254) FENERLİ FATURA ÇOK AĞIR OLACAK!

Yayin Tarihi 16 Eylül, 2008 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Fatura çok ama çok ağır olacak

İslami hareketlerin 1980’li yıllardan itibaren tüm dünyada yükselişe geçmesinin ardındaki temel motivasyon nedir? Kimileri bunu tamamen maddi (ekonomik, sosyal vb.) nedenlere bağlarken, bazıları da manevi (bireyin yalnızlaşması, kutsallık arayışı) gerekçeleri öne çıkartır. Bense, maddi ve manevi nedenler arasında bir tür yumurta-tavuk ilişkisi olduğunu düşünenlerdenim.

Bu noktada dört kavram karşımıza çıkıyor: Yoksulluk, yolsuzluk, adalet ve dayanışma. İslam dünyasının hemen her köşesinde İslami hareketler esas olarak yoksul ve yoksun kitleleri muhatap aldılar. Onlara, içlerinde bulundukları kötü durumun tek sorumlusu olarak, başlarındaki yöneticileri gösterdiler. Onların halkı değil sadece kendi çıkarlarını düşündüklerini, İslamcılarınsa sadece ve sadece Allah rızası için çalıştıklarını anlattılar.

İslamcılar yolsuzluğu temel propaganda konusu yapmakla kalmayıp, dindar zenginlerden topladıkları yardımları yoksullara dağıtarak alternatif dayanışma ağları kurdular. Bu ağlara takılan insanların şu ya da bu şekilde siyasallaştığı veya siyasallaşmak durumunda kaldığı da ortadadır.

İslamcılara karşı olan kesimlerse, ne kendi içlerindeki yolsuzluk çarklarına karşı etkili bir mücadele yürüttüler, ne de İslamcılarınkine alternatif dayanışma ağları kurdular. Bunun yerine sürekli şikayet ettiler İslamcıların bu tür yardım faaliyetlerinin ardında karanlık ilişkiler aradılar ve hatta esas yolsuzluğun buralarda döndüğünü bile ileri sürdüler. Ve tabii ki başarısız oldular.

Kol kırılır yen içinde

Günümüz İslam dünyasına baktığımızda bu tablonun 1980’lerden beri pek değişmediğini görüyoruz. Bunun esas nedeni mevcut rejimlerin, İslami hareketleri ısrarla sisteme entegre etmeye yanaşmamalarıdır. Merkezden uzak tutulan İslamcılar da bir gün iktidara gelebilmek için büyük bir özveriyle uğraşmaya devam ediyorlar. Türkiye ise bu noktada ciddi bir istisnadır. 1994’de RP’nin yerel seçim zaferi, ardından Refahyol hükümeti Türkiye İslamcılarını, bütün sıkıntılarına rağmen merkeze taşıdı. AKP ile taşınmada epey bir yol alındı.

İslamcılar merkeze gelmeden önce artık İslamcı olmadıklarını ilan etmişlerdi ki çok kişi onlara inanmadı, takiyye yaptıklarını düşündü. Belki haklıydılar. Ancak çok kısa bir süre zarfında, belki de başta yalan olan bu beyanlar gerçeğe dönüştü. Birçok İslamcı kadro, o noktaya nasıl gelmiş olduklarını unutup hızla iktidarın nimetlerinden yararlanmaya koyuldular. Ve boğazlarına kadar yolsuzluğa battılar.

Kısa zamanda susturulan ve cezalandırılan birkaç cılız sesin dışında “kol kırılır yen içinde” anlayışı hakim oldu. Görmeme, görmezden gelme veya göz yummada birkaç saik etkili oldu:

1) Yapılanların yolsuzluk olduğunu kabul etmekle birlikte, bunların kişisel hesaplarla değil “büyük bir dava” için yapıldığı inancı

2) Zaten alanın da verenin de razı olduğu düşüncesi

3) En tepedekilerin habersiz olduğu ve gerektiğinde bu tür yolsuzlukları acımasızca cezalandıracaklarına yönelik inanç

4) Düşmanların eline koz vermeme

5) Nimetlerden nasiplenme sırasının bir gün kendilerine de geleceği beklentisi…

İç sorgulama başladı

Binlerce dindarın, paralarını çok ortaklı şirketlere kaptırmalarına rağmen çok da fazla şikayetçi olmaması kimilerine garip gelebilir. Bu kişiler, gerçekten o şirketlerin “Allah rızası” için kurulduğunu düşünüyorlardı batınca da sorumlularını Allah’a havale etmekle yetindiler. Paralarını kaptırmayanlarsa “ticarette kazanmak da var kaybetmek de” diye olayın üzerine fazla gitmediler. Fakat Almanya’daki Deniz Feneri davasıyla işler tersine döndü. İlk kez İslami kesimde “neler oluyor?” sorusu bu kadar yoğun ve etkili bir şekilde soruluyor. Çünkü ticari bir faaliyet değil, dindarlar için hayati bir öneme sahip olan yardımseverlik söz konusu. Yoksullar ve yoksunlar için toplanmış paraların üzerine yatıldığı iddiaları bugüne kadar görülmemiş bir iç sorgulamayı ve belki de hesaplaşmayı tetikleyeceğe benziyor. Kısacası bu skandal Kanal 7’yi, Zekeriya Kahraman’ı, Zahid Akman’ı, Tayyip Erdoğan’ı, AKP’yi çoktan aşmış ve tüm İslami hareketi kuşatmış durumda. Adı geçen kişi ve kurumların hiçbirinin bu olayla ilgisi çıkmayabilir, olsa da kanıtlanmayabilir. Fakat sadece Almanya’da yargılanan kişiler ceza alsa bile, ki alacağa benziyorlar, bir şeylerin büyüsünün bozulduğu kesin.

Deniz Feneri davasının İslami kesime faturasının çok ama çok ağır olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

RUŞEN ÇAKIR

Paylaş:

Yorumlar

“254) FENERLİ FATURA ÇOK AĞIR OLACAK!” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 16 Eylül, 2008 22:42

  RUSEN C.BEYİ
  YILLAR ÖNCE MHP.İL BASKANLIGINDAN HATIRLARIM.
  -BİR KONUDAN,MHP.Yİ SUCLUYORDU.FİKRİNDE.
  VE ORAYA GELMİSTİ.
  -BEN O BÖLÜME BAKIYORDUM.
  -O AVUKAT HANIMLA GÖRÜSMEK İSTEDİ.AMA İYİ BİLGİ ALAMADI SANIRIM.
  -HATIRLIYACAKTIR!
  SONRA AYNI TİP ARASTIRMALAR ÜZERİNDE YOGUNLASTI GALİBA!VE ARTIK TANINIYOR?
  -BUGÜNLERİN SEBEP+SONUCLARINI İYİ BİLİYORDUR..
  FATURALAR AGIR GELSİN DİYE GAYRET GÖSTERENLERİ TANIYORDUR?
  *SN.YILMAZ BEY SİZİN NE DÜSÜNDÜDÜGÜNÜZ ÖNEMLİYDİ!

 2. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 19 Eylül, 2008 11:32

  *BU NEYİN BÜYÜSÜSYMÜS=
  ANLAYAMADIM DOGRUSU==HA!ONLARIN MİLLETE YAPTIKLARI BÜYÜMÜ?
  -EE..ALAN RAZI=VEREN RAZI=..DENİRMİS!ESKİDEN..AMA SANIRIM BU DEYİM DEVLET+MİLLET SORUMLULUGU TASIYAN BİR ATASÖZÜ DEGİL.AMA PARAYLA VURGUN YAPAN GELMİS GECMİS ‘TÜM POLİTİKACILAR’ BUNU BÖYLE ANLAMIS!!
  *DEGERLİ GÖKHAN BOZKURT EVLAT NEREDESİN?
  -YAZ 2 SATIR LÜTFEN!
  **EFENDİM,

  -KORKARIZ;GÖRÜNEN O Kİ!BU İSİ ‘HÜKÜMETİN İSTEDİGİ GİBİ SONUCLANDIRMAZLARSA!
  -TÜRKİYENİN YARIDAN FAZLASI İCERİYE GİRECEK===
  *YENİ HAPİSHANE YAPMALARI/İNSA ETMELERİ BU YÜZDEN OLSA GEREK?

  **HAYDİ TÜRKİYEM İCERİYE:)**
  DENİZ BİTTİ DENSEDE..

  -ZANNETMIYORUM-
  **ALLAHASKINA SÖYLEYİNİZ EFNDİM;DÜSÜNÜNÜZKİ;
  ELLERİNİZ KOLLARINIZ BAGLI:( VE SİZ BU KONUDA HİİİCBİRSEY YAPMIYORSUNUZ=

  *NASIL KURTULUNUR?

Yorum yap