297) KAHROLSUN BİLİM(!)

Yayin Tarihi 7 Temmuz, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

KAHROLSUN BİLİM (!)

İzmir’deki uyuşturucu bağımlılarına “namazla tedavi” uygulandığı, bir grup bağımlının da bu kapsamda sivil toplum örgütleri ve valiliğin desteğiyle Adıyaman’daki Menzil Tarikatı’na gönderildiği ortaya çıktı.
TBMM Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu, 26 Haziran’da, Alkol ve Uyuşturucu Maddeyle Mücadele Derneği (ALMADER) Başkanı İskender Erbay’ı dinledi. Komisyonun tutanaklarına göre, alkol bağımlısı olduğunu ve tedavi gördüğünü açıklayan Erbay, dernek yöneticilerinin de kendisi gibi bağımlılıktan kurtulanlardan oluştuğunu kaydetti. Erbay,
“Eşekten düşeni eşekten düşen anlar. Bizim yönetimimiz, üyelerimiz, hepsi eşekten düşenler” dedi. Bir yıldır faaliyet gösterdiklerini belirten Erbay, kendilerine 300 başvuru yapıldığını anlattı. Hastaneden çıkan çocukları takip ettiklerini vurgulayan Erbay şu bilgileri verdi:
Hastaneden çıkan çocuğun takibini kimse yapmıyor. Hekim hastasını bir kere görüyor, hastaneye yatırıyor, 21 gün akut dedikleri ayılma tedavisi görüyor, ondan sonra hastasını unutuyor. Biz hastaneden çıkan çocukların birçoğunu okullara yazdırdık. Birçoğu ise işsiz. Sabıkalı oldukları, uyuşturucu kullandıkları için çocuklara iş temin edemiyoruz. İş olmayan yerde de şiddet ve suç var.”

Hekim yerine namaza
Hiçbir profesyonel yardım almadan ve hiçbir hekime göndermeden, empati yoluyla 97 çocuğu hayata kavuşturduklarını anlatan Erbay, bazılarını da “namaz yoluyla” dize getirdiklerini açıkladı. Komisyon üyelerinin şaşkınlıkla dinlediği Erbay şöyle devam etti:
Bazılarını da, 160 kişilik grubu da namaz yoluyla dize getirdik, bununla ilgili bir çalışmamız var. Menzil’e gönderiyoruz, otobüs paralarını veriyoruz, iaşelerini veriyoruz. Sayın Valimizden yardım istedik, ‘iaşe bedelini öderim’ dedi. Sağ olsun, yardım etti ve bu çocuklar 4 aydır ayık, içmiyorlar. Hepsi potansiyel suçlu. Cezaevinden çıkmış, kimisi cinayet, kimisi uyuşturucu, hepsi potansiyel sabıkalı.”
Alkole yakalanan sürücülerin ALMADER’de toplu terapi görmesini de öneren Erbay, “
Çünkü insanlar bazı sorunlarını kimseyle paylaşamazlar.
Herkes kendi grubuyla paylaşır. Her insanın içinde karanlık bir nokta vardır. Zaten o karanlık noktayı bastırmak için insanlar alkolik olur veya bir maddeye yönelir. Duygusal insanlar bu hastalığa kapılır
” dedi.
Milliyet’e konuşan Erbay, “
Bağımlıları Menzil tarikatına mı gönderiyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:
Menzil, Adıyaman’da dini bir oluşum, Allah yolunda mücadele ediyor. Bu çocukları terapi ediyorlar. İzmir Mardinliler Derneği aracılık etti. Valilikten destek aldık. Valilik bünyesinde oluşturulan alkol ve uyuşturucuyla mücadele kurulu da devrede. Ben sivil toplum örgütleri adına bu kurula katılıyorum. Bu çocuklar için mücadele ediyoruz.”

CHP’li Ersin’den tepki:
Tarikatlı tedaviyi Meclis’e taşıyacağım
TBMM Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu’nun üyesi, CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, tarikat yöntemleriyle uyuşturucu mücadelesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.
Ersin şunları söyledi: “
Bilimsel bilgi ve tedavi araştırmaları varken, bağımlıların, çocukların tarikatların kucağına atılması kabul edilemez. Vali nasıl çocukların tarikat kucağına atılmasına destek olur? Bunun hesabı verilmeli. Pazartesi konuyu TBMM gündemine taşıyacağım. Olayın araştırılması için önerge vereceğim. Bu, tarikatların her alanda fink attığının göstergesi. Tarikat yöntemleriyle uyuşturucuyla mücadele olur mu?

KENT HABER

ATATÜRK DİYOR Kİ;

Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.

Vatandaşın; Menzile’de, Mersin’e de, Tersine de gitme hürriyeti engellenemez!

Ancak, bu gelişmenin en vahim tarafı, T.C. Devleti İzmir Valiliği tarafından ödenek tahsis edilmesi ve bu tedavi yönteminin İdarece kabul görmesi!

Paylaş:

Yorumlar

“297) KAHROLSUN BİLİM(!)” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Ahmet S. Kursa yorum tarihi 8 Temmuz, 2008 08:58

    Oyle yada boyle suclular icin islevsel birsey yapiliyor hemen yafta vurulmus kahrolsun bilim , acaba bu ulkenin bilim adamlari aydinlari suclular icin tinerciler icin ne yapiyor hepsi sokaklarda perisan , illaki denilen yere gitmeye gerek yok acik bir gercek ki asil amaci Allah CC e ibadet olan namaz her turlu kotulukten alikoyan bir ibadettir ve ruhsal olarak insani yukseklere tasir , ama tabii canim memleketim aman namaz kilmasin ruhsal olarak yogaya devam etsin , yoga kurslari acildimi ses cikmaz kimseden hintli bir sapik kadin ulkemin dortbir yaninda faaliyette bulunuyor tik yok bizden .

    Tarikat filan hikaye once doktora gideceksin tabii ki buda Allahin emridir , Allah tedavi ol diye emretmistir sonrada onun yolunda gideceksin ki her iki cihandada huzura eresin.

    Hicbiseyi dogru yapmiyoruz halbuki hersey acik ve net , tabii canim memleketime adam gibi egitim vermezsen olacagi budur , birisi tarikata goturur digeride namazin ne etkisi olur der , boyle korler sagirlar birbirini agirlar vaziyette yillarimizi kaybettik . Rahmetli Ataturkum kalksa su ulkedeki ayrimciliklari gorse herhalde yuregi dayanmazdi .Allah sonumuzu hayir etsin toplumdaki bu ayrimcligi kaldirsin tek vucutu olalim eskisi gibi.

Yorum yap