244) Saçıkara Yörüklerinde Yaşayan Dokumalar

Yayin Tarihi 4 Nisan, 2014 
Kategori KÜLTÜREL

SAÇIKARA YÖRÜKLERİNDE YAŞAYAN DOKUMALAR

image001 

Saçıkara Yörük aşireti Anadolu’ya en son yerleşen aşiretlerdendir.  Saçıkara Köyü adını, “Saçıkara Yörük Aşiretinden” almaktadır. Saçıkara Köyü, Kadınhanı İlçesine 970 m, Konya İline 100 km uzaklıkta bir yerleşim birimidir, 2000 nüfus sayımına göre nüfusu 1290, günümüzde 850’dir. Saçıkara Yörüklerinin dokumacılık kültürünü günümüze taşıyan, yaşayan dokumaları, düz dokumalardır. Saçıkara köyünde düz dokumacılık eskiden oldukça yoğun uğraşılan bir el sanatı olmuş, düz dokumalar günümüze kadar gelmiştir. Saçıkara Köyü, bir Yörük Köyü olmasından dolayı konar- göçer hayatın gerektirdiği kullanımlara yönelik kilim, çuval, heybe, ölü çulu, iteği, çanta gibi dokumalar üretmişlerdir.

Saçıkara Yörük kültüründe havlı dokuma geleneğine rastlanmamıştır. Çünkü göçebe yaşam biçiminde, göçerken ağır olmayan ve kolay taşınabilir olan malzemelerden dokumalar yapmayı tercih etmişlerdir. Günümüzde dokuyucu sayısı azalmış olup, dokumalar kilim, zili, cicim ve sumak tekniğinde dokunmaktadır. Yörede dokumacılık ile geçim kaynağı olarak uğraşılmamaktadır. Yaşlılardan bazıları, halen dokumacılık ile uğraşmaktadır. Dokumalar genellikle sadece çeyizlik olarak üretilmekte ve kullanılmaktadır. Eskiden kalan dokuma örneklerin birçoğu çeşitli nedenlerle elden çıkarılmıştır. Ancak, mevcut dokuma örnekleri yörenin dokumacık kültürü konusunda bilgi sağlayacak düzeydedir.

Saçıkara Yörük dokumaları, geçmişten günümüze kadar gelebilmiş bir kültürü temsil eden, yaşayan, örneklerdendir. Saçıkara düz dokumalarında Yörük yaşam biçiminin izleri sürülebilmektedir. Bu makalede mevcut örneklerden yola çıkılarak, Saçıkara Yörük kültüründe üretilen dokumaların teknik, renk, desen, özellikleri, incelenerek, genel bir profil çıkarılmaya çalışılmıştır:

Saçıkara dokuması ile ilgili dosya (pdf): Saçıkara dokuma

Paylaş:

Yorumlar

“244) Saçıkara Yörüklerinde Yaşayan Dokumalar” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Sevgi Nesil Türksu yorum tarihi 9 Nisan, 2014 00:53

    Temiz hava,organik gıda dertleri var mı bilemem ama bizden mutlu yaşadıkları kesin.

Yorum yap