314) KAFKASYA OYUNLARI!

Yayin Tarihi 25 Temmuz, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Arabulucu İran

Türkiye, Ortadoğu’da çeşitli arabuluculuk rolü üstlenirken, İran da benzer bir girişimde bulundu.

Ermeni basınına göre, geçtiğimiz günlerdeki Ankara ziyareti sırasında İran Dışişleri Bakanı Muttaki, Ermeni mevkidaşını arayarak, “Türkiye ile aranızda arabulucu olabiliriz” dedi.

İRAN, Türkiye ile Ermenistan arasında arabulucu olmak istiyor. Ermenistan ile Türkiye’yi barıştırma girişimine, son olarak 18 Temmuz’da Tahran yönetiminin de katıldığı öğrenildi.

Ermenistan’daki Mediamax ajansının haberine göre, Türkiye ve Ermenistan dışişleri bakanlıklarının üst düzey diplomatları arasında İsviçre’de ilk gizli görüşmeler yapıldığı sırada, resmi bir ziyaret için Türkiye’de bulunan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, Tahran’a dönmeyi beklemeden Ankara’dan direkt olarak Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan’ı telefonla aradı. Mottaki-Nalbandyan telefon görüşmesinin ana teması ise İran’ın, Türkiye ile Ermenistan arasında mevcut problemlerin çözümünde arabulucu olmaya hazır olduğunu bildirmesi oldu. İran’ın sürpriz arabulucu çıkışının Ankara’nın ricası üzerine gerçekleşip gerçekleşmediği ise henüz aydınlanmadı.

İran’ın, Türkiye-Ermenistan diyalogunda arabulucu olma fikri önceki gün Tahran’da da gündeme geldi. IRNA ajansı tarafından yayınlanan bir haberde “Türkiye, Suriye ile İsrail arasındaki diyalogda nasıl bir arabulucu misyonu üstleniyorsa, İran da Ankara ile Erivan arasında benzer bir rol oynayabilir. Üstelik İran, bölgede en kalabalık Ermeni diasporasının bulunduğu ülke” dendi.

Rusya da göz kırptı

TÜRKİYE ile Ermenistan arasında olası “Balayı”nın, Eylül’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın Dünya Kupası eleme grubu maçına davetini kabul etmesiyle başlayacağı sanılıyor. İki ülkenin uzlaşma girişimlerine, bölgedeki en büyük oyunculardan biri olan Rusya da katıldı.

Ermeni haber ajanslarının, “Gül’ün Erivan’a davet edilmesini Moskova nasıl değerlendiriyor” sorusunu yazılı olarak yanıtlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Rusya, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin bir an önce normalleşmesinden yana olduğunu defalarca dile getirmiştir. İki ülke arasında sağlanacak uzlaşma, tüm Kafkaslar bölgesinde istikrar ve güvenliği arttıracaktır. Sarkisyan’ın Gül’ü Erivan’a milli takımlar arasındaki karşılaşmaya davet etmesini de enteresan ve dikkate değer bir girişim olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA

HÜRRİYET

İlgili Yazı:

http://www.yenidenergenekon.com/195-buyuk-ortadogu-ve-kafkasya/

Paylaş:

Yorumlar

“314) KAFKASYA OYUNLARI!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Enes Şengönül yorum tarihi 26 Temmuz, 2008 13:41

    Tabi bu süreç içerisinde Yusuf Halaçoğlu Hocamızında görevden alınması Ermeniler’e başka bir jest olmuştur.

Yorum yap