313) KUTUPTA PETROL SAVAŞI

Yayin Tarihi 25 Temmuz, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Kutupta PETROL Savaşı

image00129.jpg

Rusya ile ABD arasındaki Kuzey Kutbu’nda süren soğuk savaşın altından petrol ve doğalgaz yatakları çıktı.

Amerikan hükümeti için çalışan bilim adamları, Kuzey Kutbu’nda 90 milyar varil petrol olabileceğine inanıyor. Bu, dünyanın yaklaşık 3 yıllık petrol talebini karşılayabilecek bir miktar.

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, Kuzey Kutup Dairesinin kuzeyinde devasa petrol ve doğal gaz rezervleri bulunduğunu bildirdi.

Bölgedeki enerji kaynaklarıyla ilgili şimdiye kadarki bu en büyük araştırmada, Kuzey Kutup Dairesinin kuzeyinde 90 milyar varillik petrol bulunduğu, bölgenin dünyanın ortaya çıkarılmamış doğal gaz rezervlerinin de üçte birini barındırdığı belirtildi.

Araştırma raporunda, dünyadaki keşfedilmemiş, teknik olarak çıkarılabilir petrol ve doğal gaz rezervlerinin beşte birinin burada bulunduğu kaydedildi.

Jeolojik Araştırma Kurumu, ortaya çıkarılmamış petrol ve gaz rezervlerinin yüzde 84’ünün açıklarda bulunduğunu tahmin ediyor. Ancak bunların büyük kısmı, kıyıya yakın yerlerde, karasularında bulunuyor.

Petrolün çoğunun Alaska ve Rus kıyıları açıklarında bulunduğu kaydedildi.

RUSYA: KUZEY KUTBU BİZİM TOPRAĞIMIZ

Bölgedeki zengin yeraltı kaynaklarını yıllar önce keşfeden ABD ve Rusya şimdi örtülü bir savaş yaşıyorlar. Rusya, çoğu Rus bilim adamlarının petrol ve doğal gaz keşfettiği yerler olmak üzere, kıtanın 1,2 milyon metrekarelik toprağın Rusya’nın kıta sahanlığının devamı olduğunu iddia ediyor.

Rusya Tabii Kaynaklar Bakanı, elde edilen verilere göre Rusya’nın kıta sahanlığında yer alan Lomonosov sıradağlarının tabi yapısı ile kutuplardaki bölgenin tabi yapısının aynı olduğunu ve bu bölgenin de Rusya’ya ait olduğunu savundu.

Rusya Osinoloji Araştırma Enstitüsü’nün yaptığı çalışmaya göre de önümüzdeki onlarca yıl içinde 460 bin kilometrekarelik zengin petrol ve doğalgaz yatakları ile kaplı bölge iklim değişiklikleri nedeni ile kullanıma açılabilecek.

Amerikalı uzmanlara göre ise dünyanın keşfedilmemiş dörtte birlik petrol ve doğalgaz kaynağı bu bölgede.

Rus araştırmacılar Kuzey Kutbunda buzulları kırarak 4 bin 200 metre denizin dibine inmişlerdi. Kutuplara Rus bayrağı diken iki mini denizaltı bölgeden de incelenmek üzere parçalar getirmişti.

Rusya ilk defa 2001 yılında bölgenin Rusya toprağı olduğunu iddia etmiş, Birleşmiş Milletler de, Rusya’ya konu ile ilgili daha fazla delil getirilmesini istemişti. Rusya Aralık ayına kadar hazırlayacağı raporla konuyu BM’ye götürecek. Uluslararası hukuka göre şu an bölgeyi çevreleyen beş ülke ABD, Kanada, Hollanda, Norveç ve Rusya’nın 322 kilometrelik ekonomik alanı bulunuyor.
Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku’na göre de ülkeler kıta sahanlıkları boyunca uzanan 370 kilometrelik deniz tabanının kontrolünü otomatikman ellerinde bulunduruyor. Bu sınırlamanın üzerindeki hak iddiaları, sadece BM tarafından ve iddiayı kanıtlayan bilimsel veri sunulabilirse onaylanıyor.

ABD, Rusya, Kanada, Norveç ve Danimarka halen Kuzey Kutup Dairesi içinde, yoğun bir şekilde haritalama faaliyeti yürütüyor.

Bölgeyle ilgili nihai hak iddialarının ise BM’ye 2009 yılına kadar sunulması gerekiyor.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap