304) BU İLETİYE İNANMAYIN!

Yayin Tarihi 13 Temmuz, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Bu maile ileten herkese 245 Euro ödenecek

İnternetin en büyük yalanı… Bu maili aldığınızda sakın inanmayın.

Bir zamanlar, Microsoft’un özel bir çalışma yaptığını ve size gelen e-posta mesajını ilettiğinizde size para ödeyeceğini belirten SPAM mesaj internette çılgınlar gibi dolaşıyordu. Hemen hemen her dile (bu arada Türkçeye de) çevirilen bu mesaj şimdi tekrar dolaşmaya başladı.

MAİLİ GÖNDER PARA KAZAN

Mesaj ilk ortaya çıktığı 2006 yılında Microsoft’tan Charles S. Bailey tarafından gönderilmiş gibi görülüyordu. Yeni SPAM mesajında ise yerelleşme söz konusu. Mesaj artık Türkiye’den bir matematik öğretmeninden gelmiş gibi görünüyor, mesajın doğruluğunu onaylayan ve Microsoft’tan çuvalla para kazandığını iddia eden ise Bilkent Üniversitesindenmiş gibi yazılıyor. Bunun dışında 2006 yılında yayınlanan mesajla içerik tamamen aynı. Ve elbette yalan.

Mesaj değişik yollardan yayılıyor, örneğin size de bu hafta içinde bir arkadaşınızdan gelmiş olabilir. Peki ne yapılmalı? İlk iş olarak mesajı hemen silin ve gönderen arkadaşınızı da uyarın, bir daha böyle yalanlara kanmasın.

İŞTE O MAİL:

Tekrar dolaşmaya başlayan SPAM mesaj metni aşağıdaki gibi görülüyor.

Eğer doğru ise süper, değilse de kayıp yok. Umarım doğrudur. Denemesi bedava nasıl olsa. Normalde bu tarz haberleri iletmiyorum, ama bu haber iyi bir arkadaşımdan, avukat olan arkadaşımdan geliyor ve iyi bir fırsat gibi görünüyor. O, doğru diyorsa gerçekten doğrudur. En azından insanı kaybedecek bir şeyi yok. Bana şunları anlattı: avukatım ve yasaları biliyorum. Bu bir gerçek. Aldanmayın, aol ve intel, aynı pepsicola`nın kısa süre önce general elektrik ile yaptığı gibi, mahkeme karşısına çıkmaktan ve milyonluk tazminatlardan korktukları için sözlerini tutuyorlar. Sevgili arkadaşlar lütfen bunu bir şaka olarak görmeyin. Bill Gates şu an servetini dağıtıyor. Buna karşılık vermezseniz ileride bunun için pişman olabilirsiniz.

BU MAİLİ İLETEN HERKESE 245 EURO ÖDENECEK

Windows hala en sık kullanılan program. Microsoft ve aol şu an bu metin ile bir deney yapıyorlar (e-mail beta test). Bu maili arkadaşlarınıza gönderdiğinizde microsoft iki hafta boyunca izini sürebilir ve sürecektir. Bu maili ileten her kişi için microsoft 245 euro ödeyecektir. Bu maili gönderdiğiniz ve bunu devam ileten her kişi için microsoft 243 euro ödeyecektir. Bu maili alan üçüncü kişi için ise microsoft 241 euro ödeyecektir. Iki hafta sonra microsoft size posta adresinizi teyit etmeniz amacıyla size ulaşacaktır ve size bir çek gönderecektir.”

MİCROSOFT YALANLAMIŞTI

Microsoft’un daha önce bu konuda bir açıklama yapıp mesajı yalanlamıştı. Microsoft “İlgili mesajın doğruluk payı yoktur. “Hoax” adı da verilen bu tür mesajlar, “virüs, ödül, yardım, vb.” konulardaki asılsız içerikleriyle heyecan yaratarak kullanıcıların zamanını boşa harcamalarına neden olmaktadır. Bu yöntem ayrıca, yoğun mesaj zinciri içinde geçen e-posta adreslerini ele geçirerek, daha sonra kullanıcılara istekleri dışında mesajlar göndermeyi amaçlayan kötü niyetli kişiler tarafından da yaygın biçimde kullanılmaktadır.” demişti.

İNTERNET HABER

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap