301) GUANTANAMO İŞKENCE KAMPI!

Yayin Tarihi 12 Temmuz, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

 İnsanlığın şüpheli hapishanesi:

Guantanamo Kampı

image0012.jpg

ABD, sadece suçluları değil, “şüphelendiği” kişileri dahi sorgusuzca yıllarca burada tutabiliyor. Murat Kurnaz, yaklaşık 5 yıl kaldığı Guantanamo Kampı’ndan “insanlıkla” bütün bağlantıları kesilmiş bir şekilde çıktı… İşte şüphenin bile yeterli olduğu en acımasız hapishane…

image002.jpg

Varışlarından kısa bir süre sonra tutuklular, Kamp X-Ray, Ocak 2002 yılından itibaren, Guantanamo körfezi askeri üssü nün bir bölümü askeri hapishane veya tutuklu kampı olarak kullanılmaktadır.

image003.jpg

Burada Afganistan’da ve diğer yerlerde ele geçirilmiş el-Kaide ve Taliban ile ilgisi olduğundan şüphelenen kişiler tutuklu bulunmaktadır.

Üç bölüme ayrılır: Kamp Delta (ki buna Kamp Echo da dahildir), Kamp İguana ve artık kapatılmış olan Kamp X-Ray. Tesis zaman zaman Guantanamo, Gitmo veya Kamp X-Ray olarak anılmaktadır.

image004.jpg
Guantanamo Körfezinin bir askeri hapishane olarak kullanılması insan hakları örgütleri ve birçok farklı kesimin eleştirileri ve protestolarına neden olmuştur. Bu örgüt ve kesimler tutukluların işkence gördüğü veya kötü şart ve uygulamalara maruz kaldığını belirtip, buradaki tutuklularının yasal durumlarının belirsizliğine işaret etmektedirler. Zira kişiler ne savaş suçluları (tutukluları) ne de adi suçlular olarak tanımlanmışlar ve ABD yasal sistemine başvuramadıkları gibi ABD yasal sisteminden herhangi bir gözden geçirme de talep edememektedirler.

image005.jpg

Bush yönetimi 3. Cenevre Anlaşması’nın tutuklanmış el-Kaide veya Taliban savaşçılarını kapsayamayacağını öne sürmektedir. Hiçbir dış devlet ise bu noktada Bush yönetimiyle aynı görüşte olduğunu belirtmemiştir. ABD politikasını eleştirenler yönetimin ’savaş suçluları’ ile ‘yasadışı savaşçıları’ arasında bir ayrım yaratmaya çalışmak suretiyle Cenevre Anlaşması’nı ihlal ettiğini öne sürmektedirler.

image006.jpg

Guanatanamo tutukevlerindeki yasadışı uygulamalara dair Avrupa Parlementosu da bir rapor hazırlamıştır.  Daha güncel olarak, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) ve BM çıkardıkları raporlarda durumu bir “insan hakları skandalı” olarak tanımlamışlardır.  

20. yüzyılın son çeyreğinde, Guantanamo Askeri Üssü denizlerde yakalanan Küba ve Haitili mültecileri tutmakta kullanılmıştı. 1990′ların başında, askeri darbe sonucu Haiti’den kaçan Haitilileri barındırmıştır. Bu mülteciler ABD yasal sisteminden Yargıç Sterling Johnson Jr. kampın anayasaya aykırı olduğu kararını 8 Haziran 1993′te verene kadar Kamp Bulkeley isimli bir tutuklu bölgesinde tutulmuşlardır. Son Haitili göçmenler Guantanamo’yu 1 Kasım 1995′te terk etmiştir.

16 Haziran 2005′te Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı, savunma müteahhiti Halliburton’un üs etrafında 30 milyon $’lık bir güvenlik çemberi ve tutukevi inşa edeceğini ilan etmiştir.

10 Haziran 2006 üç tutuklu ölü bulunmuştur. Pentagon’a göre “kendilerini bariz bir intihar sözleşmesiyle öldürmüşlerdir”

KAYNAK:

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/americas/5068228.stm

http://tr.wikipedia.org/wiki/Guantanamo_Kamp%C4%B1

Hazırlayan: Yılmaz Karahan

Paylaş:

Yorumlar

“301) GUANTANAMO İŞKENCE KAMPI!” yazisina 9 Yorum yapilmis

 1. İBRAHİM SAVAN yorum tarihi 12 Temmuz, 2008 09:06

  bilmiyorum böylelerine insan demek suç olmaz mı?
  böylelerine insan diyen birisi zaten bunların suçunu işlemiş olur bence….

 2. BÜYÜK-TÜRKELI yorum tarihi 12 Temmuz, 2008 11:21

  SELAM……….
  SAYIN KARAHANLI………
  ABD ÖNCE BESLEDI SONRA YARGILADI
  BÜYÜK-TÜRKELI

 3. yilmazalptekin yorum tarihi 13 Temmuz, 2008 00:28

  Dunyayi somurmek icin kendi yarattigini terorun once Tohumlarini Stratejik bolgelerde ekip,sonra o tohumlardan yetisen terorun uzerine gitmek bahanesi ile asil amaci somuru oldugunu gizleyerek, dunyaya cifte standartlariyla sahip olmak isteyen, insan bile demeye dilimizin varmadigi sereften nasibini almamis kana suamis canavarin cezasini Yuce Allah verecektir….

 4. ismet soner yorum tarihi 13 Temmuz, 2008 01:49

  Dünya bu iki tür yılışık virüsten dezenfekte edilmedikçe sulh bulamayacak, yaşanabilir bir dünya olamayacaktır:

  Yahudiler ve yüzyıllar süren sionizm kıskacında yahudileşmiş amerikalılar.

 5. saadettin yüksel yorum tarihi 14 Temmuz, 2008 14:21

  dünyadaki tüm ulusların birleşerek amerika ve avrupa emperyalizimden kurtulmadıkca dünyada barışı kurmanın imkansız olduğunu düşünüyorum.

 6. gülşah başkaya yorum tarihi 16 Haziran, 2009 00:33

  geçmişteki soykırım iddalarını onaylıyorlar acaba 20.y.y da yaptıkları nedir bilmiyıurm.insan haklarını burda devreye koyamadılar.Heryerde geçen insan haklarını bir burda ihlal ediyorlar.insan olan yapamaz böle bişi.

 7. taner yorum tarihi 11 Eylül, 2009 17:22

  BUNLARI GÖRDÜKTEN SONRA LAFA GEREK YOK İSLAM KARŞITLARININ NİYETLERİ BELLİ FAKAT BİR GÜN KARŞILARINDA DİRİLMİŞ BİR İSLAM ORDUSU ÇIKACAK O GÜN İSLAMA SAVAŞ AÇANLARA MERHAMET EDİLMEYECEK AYETİ KERİMEDE BUYRULDUĞU GİBİ MERHAMET ETMEYENE MERHAMET OLUNMAZ

 8. petrov evelin yorum tarihi 26 Nisan, 2010 00:55

  bu amerika bir cok seyin arkasinda duruyor hep savas cikarmaya bakiyor ve yakinlarda tekrar savas olacak cunku amerika savastan cok buyuk kyar edecek obama,bush ve digerleri bir cok seyin arkasinda duruyorlar ama turkun karsisinda duramaz onlarin gozu turkiyeyi almakta ama basaramayacklar biz onlardan daha gucluyuz neden bu dunyada ingilizce konusmak zorundayim ben onlar kim,peki neden butun dunya turkceyi ogrenmiyor da ingilizceyi ogreniyorlar onlarin dilini ben konusmak zorunda degilim biz onlarin dilini konusuyorsak onlarda bizim dilimizi ogrenmek zorundalar tesekkurler

 9. Yavuz Selim Demirağ yorum tarihi 4 Kasım, 2012 19:29

Yorum yap