249) KAPİTALİZMİN ÇÖKÜŞÜ

Yayin Tarihi 10 Eylül, 2008 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

KAPİTALİZMİN ÇÖKÜŞÜ..

 

Başkasının aklıyla hareket edenlerin sonunun hüsran olduğunu biliyoruz.
Ama ders almak istemeyenler ya da çaresizler için bu son kaçınılmaz.
Günümüz ve tarih, “anlamak istemeyenlerin” başında patlayan davul örnekleriyle dolu.

KAPİTALİST KUTBUN SONU..
Türk siyasal tarihinde, Atatürk’ten sonra bunu çok yaşadık.
Siyasal ve ekonomik proje üretemeyenler, yabancıların projelerinin arkasına gizlenerek halkı oyalayıp durdular. İşte AB projesi, işte ABD sözde müttefikliği, işte ekonomideki her dönem değişen politikalar.
Bunlardan biri de “özelleştirme!”
Dünya iki kutupluyken; kapitalist kutup, komünist kutbu yok etti. Kendisinin ilelebet payidar kalacağını sandı ve onun propagandasını yaptı. Giderek vahşileşti. Emperyalist oldu, yok etti..
Şimdi kapitalist kutup da yıkılıyor!..

TRİLYON DOLARLIK DEVLETLEŞTİRME..
Bakınız dünkü gelişmeye..
Kapitalizmin kurucusu ABD, dünya tarihinin en büyük devletleştirmesini yaptı!..
Yıllarca tüm dünyaya ve bize “Özelleştirin, özelleştirin” dedi..
“Devletin elinde bir şey kalmasın” dedi..
Bizimkiler de onlara inandılar. Kendilerini şirin göstermek, onlara sevdirmek için (nevrotizm hastalığı), “Devlet ayakkabıcılık yapmaz, vs” dediler..
Ellerinde ne varsa sattılar.
“Babalar gibi satmaya!” devam ediyorlar..
Derkeeen..
Kapitalizmin babası, liberal ekonominin hâmisi ABD, dünya tarihinin en büyük “devletleştirmesini” yaptı!..
12 trilyon dolarlık bir devletleştirme yaptı..
12 trilyon dolarlık!..
Tekrar söylüyorum.
Dünyanın etrafını birkaç kez dolaşacak büyüklükte bir rakamdan söz ediyoruz.
Milyon değil, milyar değil.
12 trilyon dolar!..
Morgıç denen, taksitli ev alma kampanyaları yapan iki bankaya -battığı için- devlet el koydu!..
Bunun hacminin yukarıdaki rakam kadar olduğu açıklandı.

BAKIN PATRON KİM OLDU?..
 Bize “Özelleştirin, özelleştirin” diyenler, kendileri stratejik kuruluşlarını satmazken; bizim elimizde ne varsa aldılar. Şimdilik bir tek Türk Ordusu ve yargısı özelleştirilmedi.
Özelleştirme nasıl ortaya çıkmıştı?
Bunun bir “siyasal kampanya” olarak ortaya çıkışı 1979’da İngiltere Başbakanı Thatcher ile olmuştu. Özal da, Türkiye’de başlatıcısı olmuştu.
O zamanki felsefesi, yani yalana dayalı propagandası şuydu:
 “Halk kapitalizmi olacak”, “Sermaye tabana yayılacak”, “İşçi çalıştığı şirketin patronu olacak!..”
Patron kim oldu gördük!..
Türkiye’de yabancılar elimizde ne varsa aldı.
ABD’de ise devlet en büyük patron oldu!..
Şimdi, Atatürk’ten duymaktan sıkılanlar için Amerikalı’dan örnekle bir kez daha “davul” çalalım:
Bakın ABD başkanlarından George Washington neler diyor:
 “Belirli bir millete sevdayla bağlanmaktan kaçınınız.
Başka bir ülkeye nefret ya da sevgi duyguları beslemeyi adet edinen milletler köleleşirler, kendi görev ve çıkarlarını unuturlar (…) Büyük ve güçlü bir ülkeyle öyle bir ilişki kuran küçük ya da zayıf bir millet, ötekinin uydusu olmaktan kurtulamaz.
Yabancı entrikaların aleti durumundaki kişiler, güvenini ve alkışını aldıkları halkı aldatarak, onun çıkarlarını başkalarına teslim etmesini sağlarken, bütün bunlara karşı çıkan gerçek yurtseverler şüpheli duruma düşürülüp lânetlenebilirler
.” (17 Eylül 1796, Siyasetten çekilirken yaptığı veda konuşmasından.)
Sivrisinek sesinin saz ve orkestra olması dileğiyle..

HULKİ CEVİZOĞLU

Paylaş:

Yorumlar

“249) KAPİTALİZMİN ÇÖKÜŞÜ” yazisina 10 Yorum yapilmis

 1. Azmi Güran yorum tarihi 11 Eylül, 2008 12:54

  Muhterem Hulki bey

  Isviçre’nin Thun sehri Güzel Sanatlar Müzesi’nde uçma sevdalisi Danimarkali sanatçi Simone Aarberg Kaern, bir kac ay süren, Open Sky (Açik Gökyüzü) adli bir sergi acti. Sergi salonunun merkezinde sayilacak açik-aydinlik alanda, üç kadin askeri pilotumuzu,’Top-Gun” filminden firlamisçasina
  görüntüleyen, bütün duvari kapliyan fotografla serginin agirligi Türkiye üzerindeydi. Atatürk’ün büstü ile süslendigi sergiyi gezen, Isvicre’de
  Türkler arasinda herkezin takdirini, sevgisini ve sempatisini kazanmis, Bern’de Inselspital’ da (Insel hastanesinde) kardioloji kisminin bas doktoru milliyetci ve Atatürk hayrani Prof. Dr. Nazan hanim Atatürk’ün Pilot Kizlari diye yazdigi iki sayfalik makaleyi okudum. Kadin olmasi dolayisiyle, Atatürk’ün kadinlara verdigi esit haklardan, son derece Atatürk’e mütesekkir.
  Kendisi cok mesgul oldugundan takip isini ben üzerime aldim. Yayinlanmasini uygun görüyorsaniz ve bana yayinlandigi tarihi bildirirseniz
  cok memnun olurum.

  Hürmetlerimle

  Dr. Azmi Güran
  Prof.Eng.Emeritus (U of P)

 2. Azmi Güran yorum tarihi 11 Eylül, 2008 12:57

  Ben yorum yapmadim, Yeniden Ergenekon internet gazetenizde yayinlanmasini istedigim bir ricada bulundum Hulki beyden. Bana lütfen Hulki beyin e-mail adresini bildirirseniz cok memnun olurum.
  Tesekkür ederim
  Dr. Azmi Güran
  Prof.Eng.Emeritus (U of P)

 3. Azmi Güran yorum tarihi 11 Eylül, 2008 13:04

  Atatürk dünya tarihinin ender simalarindan biriydi. Biz maalesef onu tam manasiyla anliyamadik. Velakin sunuda inkar etmemek lazim. Onu anlamak hicte kolay degil. Onun cizdigi yoldan sapmalarin cezasini zaman zaman cektik ve hala cekiyoruz. Hamdolsun Türkiye raydan tam cikmis degil. Bir gün tekrar o rayin üstünde gitmesine devam edecek. Türkiye’nin kapasitesi cok büyük. Ben Atatprk devrini yasamis kimse olarak buna inaniyorum.
  Dr. Azmi Güran
  Prof.Eng.Emeritus (U of P)

 4. Osyraga yorum tarihi 11 Eylül, 2008 13:19

  Kısmen doğru ama, bazı yerler abartılı..

 5. zekeriya uçar yorum tarihi 12 Eylül, 2008 11:50

  Sayın Hulki Bey,

  Eskiden beri daha çok Tv programlarınızı, nispeten de köşe yazılarınızı takip ederim. sizi, en çok sistem aleytarı olarak beğenirdim. Ta ki şu Kanal Türk balonunu doduruşunuzdan önce önce. Yinede isabetli fikirleriniz var. “Normal bir vatandaş” olarak katıldığım bir çok nokta var. Diğer bir açıdan baqkıldığında Türkiyenin dikta rejiminin kurucusuna atıf yapmanız beni açıkçası şaşırtıyor. Yukarıdaki isabetli fikirlerin çizgisi asla kemalizm değildir. Bir tezat var. M.Kemal sağlığında kapitalizmi benimsemiş. Hatta AMERİKA’YA canlı yayında methiyeler düzmüştür. Dolayısı ile Hz.Mevlanın bir sözü varya
  “ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol”

  Zekeriya UÇAR

 6. Aydin Erturk yorum tarihi 12 Eylül, 2008 18:45

  Sayin Hulki Bey,
  Ben Turkiyeye 3 yilligina ailemle dondugumde sizin Ceviz Kabugu programini surekli izleyen bir vatandasim. Bunun ulke cikarina yapilan en kaliteli ve degerli TV programlarin basinda oldugunu ictenlikle soyliyebilirim. Sagolun var olun.
  ABD’de yasamini surduren Turklerden biri olarak kaleme aldiginiz bu konuyu iyi bildigimi saniyorum. Bu is devletlestirmeden ziyade ev alim satimiyla ilgili batan iki buyuk bankanin butun hesaplarina el konmasiydi ve daha baska bankalarda sirada. Hatta senatodan cikacak yeni bir kararla bu iki bankanin CEO’larinin isten atilmalarina ragmen bu bankalardan alacaklari 24 milyon dolarlik tazminati vermemeye calisiyorlar.
  Bu ev borclari yuzunden su an bir milyon, gelecek yil iki milyonu bulacak ev sahiplerini
  magdur olmaktan kurtarmaya calismak uzere bir harekettir. Tabiki bunun altindan devlet nasil
  kalkacak bunu hepimiz merakla bekliyoruz. Eninde sonunda, bu evleri satin alacak birileri cikacak, birileri zarar edip evlerini kaybedecek ve digerleri bu isten para kazanacak sonunda.
  Lutfen dogrulari sonuna kadar mertce arastirmaya devam ve guzel gunlerin eninde sonunda bizim olmasi dileklerimle selamlarim.
  Aydin Erturk

 7. Erhan Gurpinar yorum tarihi 13 Eylül, 2008 00:29

  Sayin Ulki CEVIZOGLU ozellestirme konularindaki aciklamalarinizda diyorsunki ulkemiz de ozellesmedik sadece asker ve yargi kaldi diger kurumlar tamamen yabancilara satilaRAK ozellesti diyorsunuz. Yanildiginizin ya farkinda degilsiniz yada bilerek bu sekil bir aciklama yapiyorsunuz.Ulkemizde cumhuriyetin kurulusunda yabancilara amerikaya satilan ozellesen ilk kurumlar varsa onlarda asker ve yargidir diger kurumlar ozellessmede gec bile kalindi hepmi uyutulacaz yanlisimiz varsa yorumculaR aciklasin tesekkurler….

 8. Turan Bektaş yorum tarihi 14 Eylül, 2008 13:33

  Merhaba öncelikle avrupanın anlaşmış bir şekilde toplum olarak komple bizim üzerimize oynadığını biliyoruz.Şimdiyse bize kemalizm den vazgeçmemiz söyleniyor alman naziler bile artık seslerini yükseltmeye başladılarki ? bu bizim için büyük bir tehdit bu şartlar altında kemalizm e daha sıkı sarılmamız lazım gerektiğini savunuyorum teşekkür ederim.

 9. Barış Erken yorum tarihi 15 Eylül, 2008 09:56

  Rakamda virgül hatası var. 12 trilyon değil!..
  1, 2 trilyon dolar!.. 2007 ABD Gayri Safi Milli Hasilasi Toplam 14-15 trilyon USD.

 10. hüseyin hilmi bayram yorum tarihi 6 Ekim, 2008 13:10

  buradan hulki cevzioğlu ağabeyimize teşekkür ediyorum. sayın hulki cevizoğlu hemen hemen yazdığınız tüm kitaparı okudum. diğer yazarlardan farkınız her şeye rağmen susmuyorsunuz ve gerçekleri haykırıyorsunuz. Ayrıca yeniçağ gazetesindeki kapitalizmin çöküü adlı yazınızı okudum. gerçekten çok güzel bir yaklaşım . ben şimdiden şüpelenmeye başladım. amerika bilerek mi yoksa bizi uyutmak için mi bu bankaları batırıyor. RAHATÇA SATIN ALABİLMEK İÇİN TABİ bu konuda görüşü olan yorum yazarsa gerçekten sevinirim.

Yorum yap