmanın faydaları hususunda uyarılar yapıp, yeni evlenen çiftlere de en az üç çocuk yapmalarına öğütte bulunuyor…

Nüfus, bir milletin itici gücüdür. Enerjisidir. Geleceğidir. Varlığını sürdürebilmesinin şifresidir. Kalkınmanın temel unsurudur.

Ama nasıl bir nüfus?

Peygamber Efendimiz buyuruyor: “Evleniniz, çoğalınız. Ben kıyamet gününde diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuzla övüneceğim.” 

Bu hadis-i şerifte anlatılmak istenen; imanlı, ilimli, ahlaklı, sağlıklı iyi yetişmiş bir ümmetten bahsediliyor. Taklidi imanlı, haklara riayet etmeyen, kültürden nasibini almayan, milli ve manevi değerlerini koruyamayan, üretemeyen, tembel ve sağlıksız bir ümmetin nicelik olarak çoğunluğundan bahsedilmiyor!  

Tamam. Üç çocuk ve daha fazlasını da yapalım. Yapalım da, bu çocukları hangi şartlarda yetiştireceğiz?

Aileler sosyal ve ekonomi alanında verdiği var olma mücadelesinde kaç çocuğuna gerçek anlamda iyi bir eğitim sunma imkanı bulacak?

Milyonlarca insanımız için kültürel etkinliklere katılma lüks bir fantezi iken, çocukların kültürel gelişmişliği nasıl sağlanacak?

Sefaletin ve yoksulluğun ne olduğunu bilmeden, ülke gerçeklerini anlamadan, tavsiyelerde bulunmanın hiçbir geçerliliği yoktur. Şükürler olsun sefalet ve yoksulluğu yaşamadım. Ancak sefalet içinde yaşayan insanların içinde yaşadım. İşimi ifa ettim. Onlara devletimizin ve yardımseverlerin şefkatli elleri ile hayata tutulabilmeleri için rehberlik yaptık…

Bilir misiniz, bir odanın içinde yer yatağında 5-7 çocuk ve anne baba aynı yerde yatmanın dramını?

Gördünüz mü, sabah olduğunda herkes bir telaş içinde kahvaltı bile yapmadan gündelik iş için koşuşturmaları?

Anladınız mı sokaklarda çalışan çocukları?

Tanıdınız mı, sokaklarda yaşayan çocukları?

Hiç çocuk yuvaları ve yurtlarına gidip de orada feleğin öykülerini dinlediniz mi?

Geçim sıkıntısı içinde yaşayan ailelerin çok çocuk yapmaları, niteliksiz bir toplumun oluşması demektir. Böylesi toplumda milli ve manevi kültür değil dilencilik kültürü yükselir. Bu tür insanların da sorgulama, araştırma ve pazarlık yapma hakları da olmayacağı için verileni kabulleneceklerdir. Eğer nüfus çoğalmasında sadece kelle sayısı muteber ise kölelik düzeni yeniden başladı demektir.

Keşke insanlarımızın iş, sosyal güvenlik ve iskan endişesi olmasa da çok güçlü çocuklar yetiştirebilseler… İyi yetişmiş bir çocuk, gelişimi ihmal ettirilmiş üç çocuktan daha hayırlıdır.

Zamanımızın ve Yarınlarımızın bilinçli nesillerine selam olsun.

06.01.2013

YILMAZ KARAHAN

image0013.jpg

Fotoğraf: Tahir Özgür

 

Paylaş:

Yorumlar

“314) ÜÇ ÇOCUK MU, GÜÇLÜ ÇOCUK MU?” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. NAZAN YALÇİN(almin) yorum tarihi 6 Ocak, 2013 23:00

  Çocuk; sevgi, dostluk, saflık gibi hatıra gelebilecek en güzel vasıfları haiz… Çünkü Peygamber efendimiz, (Her çocuk İslam fıtratı üzere doğar) buyuruyor. Yani, iyiliklere, güzelliklere haiz olarak doğuyor.Çocuk; hayatımızın nadide çiçekleri, zirvelenen sevgimizin sebebi… Toprağa ne ekilirse, o biçilir. Arpa eken buğday biçemez.
  Onun için yetişme çağındaki çocukların ve gençlerin “ideal insan” olmaları için azami gayret göstermek şarttır..Kendine güvenen, sosyal ilişkilerde başarılı bireylerin yetişmesi, kolay değildir.. çocuk doğurmak kolay aslolan büyük çocuk yetiştirmektir..Karnı tok, sırtı pek yaşatmak kâfi değil. Her çocuk yarının önderi, ufuk açıcısı, örnek ve üstün bir karakter olarak hazırlanmalı. Kız veya erkek farketmez.bu bağlamda sayin basbakan ne önerdiğinin bile farkinda değildir..Güçlü millet istiyorsak bunun olması lazım demiş…’Demiş de, bu çocukları nasıl bakıp büyüteceklerini hakkında hiçbir şey söylememiş…Bu çocuklar nasıl büyüyecek, hangi paralarla okutulacak, kimlerden burs alıp Amerika’ya gidecek, dönünce 25 günlük asgari ücretle nasıl gemicikler alacak, mücevhercik dükkanlarını nasıl açacak, fast foot zincirlerini tespih gibi parmaklarının arasında nasıl döndürecek ve sonuçta bu verilenlerin ‘bedeli’ nasıl ödenecek?..
  Konunun bu detaylarıyla ilgili hiçbir açıklamada bulunmamış!..Bende diyorum ki anneler tek çocuk yetiştirin büyük çocuk yetiştirin..herzaman ki gibi güzel ve önemli bir konu paylaştiğiniz için tesekkürler hocam..Zamanımızın ve Yarınlarımızın bilinçli nesillerine bizlerden de selam olsun.saygilarımla…

 2. Ayça' Seda Uzun yorum tarihi 6 Ocak, 2013 23:58

  Yüreğinize sağlık hocam,

  Doğru Üç çocuk değil,her yönden yetiştirilmiş,imkanları,eğitim sistemleri kısacası siz herşeye değinmişsiniz.Çocuk yuvaları hırçın duvarlarla örülü,gidip gezdim çok kere lakin benim gidip orada bulunmam birşey ifade etmiyor.Çocuksa onlar da çocuk hemde yeti-öksüz hepsi Allah’a emanet yaşıyorlar.

  Sayın başbakan millete 3 çocuk yapın diyene kadar önce sahip olduklarımızı.Dediğiniz kıstaslar ile yetiştirmeye bakın.Boş laflarla peynir gemisi yürümez ama gemiCİKler yürütülür…

  Bizler bilinçsiz,tembel ve herkese avuç açan bir nesil istemiyoruz.Yazınız baştan sona o kadar net ki teşekkür ederim.

  Yeni yazılarınızı bekliyorum.
  Allah’a emanet olun.
  Saygı ve Sevgilerimle,

 3. zühal asma yorum tarihi 7 Ocak, 2013 14:32

  ALINTI YAPTIM MÜSAADENİZLE*BENİM ORADA**TESEKKÜRLER.VAROLUNUZ*KISA VE ÖZ*GERCEKLER(*

Yorum yap