267) GENEL SEÇİM SANCISI

Yayin Tarihi 19 Mayıs, 2011 
Kategori SİYASİ

GENEL SEÇİM SANCISI

 

image00136.jpg

 

Hayatımda 1965 yılından itibaren 11 milletvekili genel seçimini idrak ettim. 1977 yılından itibaren tam 8 defa da oy kullandım. Allah nasip eder ve şartlar uygun olursa 12. genel seçimi yaşayarak, 9. defa 12 Haziran 2011 tarihinde oy kullanacağım.

İnşallah seçim olurda oy kullanırız. İnşallah diyorum, çünkü seçimlerin 12 Haziranda yapılacağından artık endişelerim var!

Bildiğim kadarı ile hiçbir genel seçimde; bu boyutta bir gerginlik görmedim. Hangi partiden olursa olsun görüştüğüm tüm vatandaşlar seçimden tedirgin. Herkes süreçten ve olası sonuçlardan rahatsız olacağını belirtiyor…

2007 ve öncesinin seçimlerini hatırladığımızda, seçim öncesi propaganda çalışmaları bir şenlik havasında gelişirdi. Partiler projelerini anlatır, şahsiyeti rencide etmeden rakiplerine göndermeler yaparlardı. Partililer arasında ufak tefek gerginlikler olsa da, “hayırlısı olsun” dileği ile huzur içinde seçimler tamamlanır ve sonucu olgunlukla karşılanırdı…

Ya şimdi neler oluyor?

Ahlaki değerlerin unutulduğu,

Kişilik haklarına tecavüz edildiği,

Bölücülüğün cesaretlendiği,

Güvenlik güçlerine hakaretin olduğu,

Terörün kentlerde yaygınlaştığı,

Tehditlerin savrulduğu,

Sandıktan çıkacak muhtemel sonuçlara güvenin olmayacağı, söylemler ve fiiliyatlar içinde yürütülen bir seçim süreci…

Seçimler yeni bir başlangıç ve daha iyi olabilme düşünceleri üzerine yapılır. Bundan dolayı da halk umut içinde olur. Fakat halkımız genel seçim sancısını yaşamakta. Sancıyı sevince çevirmek siyasilerin öncelikli görevidir.

Halkımız;

Kavga değil barışı,

Hakareti değil sevgiyi,

Korkuyu değil güveni,

Yokluğu değil varlığı,

Bölücülüğü değil birliği istiyor…

İnşallah huzur ve güven içinde bir genel seçim yaşarız.

“Hayırlısı Olsun”

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“267) GENEL SEÇİM SANCISI” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Haydar Okur yorum tarihi 21 Mayıs, 2011 16:30

  Çok partili sisteme geçtiğimizden bu yana bütün seçimlerde halkımızın beklentisi,umudu temenni ve tevekküllere ricat ederek bu günlere gelmiştir.

  Sonuca ulaşmayan, ulaştırılmayan beklentilerin artık sonu gelmedi mi? Yetmedi mi, üç kağıtçı zihniyetinden kurtulamayan siyasetin cambaza bak oyunları?

  Ben kişi olarak seçimlerden kaygılı değilim.
  Peki neden ?
  Çünkü seçim oyunları yıllardır oynana gelir. 1989 yerel seçimlerini bir düşünün; seçimlerde sahte oy kullanmalar ne denli tartışmaları yaşatmıştı. İşte o yerel seçim ANAP’ın çöküşünün başlangıcı olmuştur.

  Bu seçimden kaygılı değilim..
  Çünkü bu seçimler de AKP nin çöküşünün miladı olacaktır.

  Bu seçimden kaygılı değilim..
  Çünkü bu seçim siyasi etiğe, ahlaka sığmayan suçlamaların yaşandığını ve halk artık kimin ne olduğunu tam olarak anlamaya başladığı bir seçim olacaktır.

  Bu seçimden kaygılı değilim..
  Çünkü muhalefet partileri gördüğüm kadarıyla alan siyasetinde kendilerine yapılan ahlaksızca saldırılara bilenmiş durumdadırlar; ve her hangi bir oyuna, herhangi bir hileye meydan vermeyeceklerini umuyorum.

  Peki hile sandıkta mı yapılır, seçim kurularında mı, yoksa yazılımlarda mı yapılır, buna pek aklım ermez.. teknik konulardır.. Bunun birikimli erbabı da siyasi partilerde mutlaka vardır.

  Benim asıl kaygım;
  AKP_TAYYİP seçimi kaybedeceğini gördüğünde bir iç kargaşa çıkartırarak seçimin iptaline neden olabilir’ midir.

  Bilinçli Türk seçmeni sandığın güvenliğini sağlayacak ve düzenlenen tutanaklar seçim kuruluna teslim edilinceye değin takip edecektir.. Edecektir de, ben asıl seçimin güvenliğini sağlamakla mükellef olanların örtülü bir biçimde çıkaracağı sorunlardan da kaygılıyım.

  Çünkü F tipi örgütlenen güçler şeytana bile pabucunu ters giydirecek kurgularla seçimin güvenliğini altüst edebilirler.

  Ne yaparlarsa yapsınlar, yaptıklarının ve yapacaklarının karşılığını milletten mutlaka alacaklardır. Bundan da eminim.

 2. sibelsayki yorum tarihi 30 Mayıs, 2011 18:47

  secimlerde sanci yok bence sancili olanlarda sanci var insanlara güvende olduklarini söyleyerek
  insanlarin güvenliklerini tehdit edenlerde……….

Yorum yap