296) ATIŞ SERBEST. BU YAZIYA DİKKAT!

Yayin Tarihi 2 Temmuz, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Soruşturma bu isme de uzanır mı?

02 Temmuz 2008 07:41
Önemli bir isim var ki yakın dostları Ergenekon soruşturması kapsamında zanlı. işin ucunun ona da uzanıp uzanmayacağı da merak konusu. Kim dersiniz?

 

En yakın dostları Ergenekon soruşturması kapsamında zanlı durumunda bulunan eski cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer bugünlerde neler hissediyordur dersiniz? Soruşturmanın bir ucunun kendisine da uzanıp uzanmayacağını merak ediyor olabilir mi?

Buna cevap vermek elbette güç. Fakat bilinen bir konu var ki, gözaltına alınan ünlü isimlerden birçoğuyla Sayın Sezer’in yakın ilişkisi var…

Ergenekon soruşturması kapsamında 21 Mart’ta gözaltına alınan Cumhuriyet gazetesi Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk’la Sayın Sezer’in yakın dostluğu biliniyor. Sezer Cumhurbaşkanı iken İlhan Selçuk Çankaya’nın en sıkı müdavimlerindendi. Yemekli toplantılarda bir araya geldikleri olurdu. İlhan Selçuk bu tür görüşmeler sonrasında kaleme aldığı yazılarında Çankaya’nın günlük siyasi tartışmalarla ilgili eğiliminin ipucunu verirdi. Mesela bir yazısında, AKP’ye yakın bir ismin Çankaya’ya çıkmaması için Cumhurbaşkanı Sezer’in elinden geleni yapacağını yazmıştı.

Sezer’in can dostları…

Cumhurbaşkanı Sezer oğlu Levent’i 2004 yılında Çankaya Köşkü’nde evlendirdiğinde düğüne sadece 5 gazeteci davetliydi. Bu isimler, Hürriyet yazarı Bekir Coşkun, Milliyet Yazarı Melih Aşık, Cumhuriyet yazarları İlhan Selçuk, Cüneyt Arcayürek ve Mustafa Balbay idi.

Bu isimlerden İlhan Selçuk Mart’ta, Mustafa Balbay ise dün Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Cumhuriyet gazetesi Ankara bürosunda dün yapılan aramayı bir basın toplantısı ile protesto eden ise kişi Cüneyt Arcayürek oldu.

Bitti mi, bitmedi.

Medya kuruluşlarının hiçbir davetine icabet etmemesi ile bilinen Sayın Sezer cumhurbaşkanı iken Tuncay Özkan’lı Kanaltürk’ün dayanışma gecesine katılarak bir ilke attı ve saatlerce vakit geçirdi. Sabah gazetesinin 7 Aralık 2006 tarihli haberine göre, Sezerler’in gecede en çok ilgi gösterdiği konuklar arasında DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi başta geliyordu. Malum, Sayın Çelebi son 1 Mayıs gösterilerinde hükümeti zora sokan ve Taksim çevresinde bir kısım olayların çıkmasına neden olan yasadışı gösterilerin kapısını aralamıştı. O sırada kendisini ilk arayıp kutlayanlardan biri de yine Sezer oldu.

Sezer geçtiğimiz hafta Cumhuriyet gazetesinin Ankara bürosunun açılışına da katıldı ve gazetenin tirajının artmasına yönelik promosyonda bulundu.

Nereye yazdım, nerede yayınlandı…

Cumhurbaşkanı Sezer ile Cumhuriyet gazetesi arasındaki yakın temasın bir örneğine bizzat tanıklık ettim.

2006 yılının yaz aylarında gündemdeki konulardan biri de, Türkiye ile ABD arasında terörle mücadele konusunda yakın işbirliği geliştirilmesi ve bu bağlamda her iki ülkenin “PKK İle Mücadele Koordinatörlüğü” adı altında birlikte çalışacak karşılıklı kişiler atamasıydı. 2006 yılı Eylül ayı başında Cumhurbaşkanı Sezer’e bir faks gönderdim ve oluşturulması düşünülen “PKK İle Mücadele Koordinatörlüğü” isminin mahzurlarını ayrıntılarıyla sıraladım. Eğer böyle bir koordinasyon birimi kurulacaksa bunun adının Terörle Mücadele Koordinatörü olmasını önerdim.

Sayın Sezer ile paylaştığım konu ertesi günü Cumhuriyet gazetesinde aynıyla manşet olunca doğrusu şaşırdım. Nereye yazdık, nerden karşılık buldu diye düşündüm. Manşete konu olan haber, tamamen ifade ettiğimiz gerekçelerle yansıtılmıştı. Sayın Sezer’le Cumhuriyet arasında olduğunu düşündüğüm bu yakın ilişkiyi o tarihte bir yazıya konu ettim. (Meraklısı için not, isim değişikliği gerçekleşti.)

Ergenekon soruşturması kapsamında dün gözaltına alınan isimler arasında generaller de bulunuyor. Bu isimlerden biri de, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) Genel Başkanlığını yürüten emekli orgeneral Şener Ereygur. ADD, özellikle Ereygur’un başkanlığı döneminde AKP karşıtı mitinglerle gündeme geldi. Ahmet Necdet Sezer cumhurbaşkanı iken Atatürkçü Düşünce Derneği’ne 221 bin YTL para yardımı sağladı.

Kime nasip, kime kısmet…

Sezer, 24 Haziran’da Cumhuriyet gazetesi Ankara Bürosu’nun yeni temsilcilik binasının açılışında gündemdeki konulara ilişkin düşüncelerini de açıklamış. Gecede, Kayıp Trilyon davasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sorumsuz olduğuna ilişkin yargı kararı da gündeme gelmiş. Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınıp alınmayacağı haberlere konu olan Sabih Kanadoğlu o akşam, “Sorumsuz cumhurbaşkanı’ tahayyül ediyorlar. Asıl, savcılığın takipsizlik kararı sorumsuzluktur” diye konuşmuş. O sırada devreye giren Sezer ise, “Emekli olduktan sonra da sorumsuz olmaz, öyle değil mi?” diyerek Gül’ün yargılanması konusunda değerlendirme yapmış.

Bakalım kime nasip kime kısmet. Cumhurbaşkanları emekli olduktan sonra sorumsuz olmaz diyen ve Gül’ün ileride yargılanabileceğini ifade eden Sayın Sezer’in başı Ergenekon yüzünden ağrıyacak mı?

Son bir not…

Hangi kişi hakkında ne tür dava ve iddia olursa olsun, adı geçen kişiler konusunda, “dileriz iddia edilen şeyler doğru değildir” şeklinde temennide bulunmak lazımdır. Sevmediğiniz bir kişi hakkında bile, mağdur olmasına ve haksız yere itibar kaybına uğramasını asla razı olmayınız. Önemli olan adaletin yerini bulmasıdır.

Vicdan sahibi bir insana ve Müslüman’a da böyle düşünmek yakışır.

OSMAN ÖZSOY

[email protected]

www.osmanozsoy.com

Paylaş:

Yorumlar

“296) ATIŞ SERBEST. BU YAZIYA DİKKAT!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. derya eroğlu yorum tarihi 7 Temmuz, 2008 10:30

    Vicdan sahibi bir insan ve bir müslümana yakışanda budur.

    Ben anlamıyorum beynim bu olanları algılamıyor.Bana zihinzel özürlü diyebilirsiniz ki bu kadar açık ve net olan kavramları anlamayan çoğunlukta ise demekki ben zihinsel özürlü bir insanım.

    Müslümanlık 5 vakit namazı boy göztererek kılmakmıdır,camilerde değilde binaların altlarında mescidlerde kılmak .camimiz uzaklığı ise en fazla 100 adım metre demedim lütfen dikkat 100 adım .müslümanlık bumudur.Nerde islamiyetimizin güzel ahlakı nerde saygı nerde mütevazılılık.İbadethanemiz bile değişti .Camiler aksesuar oldu.mescidler ise parti sözcüsü.Nerde diyanet işleri nerde müslümanlar.4 kitap tan KURAN -I KERİM de yazılanlar birde ibadetler neden farklılık gözteriyor. Anlamıyorum Ne kolay çamur atıyor olduk çamur at izi kalır zihniyetini ne güzel gerçekleştiriyoruz.Peki kabul edelim ben inançsız biriyim.O kadar inançlı olan insan varki pardon öyle görünenleri tam olarak inançlı kabul edersek neden sadece farz olanlar yapılıyorda.Gerçi kadınını evin içinde dahi haramlık selamlık var iken her yerde doğal mış gibi görünmek ve yaşamak vede çalıştırmakta ne demek oluyor anlamadım.Bu beni ilgilendirmediği gibi kimseyide ilgilendirmiyor ama dayanamadım.Ortalıkla o kadar kızımız varki inanç inanç için yürüyüşlerde polislerle yapış yapış olan gülmeden geçemeyeceğim hangi inanç .Camilerimizimi yıktılar,ezanlarımızımı susturdular,ilahiyat fakültelerimi kaldırıldı ,yada kuran kurslarımızmı yokk (diyanet e bağlı) ben bu ülkede yaşamıyorum sanırım.Bu yazdılarım yok ve benim yaşadığım toplum isyanda ve ben uyuyan zihinzel özürlü bir insanım .YARABBİM SEN AKIL FİKİR VER BU İNSANLARA BU MUDUR İNANCIM BU MUDUR İNSANLIK YARATTIKLARIN BİRBİRLERİNİNE İNANÇLARINDAN DOLAYI ÜSTÜNLÜK TASLAMAKTA VE İNANÇLARINI SERGİLEMEKTE O DA YETMİYOR İNANCI KULLANIYORLAR DÜNYA İŞLERİ İÇİN KAR ELDE EDİYORLAR…… ALLAH KOLAYLIK VERSİN BEN CEHENNEMİNDE YANMAYA HAZIRIM

Yorum yap