250) İHANETİN VAKIFLAR BOYUTU

Yayin Tarihi 10 Eylül, 2008 
Kategori ERMENİ SORUNU, KATEGORİLENMEMİŞ

Halaçoğlu:

Her şey Vakıflar Yasası’yla başladı

 

TARİH Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun görevden alınması sonrasında “resmi tez öksüz kaldı” diye yazmıştım. Çünkü Halaçoğlu yıllardır Ermeni tezleri karşısında Türkiye’yi her türlü akademik platformda savunan bir bilim adamı olmanın da ötesinde bir sembol haline gelmişti. Ermeni politikasında arka arkaya yaşanan gelişmeler gösteriyor ki Halaçoğlu’nun görevden alınması tesadüf değil. İsviçre gazetesi Tages Anzeiger da Halaçoğlu’nun görevden alınması kararının İsviçre’deki gizli görüşmelerde kararlaştırıldığı iddiasını sürdürüyor. Gazetenin bu iddiasını Halaçoğlu’na sordum:


-Görevden alınmanızda politika değişikliğinin etkisi var mı?
Görevden alındığım bana hala tebliğ edilmedi. Ama görevden alınmamda siyasi nedenler etken olmuş olabilir. Eğer Azneigner gazetesinin yazdığı gibiyse, Mayıs ve Temmuz ayındaki gizli görüşmelerde böyle bir karar alınmış. Yani sivil olarak görülen Ermeni karşıtı kişilerin görevden alınması kararı alınmış.”


-Siz kendinizi Ermeni karşıtı olarak mı nitelendiriyorsunuz?
Hayır ben kendimi öyle görmüyorum. Ben diyalog kurulmasını isteyenlerin en başında geliyorum. Tarihçiler komisyonu kurulmasını da ben önermiştim. Bundan daha medeni bir tutum olamaz.
İlk kırılma Vakıflar Yasası


-PEKİ Ermeni politikasındaki ilk kırılma nerede yaşandı?
Vakıflar yasasıyla başladı. Vakıflar yasasının çıkarılmasında bir anlam vardı. Orada azınlık vakıflarının veya cemaatlerinin mal edinmelerinden daha önemli bir ayrıntı vardı. Bu yasada vakıfların sonsuz derecede bağış kabul edebileceği ve dışarıya bağış verilebileceği kabul edildi. Bu madde niçin konulmuş olabilir? X cemaati bu vakıflar yasasına göre sınırsız olarak bağış alabilir. Dışarıdan 100 milyar dolar bağış alabilir. Bunun sınırı yok. Peki bu parayla ne yapılabilir? Bu parayla yeni topraklar alınabilir. Tıpkı 2. Abdülhamit döneminde Sarıçam’dan Gavurdağları dediğimiz Avanos dağlarına kadar olan bölgenin 850 bin dönümlük arazinin Ermeniler tarafından alınması gibi. İkincisi ve en tehlikelisi bu parayla bir takım işler yapılabilir Anadolu’da.


-Ne gibi işler?
Kiliseler ve mezarlıklar onarılabilir.”


-Kiliselerin onarılmasının ne gibi bir mahzuru olabilir?
Bu kiliselerin cemaatleri birden bire artabilir. Anadolu’daki misyonerlerin tavırlarını çok iyi takip etmemiz gerekiyor. Misyonerler 1977’den beri birilerini araştırıyorlar. Buradaki insanların cemaat haline gelmeleriyle birlikte Lozan’ın azınlık statüsünden faydalanarak bunlar mal ve mülklerini araştırabilirler. Ve Türkiye önümüzdeki süreçte çok büyük tazminatlar ödemeye mahkum hale getirilebilir.”


-Peki vakıflar yasası neden çıktı?
Bakın Bulgaristan’da Osmanlı vakıfları var. Hiçbiri kale alınmıyor. Yunanistan’da Kıbrıs’ta Osmanlı vakıfları var. Ama bunlar da kale alınmıyor. Kıbrıs’ın üçte ikisi Osmanlı dönemi vakıflarıdır. Avrupa Birliği neden bunlarla ilgili yasa istemiyor da Türkiye’den istiyor? Bütün bunlara cevap verilmeli.

LALE ŞIVGIN
[email protected]

Paylaş:

Yorumlar

“250) İHANETİN VAKIFLAR BOYUTU” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 10 Eylül, 2008 16:30

  SN.YILMAZ BY,
  BENIM MHP.DEKİLERLE ARASI PEK İYİ OLAN..HATTA ORADAN OLDUGUNU SÖYLEYEN BİR TANIDIGIM VARDI..BİR ARA KADIKÖY BELEDIYE BASKANLIGINA CHP.DEN OYNAMAK İSTEDİ..SONRADA AKP.İLCEDE!!:)GERCEKTEN!
  ONUN MEZARLIKLAR MÜDÜDRLÜGÜYLE PEK İSLERİ VARDI!!SİMDİ OKUYUNCA DÜSÜNDÜMDE!!..NEYSE;
  *ARTIK BİRSEYDEN KESİN EMİNİM!
  **BİZİM ÜLKEMİZİN SORUNLARLA,OLMADAN OLACAKLARLA,DOST GÖRÜNENİ/DÜSMAN BELLEME SANATIYLA ALAKALI SORUNLARI VAR!SAVASMA SEKLİ/HARİCİYE FAZLAMI KİBAR?
  -DISARIDAKİLERİ İNCELEMEYE ALINCA..ORALARDA HABER DINLEYINCE, İNSAN BUNU KAVRIYOR.
  –AMA BUNU HERKES TESPİT ETTİYSE?
  *NİYE TARZ DEGİSTİRİLMİYOR?
  BUNALTTILAR İNANIN..HEP APTAL YERİNE KONULMAMIZA BİRİSİ BİR CARE BULSA…
  *HARİCİCYEDE HALA DAHA YÜCE ATAMIZIN ZAMANINDAN KALMA NADİDE POLİTİKA UYGULANIYORDU!
  *AMA BU HÜKÜMETİN NE YAPTIGINI HENÜZ ANLIYAMADIK!
  CÜNKÜ HİC ÜLKEMİZİN HÜKÜMETİ GİBİ DAVRANMIYOR..
  -YOKSA ÖYLEMİ DAVRANIYOR?BİZMİ ESKİDEN KALDIK..VAR BİR KARISIKLIK BİR YERLERDE..
  COK DEGERLİ HALACOGLU..SİZİDEMİ AVUCLARIMIZDAN KAYDIRDIK:( NE KALDIKİ!!YILDIZLARA UZANSAK..ONLARDADA ELLERİMİZ KİRLENİR:( CÜNKÜ SEHRİMİZİN HAVASINI SOLUYANLAR BERBAT ETTILER:(..GÖGE UZANSAK UCAN DAİRELER!ENGELLER HERHALDE
  ..TUHAF..CERN’DEKİ İNCELEMEYİ..BURADAMI YAPSAK:)

 2. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 11 Eylül, 2008 01:30

  EYVAH EYVAH!..BU NASIL DERİN BİR DURUM!BU İSLERİ RAYINA OTURTUP,2023’Ü BULACAKLAR DEMEKKİ..ANADOLUYA GELİP YERLESİCEKLER..ZATEN ANADOLUDA, ESKİ,DEGERLİ GERCEK HALKIMIZ KALDIMIKİ?
  ORALARDA YASAYANLAR,ARTIK ÜRETİMİ/SANAYİLESME RANT,ALTIN VS.YERALTINDAKİLERİ CIKARTALIM..UGRASINDA YABANCILARLA ORTAKTIRLAR MUHAKKAK!HİC SASIRMAM..DIASRIDA YASAYAN ANADOLULULARIN EU.NUN YERLİ HALKINDAN HİC FARKI YOK..DOLAYISIYLA ONLAR EU.YA YARANAYIM DERKEN, ONLARA KOLAYLIKDA SAGLIYOR.TOPRAKLAR GİDİYOR.
  *NEYSE;ALLAH TEZ ELDEN ORA VATANDASIDA OLSA, GERCEK ÜLKESEVERLERE BOL PARA VERSIN DİYE DUA ETMEK GELDİ İCİMDEN..BU KONUYU A.GÜLÜN PEK SAYDIGI BİR ZAT’A İLETECEGİM.

Yorum yap