25) MEKSİKA’DA OSMANLI SAAT KULESİ

Yayin Tarihi 20 Kasım, 2007 
Kategori TÜRK DÜNYASI

MEKSİKA’DA, 

OSMANLI  SAAT  KULESİ

image0018.jpg

—————————————————————————–

Yıl 1909. İstanbul’dan binlerce kilometre uzaktaki Aztekler’in yurdu, yakın zamanda çalkantılı bir devrime sahne olmuş ve ülke dökülen onca kanın ardından kısmen de olsa istikrarlı bir siyasal düzene geçmiştir.

Emiliano Zapata ve Pancho Villa adlı iki halk kahramanının ünlerinin yavaş yavaş yayıldığı bu dönemde, Sultan Reşad Meksika’ya bir selam göndermek gerektiğini düşünür.

Ardından da saraya bağlı mühendis grubuna “Meksika
halkı ile Osmanlı halkının dostluğunu simgeleyecek kalıcı bir armağan hazırlamaları” yönünde talimat verir. Mühendisler de bu emir üzerine, birkaç aylık bir çalışmanın ardından, çağdaş Osmanlı mimarisinin esintilerini taşıyan, eski Türkçe kadranlı ve dış yüzeyi İznik çinileriyle kaplı bir kent saati imal ederler.Mexico City kentinin en işlek caddelerinden birinde, gövdesi İznik çinileriyle kaplı zarif bir saat kulesi yükseliyor. Bu anıtın üzerinde yer alan plaket ise Türk toplumu olarak “özgüven duygusu” açısından nereden nereye geldiğimizin acıklı bir kanıtını oluşturuyor. ”La Colona Otomana a Mexico. Septembre de 1910.”

(Osmanlı Devleti’nden Meksika’ya. Eylül 1910) Bolivar Caddesi’nin tam kavşak noktasında Meksikalılara 92 yıldır zamanı gösteren Osmanlı saatinin mekanizması tıkır tıkır işliyor.

Ancak, aynı şeyi anıtı kaplayan İznik çinileri için söyleyebilmek mümkün değil. Çiniler, bir asra yakın sürede oldukça zarar görmüş. Çini tamirinden anlamayan Meksikalılar Türklerin bu çinileri onarmasını bekliyor.

Paylaş:

Yorumlar

“25) MEKSİKA’DA OSMANLI SAAT KULESİ” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. haymatloslu yorum tarihi 21 Kasım, 2007 10:29

  Bu degerli paylasim icin cok tesekkurler degerli dostum, Allah”a emanet ol.
  http://haymatloslu.spaces.live.com/

 2. Halis Yılmaz yorum tarihi 21 Kasım, 2007 12:26

  Bizim memlektte bir deyim vardır.’Ne diyemde ağlayam hocam hocam.’

 3. abdulkadir baş yorum tarihi 3 Haziran, 2009 03:02

  hocam çoook teşekkür ederim çalışmalarınız harika iyi çalışmalar, saygılar dilerim

Yorum yap