307) MİLLİYETÇİLİK; GERİCİLİK VE FUKARALIKMIŞ!!!

Yayin Tarihi 18 Temmuz, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Bakan ÇELİK:

“Türkiye’de en büyük tehditlerden biri gençliği milliyetçiliğe iten zihniyet”

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ”Türkiye’deki en büyük tehditlerden birisinin, liselerden başlamak üzere gençliği şoven bir milliyetçiliğe doğru iten zihniyet olduğunu” ifade ederek, ”(Ben AB’ye karşıyım, ben ABD’ye karşıyım, ben buna karşıyım, ben şuna karşıyım) diyen bir gençlik, ama küreselleşmenin farkında olmayan bir gençlik. Türkiye’yi içe kapanmaya teşvik edenler, gençliğe maalesef bunu pompalıyorlar” dedi.

Çelik, Kolej Mezunları Derneğinin TOBB ETÜ’de düzenlediği ”Türkiye’de ve Dünyada Geçmişten Geleceğe Küreselleşme ve Bu Süreçte Gençliğin Yeri ve Anlamı” konulu foruma katıldı.

Bakan Çelik burada yaptığı konuşmada, sivil toplumun, insanların ”ben de varım” demesi olduğunu ifade etti.
”Küreselleşmenin, globalleşme olarak gündeme geldiğini” belirten Çelik, ”kitle iletişim araçları sayesinde dünya bir köy haline geldi” dedi.
”Küreselleşme ile emperyalizmin özdeş olarak ifade edilen kavramlar olduğunu” anlatan Çelik, ”Haklının kuvvetli olduğu bir dünya yok. Askeri olarak, ekonomik olarak kuvvetli değilseniz, siz haklı değilsiniz. Ayakta durmak istiyorsanız, güçlü olmak zorundasınız” diye konuştu.
Küreselleşmenin görmezlikten gelinemeyeceğini vurgulayan Çelik, küresel aktörlerin başında uluslararası firmaların geldiğini söyledi.
”Türkiye’deki en büyük tehditlerden birisinin liselerden başlamak üzere gençliği şoven bir milliyetçiliğe doğru iten zihniyet” olduğunu kaydeden Çelik, ”(Ben AB’ye karşıyım, ben ABD’ye karşıyım, ben buna karşıyım, ben şuna karşıyım) diyen bir gençlik, ama küreselleşmenin farkında olmayan bir gençlik. Türkiye’yi içe kapanmaya teşvik edenler, gençliğe maalesef bunu pompalıyorlar” dedi.
Türkiye’nin ”bir yol ayrımında” olduğunu ifade eden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Biz ya ulusalcı fukaralık ve içe kapanmayı tercih edeceğiz ya da ulusal zenginliğin ve açılımın yanında olacağız. Türkiye’yi kendi içinde hapsetmeye çalışırsak, Türkiye eski demir perde ülkeleri gibi kendi içine kapanır ve Türkiye’ye yazık olur. Burada esas dinamik unsur, Türkiye’yi geleceğe hazırlayacak olan gençlerdir. Gençler bunun farkında olmak zorundadır.”
Hukukun üstünlüğünün, demokrasinin ve piyasa ekonomisinin yükselen değerler arasında olduğunu belirten Çelik, bu değerleri çok iyi anlamak ve ona göre hareket etmenin önemine dikkati çekti.

”Yozlaşmadan uzlaşmayı öğrenmenin” önemini belirten Çelik, yozlaşmadan medeni dünyayla uzlaşılması gerektiğini söyledi.
Genç nüfusun Türkiye için büyük avantaj olduğunu ifade eden Çelik, ”Gençlik dünyayı çok iyi anlayacak, antenleri dünyaya açık olacak” dedi.

HABER TÜRK

Paylaş:

Yorumlar

“307) MİLLİYETÇİLİK; GERİCİLİK VE FUKARALIKMIŞ!!!” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. ucaner kaptan yorum tarihi 18 Temmuz, 2008 00:59

  millisiz egitim bakani has kurd baska ne soyliyebilirdiki
  bunlarin dini imani para ve dertleri TC yikmak
  hayatlarinin yegane emeli bu
  en iyi baslama yeri ise milli egitim tabiiki

  adam 50 ABD li danisman ile birlikte calisiyor aynen 2. dunya savasindan sonra Japonyaya yapilan olay
  Turkiyeye 1948 den beri uygulaniyor bu program …
  bu serefsizde onlarin artigi
  adamin suratina bakin ciltler konusuyor zaten …

 2. FikirYolu.com » Blog Arşivi » yenidenergenekon.com’dan Son Yazılar (18-07-2008) yorum tarihi 18 Temmuz, 2008 03:23

  […] 307) MİLLİYETÇİLİK; GERİCİLİK VE FUKARALIKMIŞ!!! […]

 3. beyza bega yorum tarihi 18 Temmuz, 2008 20:20

  bakanın fukaralık dediği milliyetçilik değil; küreselleşen dünyada kendi içine kapanmış bir millet olmak.. Eleştirmeye dayalı bi zihniyetle yaşıyoruz malesef.. düşünmeden hazır cevaplılık yapan.. Sonumuz hayr olsun..

 4. Ahmet yorum tarihi 20 Temmuz, 2008 10:42

  Sayin MIlli Egitim Bakani Huseyin Celik…
  Siz Milliyetcilikle ugrasacaginiza,Erkek kardesiniz Vanda Van valisinin makam arabasiyla cirit atiyor,Devletin tuyu bitmemis yetimin parasiyla,
  Ozel Kalem Mudurunuz Olan Hanimi Kocasindan ayirdiniz,Almanyada Hotel koselerinde Ozel Kalem muduru Hanimla, Hangi Devlet meselelerini hallettiniz.

Yorum yap