302) DİKKAT! KAFKASYA’DA GERGİNLİK!

Yayin Tarihi 13 Temmuz, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Kafkasya’da Gerginlik

 

image00111.jpg

Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya bölgelerindeki gerginlik her geçen gün artıyor.

Gürcistan’ın geri çağırdığı Moskova Büyükelçisi bugün Rusya’dan ayrılırken, Gürcistan’ın ayrılıkçı Abhazya ve Güney Osetya bölgelerindeki gerginlik de her geçen gün artıyor.

İngilizce yayın yapan Russia Today televizyonunda yayımlanan haberde, Gürcistan’ın Rus savaş uçaklarının sınırları üzerinde keşif uçuşu yapmasının ardından geri çağırdığı Moskova Büyükelçisi’nin ülkeden ayrıldığı kaydedildi.

Russia Today, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın, Gürcü Büyükelçinin geri çekilmesine nasıl bir karşılık vermesi gerektiği konusunda hala değerlendirme yaptığını duyurdu.

Güney Osetya Başkanı’nın Moskova’daki temsilcisi Dimitriy Medoev, Russia Today televizyonuna yaptığı açıklamada, çatışma bölgelerinde konuşlanan Rus barışgücü askerlerinin sayısının artırılmasını isteyerek, ”Barışgücü askerlerinin tam kapasite çalışması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Bölgedeki Rus barışgücü askerlerinin Komutanı Marat Kulahmedov da yaptığı açıklamada, Gürcistan tarafının her askeri saldırıdan önce görülen hareketleri tekrarladığını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Rus savaş uçaklarının önceki gün Güney Osetya üzerinde ”kan akmasını” engellemek için keşif uçuşu yaptığını doğrularken, Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri de bölgenin Gürcü askerleri tarafından işgal edilmesini engellemek için o uçuşların gerekli olduğunu kaydettiler.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un son gelişmeleri değerlendirmek için bugün akşam saatlerinde Güney Osetya Başkanı Eduard Kokoity ile Moskova’da bir araya gelebileceği bildirildi.

Russia Today televizyonunun internet sitesinde yayımlanan haberde de, Moskova’nın Gürcistan-Abhazya konusundaki tutumunu formüle ettiği belirtilerek, ”Bu tutuma göre, Gürcü askerleri Kodori Vadisi bölgesinde kaldığı sürece Tiflis ve Suhumi arasında diyalog hiçbir şekilde mümkün olmayacak” denildi.

Haberde, Abhazya’daki Rus barışgücü askerlerinin ”yüksek alarm” durumuna geçirildiği belirtilerek, askerlere görevleri ve hangi durumlarda silah kullanabilecekleri konusunda detaylı bilgiler içeren broşürler dağıtıldığı kaydedildi.

Dünya Bülteni

 

Büyük Ortadoğu Projesinin bir uzantısı olan Kafkasya ve İran’da  haritaların değiştirilmesi çalışmaları başlamıştır. Uzun bir zamandan beri Kafkasya’da ekonomiyi İsrail misyonu yönlendiriyordu!

Burada önemli olan Türkiye’ye biçilen rolün ne olduğudur?

YENİDEN ERGENEKON

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap