250) AKP-ERMENİ İŞBİRLİĞİ Mİ?

Yayin Tarihi 30 Mayıs, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN, ERMENİ SORUNU

AKP-Ermeni işbirliği mi?

İngiliz Economist dergisi son sayısında, Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına yönelik “gayri resmi” görüşmelerin her an başlayabileceğini yazdı.

Dergi, hakkındaki kapatma davası nedeniyle AKP hükümetinin Ermenistan ile iyi ilişkiler kurarak batının desteğini almaya çalışabileceğini belirtti.

Türk hükümetinin Ermenistan ile iyi ilişkileri kurarak batının desteğini sağlamayı amaçladığı öne sürüldü. İngiliz Economist dergisi, Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına yönelik “gayri resmi” görüşmelerin her an başlayabileceğini yazdı. Dergi, hakkında kapatma davası nedeniyle AKP hükümetinin Ermenistan ile iyi ilişkiler kurarak batının desteğini almaya çalışıyor olabileceğini belirtti.

Dergi, son sayısında ,“Gizli Peynir Diplomasisi” başlıklı haberinde, bir Türk işadamı tarafından Türkiye’den Ermenistan’a yapılan peynir ihracatının hikayesine yer vererek, iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kurmak için resmi olmayan görüşmelerin her an başlayabileceğini öne sürdü.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki dağlık Karabağ sorunu nedeniyle Türkiye’nin 1993’te Ermenistan’la olan sınırı kapattığını belirten dergi, Türkiye-Ermenistan arasında ticaret yapan iş adamlarının sınırın açılması yolundaki görüşlerine yer verdi.

Türkiye ile Ermenistan’ın anlaşmazlıklarını giderecekleri yönünde umut dolu işaretler olduğunu kaydeden dergi, Ermenistan Cumhurbaşkanın Şubat ayında seçilmesinden sonra Abdullah Gül‘ün kendisini ilk kutlayan liderler arasında olduğunu kaydetti.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serzh Sarkisyan’ın da gaz fiyatlarının bu kış ikiye katlanmasıyla ciddi sorunlarla karşılaştığını, Türkiye’nin Ermenistan’a uyguladığı ambargoyu kaldırmasıyla halk arasındaki fiyat artışlarına karşı duyulan tepkiyi yumuşatabileceğinden bahsedildi.

Yazıda, Azeri basının Ermenistan’ın terör örgütü üyelerine sığınma imkanı tanıdığı yolundaki iddialarının Türkiye’de öfkeye neden olduğu belirtildi.

ANKA

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap