264) EDEP YA HÛ!

Yayin Tarihi 16 Mayıs, 2011 
Kategori SOSYAL

EDEP YA HÛ!

image00131.jpg

“Şu altı şeyi yapanın Cennete girmesine kefilim: Konuşunca doğru söyleyen, verdiği sözü yerine getiren, emanete riayet eden, namusunu koruyan, gözlerini haramdan sakınan, ellerini kötülükten çeken

(Hadis-i Şerif)

Seçim öncesini yaşadığımız şu günlerde partilerin yapmış olduğu propagandanın kalitesine ve siyasilerin söylemlerine baktığımızda, vatandaşlığımdan utanıyorum!

Hedefe ulaşabilmek için her türlü yolu meşru gören bir zihniyet iktidar olsa ne olur ki?

İftira, isnat, dedikodu, küfür, yalan, kavga ve korku üzerine inşa edilmiş bir anlayış milli birliği onarılmaz bir şekilde yıkar. Böylesi bir bozgun sadece bu Ülke üzerinde hesapları olanların menfaatlerini gerçekleştirmeye yarar…

İnsanların mahremiyetini gözetlemek, ayıplarını araştırmak, özellerini deşifre etmek bir toplumda merakla izleniyor ve ilgi görüyorsa artık o toplumun ahlaki değerlerinin tartışılması gerekmektedir!

Milli şairimiz Mehmet Akif milletimizin ne olduğunu;

“Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz,

Gelmişiz dünyaya milliyet nedir öğretmişiz.

İnsanlığın bütün ufukları kapkaranlıkken,

Işık olup fışkırmışız ta karanlığın koynundan.”

Dizeleri ile milletimizin yüksek karakterini ifade etmişti…

Ne oldu bize?

Bir zamanlar; saraylarda, konaklarda, medreselerde, mekteplerde, dergâhlarda, tekkelerde, sohbet edilen mekanlar ve meclislerde bir levha asılı olurmuş!

“Edep Ya Hû”

Bu söz;

Ahlaklı olmaya davettir.

Haddini bilmektir.

İnsan haklarına riayettir.

Adil olmaktır.

Yaratılmış olan her şeyin yaşam hakkına saygı göstermektir.

Her yerde hazır ve nazır olan Allah’ı hatırlamaktır.

Artık toplumumuzda “Edep Ya Hû” sözü bile saygınlığını ve önemini kaybetmiş, ne olduğu ve neler ifade ettiği bile anlaşılmaz sıradan argo bir söz haline getirilerek “Edep yahu” olarak söylenmektedir. Halbuki bu sözün mana içeriğindeki duanın ve zikrin ne olduğu bilinse, ahlak zenginliğimizden neler kaybettiğimizi görür dipsiz bir kuyuya yuvarlandığımızı anlarız!

Şu meydanda konuşana bak!

Bu ne biçim kibir? Sanki küçük dağları kendi yaratmış! Yürürken yerleri delecek, ellerini kaldırsa kuşları yolacak, ab-ı hayat suyu içmiş ölümsüz bir mahlûkat gibi!

Artık edepsizlik, edep mi oldu ne?

“Edep Ya Hû”  

YILMAZ KARAHAN

 

Paylaş:

Yorumlar

“264) EDEP YA HÛ!” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Yusuf Kağan Atalay yorum tarihi 16 Mayıs, 2011 07:19

  Edep örtüsüne bürün de var yürü nereye istersen oraya git.

 2. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 16 Mayıs, 2011 11:32

  YOK EFENDİM ÖYLE DEGİL.
  -SANIRIM,”CİHAD İCİN HERSEY MÜBAH”dır!
  DİYEREK:(VER GÖZÜNE PARAYI+HAKSIZLIGI+DEDİKODUYU+HAKSIZ KAZANCI….SAYMAKLA BİTMEZKİ!:(COK ACI…NEREDE ESKİ İSTANBUL TERBİYESİ,NEREDE SİMDİ OLANLAR!
  -ACI CEKİYORUZ COK!AMA ONLARDA SON NEFESDE ACI CEKİCEKLERDİR?BUNU TEK*YARADAN BİLİR*–ONA HAVALE ETTİK…ZATEN TEK TEK AYIKLIYOR,YA ÖLÜMLE,YA HASTLAIKLA!**HAYATDAN MÜHİM BİRSEY ÖGRENDİM:İYİ İNSAN İSEN!O VAKİT YAPTIGIN HAKSIZLIKLAR*GELİP SENİ VE SEVENLERİNİ****BULUYOR:(—AMA KÖTÜ İSEN..ZATEN KUR’AN*İLE ALAKAN YOK İSE..NE YAPSAN MÜBAH OLUYOR!*İSTE;HERKESİN İNANCI NASIL EMREDİYORSA ÖYLE BOZULMALAR OLMAKTA!–OYSA BİR SİSTEM****************************************
  OLMALI!BİR ÜLKE YÖNETMEK İCİNDİR BU SİSTEM*VE BUNDAN TAVİZ NE OLURSA OLSUN VERİLMEMELİ!
  YAZDIKLARIM NASILSA BOSA GİDİYOR..ARTIK HERKESİ HAKSIZLIKLARI,YARADANA HAVALE ETTİK.O* HERSEYİ*BİLENDİR
  -SON NEFESDE VERİCEKLER HESABINI*KİM?HAKSIZ İSE!O*NUN NEZDİNDE.
  **YEGANE CUMHURİYETİMİZ VE YEGANE DİNİMİZİ HATMEDEMEYİP;(..ÜLKEMİZİ BU HALE GETİREN YABANCILARIN ETEGİNİ ÖPMEK YÜCE RAB*BİMİZİN NAZARINDADA SUCTUR.YANİ:ANLADIGIM KADARIYLA 2 SEBEPTEN SUCLU VARDIR!

 3. Burak Engin yorum tarihi 7 Ağustos, 2011 10:54

  “Bu ne biçim kibir? Sanki küçük dağları kendi yaratmış! Yürürken yerleri delecek, ellerini kaldırsa kuşları yolacak, ab-ı hayat suyu içmiş ölümsüz bir mahlûkat gibi!”
  Bu benzetme ne kadar dogru bir benzetme, tesekkürler sayin Karahan.Malesef bir cok bürokrat´i tanimlayan bir benzetme ve bürokratin bizzati olmadi yerlerde ise kraldan cok kralcilik zihniyeti ile yasayan ve tavir sergileyen asalak sak sakcilarin hal-i ruhiyesi..

Yorum yap