237) BAŞBAKAN’DAN İSRAİL’E AĞIR SÖZLER!

Yayin Tarihi 1 Haziran, 2010 
Kategori SİYASİ

Başbakan: Türkiye’yi başkalarına benzetmeyin

 

 

image001.jpg

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İskenderun’daki PKK saldırısı ve İsrail’in yardım gemilerine saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bu tarihi grup toplantısında Başbakan Erdoğan’ın konuşmaları, grup toplantı salonuna ilk kez kurulan tercüman kabinlerindeki tercümanlar aracılığıyla İngilizce ve Arapça’ya çevrildi.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Bugün sadece aziz milletime değil bütün insanlığa seslenmek istiyorum. Bütün insanlığın vicdanına seslenmek duygularımı açık yüreklilikle paylaşmak istiyorum.   

Dün gecenin en karanlık anında iki kanlı saldırı gerçekleşti. Bunlardan birincisi İskenderun’daki askeri birliğimize yönelik terörist saldırıydı, bu hain saldırıda 6 askerimiz şehit oldu, 7 askerimiz yaralandı.

İçinde merhamet ve şefkat olan yardım gemiler menzillerine varamadı. Dün sabah, İsrail ordusuna ait silahlı unsurlar, Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırıda bulundu. Masum insanların kanını döktü.

SALDIRI ULUSLARARASI HUKUKA YAPILDI

İsrail’in Gazze’ye insani yardım götüren  gemilere yaptığı kanlı katliam her türlü laneti hak etmiş bir katliamdır. Yapılan  bu saldırı açıkça uluslararası hukuka yapılmıştır, insanlığın vicdanına yapılmış, dünya barışına yapılmıştır.

Bu saldırı uluslararası hukuka yapılmıştır. İnsanlığın vicdanına yapılmıştır. İnsanlığın vicdanına diyorum, zira o gemilerde her milletten her dinden insanlar, sadece ama sadece abluka altındaki Gazze’ye insani yardım götürüyorlardı. Gemiler hareket etmeden önce, bütün dünyaya yüklerini niyetlerini deklere etmişti. Bu yardımın şahidi olarak dünyadan ve ülkeden 60 tane gazeteci gemilere binmişti.

Açık denizde mazlum, yoksul insanlara, evleri yıkılmış Filistinlilere yardım götüren 600 insana ve 6 gemiye yapılan bu silahlı saldırının, BM’nin temel felsefesine yapılmış bir saldırı olduğu açıktır.

GEMİLER BEYAZ BAYRAĞA RAĞMEN SALDIRIYA UĞRADI

Gemilerde sivillerden, yardım gönüllülerinden başka yolcu bulunmamaktaydı. Gemilere beyaz bayrak çekilmişti. Tüm bunlara rağmen gemiler silahlı saldırıya maruz kaldı. Biz o sırada Latin Amerika programındaydık. Hatay’da meydana gelen menfur saldırı ve İsrail’in hukuksuz saldırısı nedeniyle temaslarımızı yarıda keserek Türkiye’ye döndük.

Gereken adımları, Türkiye’de arkadaşlarımla müşterek atmaya başladık. Dün sabah Bülent Arınç, ilgili bakanlarla toplantı gerçekleştirerek meseleyi ele aldı. Dışişleri Bakanlığımız, silahlı kuvvetlerimiz gelişmeleri yakından takip ettiler.

Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası  hukukun ve diplomasinin bütün imkanlarını kullanmaktadır ve bundan sonra da  kullanacaktır.SALDIRI KINANDI

Uluslararası camiayla da irtibatlar kurdum. Bu çerçevede yapılması gerekenleri tüm boyutlarıyla masaya yatırdık. Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası hukuku kullanmaktadır. Bu çerçevede, Türkiye’nin Tel – Aviv büyükelçisi geri çağırılmıştır. Müşterek 3 tatbikat iptal edilmiştir. Dışişleri Bakanımız New York’a gitmiş, BM Güvenlik Konseyi acil olarak toplanmıştır. BM Güvenlik Konseyi saldırıyı kınamıştır.

İsrail’de bulunan genç milli futbol takımımızın yapacağı maçlar iptal edilmiştir. NATO Konseyi Olağanüstü toplantıya çağırılmıştır. Arap Birliği, AB gereken tüm kuruluşlar göreve davet edilmektedir. İslam Konferansı örgütü Pazartesi toplanacaktır.

KENDİ YARALARIMIZI SARABİLECEK KUDRETTEYİZ

İsrail yaralıları biz gönderelim demiştir, ancak biz kendi yaralılarımızı alabilecek kudretteyiz diyerek onların bu teklifini reddettik.

El konulan gemilerin serbest bırakılma çağrısı yapılmıştır. Tüm yaralıların tedavilerinin Türkiye’de yapılması için gerekenler yapılmıştır.

Olayın yaşandığı ilk andan itibaren, bilgi almayı engelleyen İsrail’i, dünya kamuoyunu doğru bilgilendirmesi gerekmektedir. İsrail bir an önce durumun vahametini anlamalı ve yanlış yapmaya devam etmemelidir. İsrail’in bu aşamada sergilediği tavır da ibretle izlenmektedir.

GAZZE’YE AMBARGO DERHAL KALKMALIDIR

Bir kez daha ifade ediyoruz. İsrail Gazze’ye yönelik insanlık dışı ambargoyu derhal kaldırmalıdır. Filistin halkına gönderilen insani yardımların yerine ulaştırılmasında engel olmamalıdır. Biz bildiğiniz gibi ispanya ile birlikte medeniyetler ittifakı çalışması yürüyoruz. Amacımız farklı medeniyetlerin kültürlerin bir arada yaşayabileceği düşüncesi için çaba göstermektir.

Üzülerek söylemeliyim ki, dün yaşananlar, insanlığın ortak medeniyeti açısından kara bir leke olmuştur. Büyük bir ayıp olarak kayda geçmiştir.

Masum insanları katletmek, sivil insanlara terörist muamelesi yapmak insanlık açısından büyük bir sükuttur, alçakça bir pervasızlıktır.SAVAŞIN DA BARIŞIN DA BİR HUKUKU VAR

Biz biliyoruz ki savaşın da barışın da bir hukuku vardır. Savaşta çocuklara saldırılmaz, savaşta kadınlara yaşlılara saldırılmaz, savaşta sivillere din adamlarına saldırılmaz, savaşta beyaz bayrak çekenlere saldırılmaz.

Savaşta değil, barışta bunlara saldıranlar ise sadece hukuku çiğnemekle kalmazlar, insanlığı ayaklar altına alır, insanlıktan çıkmış olurlar.

Zorbalar, haydutlar, korsanlar bile belli ahlak kuralına uyarlar. Hiçbir hassasiyete uymayanları bu sıfatı yakıştırmak bile iltifat olur.

Dünya barışı çok büyük bir yara almıştır. İsrail hükümetinin bu pervasız, hak hukuk tanımayan saldırısı mutlaka ama mutlaka cezalandırılmalıdır.

Yalan söylemeyi devlet politikası hale getiren, işlediği suçtan yüzü kızarmayan bir yönetimden soruşturma beklemek yerine, uluslararası camia bu olayı soruşturmalı ve hukuki olarak sorgulamadır.

DOSTLUĞUMUZ NE KADAR KIYMETLİYSE DÜŞMALIĞIMIZ DA O KADAR ŞİDDETLİDİR

Türkiye yeni yetme köksüz bir devlet değildir. Bir kabile devleti hiç değildir. Kimse Türkiye’nin sabrını test etmeye kalkmamalıdır. Türkiye’nin dostluğu ne kadar kıymetliyse, düşmanlığı da o kadar şiddetlidir. Türkiye’nin dostluğunu kaybetmek bile başlı başına bir bedelidir.

Biz İsrail halkı ve Musevilerle her zaman dost olduk. Bu saldırıyı şiddetle eleştiren İsrailli insanlar, bu olayın ne kadar büyük bir yanlış olduğunu, dostluğa vurulmuş ağır bir darbe olduğunu çok iyi anlamaktadır.

Mesele hak hukuk tanımayan mevcut yönetiminin, şiddet uygulaması kan dökmesi, barışı tehdit eden yaklaşımlar sergilemesidir.Bugün yeni bir gündür, bugün bir milattır. Hiçbirşeyin eskisi gibi olmayacağı açıktır.

HESAP VERMEDEN KENDİLERİNİ ANLATAMAZLAR

Alanen cinayet işleyen, alanen katliam yapan saldırgan bir devletin, pişmanlık dilemeden ve hesap vermeden insanlığa kendisini anlatması mümkün değildir.

O gemiler birer merhamet gerisiydi. Kendi karasularından 72 mil açıkta, tamamen açık denizde ve uluslar arası sularda bir sivil gemiye müdahalede bulunmak, yolcuları alı koymak bile başlı başına bir suçtur. Masum insanlara silahla saldırarak, kan akıtmak, katliamda bulunmak ise açıkça devlet terörüdür.

İnkar ediyorlar, bize ateş edildi. Artık sizin bu yalanlarınızdan bıktık. Dürüst olun, dürüst. El konulan gemiler personel ve gönüllülerle birlikte derhal serbest bırakılmalıdır. Gönüllüleri ve onlarla birlikte olan AP milletvekillerini, 60 gazeteciyi, kimse insani yardım amacının dışında yola çıkmış gibi gösteremez. Bu saldırı israil’in yıllardır Filistin’e reva gördüğü insanlık dışı zulmü bir kez daha ortaya koydu.ÖLDÜRMEYİ İYİ BİLİYORLAR

Daha önce de söyledim. Öldürmeyi iyi bildiklerini söyledim. Cinayeti katliamı ne ölçüde iyi bildiklerini bir kez daha dünyaya göstermişlerdir. Sedyede, yaralı ve onu bile kelepçeliyorsun. Bunun izahı var mı? İnsanlıktan bunların ne kadar nasibi olduğunu, artık hiçbir şekilde dünyaya anlatmak mümkün değildir. kuru kuruya lanetlemek yetmiyor. Artık netice almak durumundayız.

Bir gün gücün değil, bir gün adaletin yerini bulacağını bilmelidir. Bunu istiyorum.BÜTÜN DÜNYANIN SORUNUDUR

Kan dökücü siyasetiyle İsrail, hiçbir gerekçeyle işlediği bu kanlı cinayeti meşru gösteremez, izah edemez. İsrail hiçbir mazeretle gerekçeyle, elindeki kanı temizleyemez. Bu saldırının ortaya çıkardığı sorun, artık bütün dünyanın sorunudur.

İsrail’in kanlı saldırılarına her kim göz yumarsa, bilmelidir ki bu kanlı saldırılarda onlar da bizzat suç ortağıdır. Meselenin teröre karşı savunma olmadığı, terörle mücadele olmadığı, meselenin bir şehri bir şehrin insanlarını katletme girişimi olduğu bir kez daha oratya çıkmıştır.TÜRKİYE’Yİ BAŞKALARINA BENZETMESİNLER

Op insanların üzerine fostor bombaları deneyeceksiniz, hastaneleri camileri bombalayacaksınız, hatta BM Ofisini hedef alacaksınız. Bu hukuksuzluk yetmez gibi, o insanları her türlü ihtiyaçlarından mahrum bırakacaksınız.

O insanlara ilaç gıda inşaat malzemesi ulaştırmaya çalışan yardım gönüllülerinden bile insanlık dışı vahşetinizi esirgemeyeceksiniz. Herkes bu hukuksuzluğa göz yumabilir. Açık söylüyorum. Sinsice destekleyebilir. Ama İsrail, Türkiye’yi başkalarına benzetmek gibi bir hatanın içine düşmesin.

Böyle bir hataya düşmesin, bedeli ağır olur. Açık denizde cinayet işleyen İsrail, bu kanlı eylemiyle bütün dünyaya karşı yalnızlığı, tecrit olmayı seçmiştir.GÖZÜMÜZÜ YUMMAYACAĞIZ

Herkes sussa, gözünü yumsa, sırtını dönse bile, biz Türkiye olarak Filistin’e, Gazze’ye sırtımızı dönmeyeceğiz, gözümüzü yummayacağız.Milletimiz metin olmalıdır. Şehitlerimizi bağrımıza basacağız, yaralılarımızın yaralarını hep birlikte saracağız. Türkiye genelinde vatandaşlarımızın büyük bir hassasiyetle meseleyi takip ettiğini memnuniyetle müşahede ediyoruz.  İnsanlığın vicdanından süzülen sevgi ve dostluk gemileri bir gün engelleri aşarak menzillerine ulaşacaktır.

Bu hukuk dışı saldırının arkasında olduklarını söyleyenlere sesleniyorum.

Siz ne kadar hukuk dışılığın arkasındaysanız, biz o kadar hukukun arkasındayız. Siz ne kadar terörün kanlı operasyonun arkasındaysanız, biz o kadar barışın adaletin arkasındayız.

Siz ne kadar sivillerin, Gazze’deki mazlumların karşısındaysanız, biz o kadar masumların Filistinlilerin Gazze’lilerin yanındayız.

Terörist saldırıyla ilgili görüşlerimi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Askeri birliğimize gerçekleştiren saldırıda 6 askerimiz şehit oldu, 7 askerimiz yaralandı. Bu hain saldırıyı şiddetle lanetliyorum.AMAÇLARINA ULAŞAMAYACAKLAR

Şehitlerimize Allah’tan rahmet sevgili ailesine sabır diliyorum. Terör örgütü bir kez daha alçak yüzünü ortaya koymuştur. Türkiye’nin birliğini hedef alan bu saldırı, daha öncekiler gibi amacına ulaşamayacaktır. Terör örgütünün kirli oyunları kesinlikle hayata geçemeyecek.

Biz analar ağlamasın, akan kan dursun diyerek, demokratik açılım, milli birlik ve kardeşlik projesini bir sürece soktuk. Özellikle son dönemde, Türkiye her açıdan demokratik standartlarını yükseltiyor. Her alanda önemli gelişmeler yaşanıyor. Türkiye ne zaman yükselişe geçse, bir karanlık el devreye giriyor. Bu gelişme sürecini sabote etmeye çalışıyor. Biz demokrasi dedikçe birileri teröre sarılıyor. Biz hak hukuk refah dedikçe, birileri kan dökmeye başlıyor.

Peki soruyorum size? Bundan kim kazanıyor, kim kaybediyor? Biz Anayasa değişikliği yapıyoruz, halk karar versin diyorum. Kirli oyunlar tezgaha sürülüyor. Milletim bu karanlık senaryoları artık çok iyi görmelidir. Biz Ak Parti olarak terörle mücadeleden asla taviz vermeyeceğiz. Güvenliği de demokratikleşmeyi de eş zamanlı olarak hayata geçirmenin çabası içinde olacağız. Türkiye doğru bildiği yolda, emin adımlarla yürümeye devam edecektir.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/14901622.asp?gid=373

Paylaş:

Yorumlar

“237) BAŞBAKAN’DAN İSRAİL’E AĞIR SÖZLER!” yazisina 15 Yorum yapilmis

 1. Atila SARUHAN yorum tarihi 14 Haziran, 2010 21:37

  Dünya, lideri konuşuyor….. Dünya lideri, konuşuyor.

 2. sümeyye nur çelik yorum tarihi 1 Eylül, 2010 23:31

  Allah belasını versin böyle ülkenin inşallah paramparça olur, yıkılır bu devlet inşallah bunlar insan değil çünkü kötü bir insanda bile küçücük de olsa vicdanı vardır ama bunların insan olmadığı buradan anlaşılıyor şerefsizler vicdanı olmayan pis yaratıklar hepiniz ahirette göreceksiniz keşke zulmetmeseydik diyeceksiniz o gün yakın zamandadır göreceksiniz zalimler

 3. Hasan Erden yorum tarihi 9 Mart, 2012 20:25

  İsrail’le kavganızın CİDDİ olduğunu İspat edin!
  http://www.gunisigigazetesi.net/kategori.php?id=4550
  Bugün İsrail’e çatan siyasetin İsrail için yaptıkları
  http://www.gunisigigazetesi.net/kategori.php?id=4537

 4. İsrafil K.Kumbasar yorum tarihi 10 Mart, 2012 06:50

  YaHuDiLeRi ‘DOST’ edinen_LER onlara karşı çıkabilir_LER mi?
  http://www.yenicaggazetesi.com.tr/a_haberdetay.php?hityaz=6666
  İSRAİL ile En Çok İşBirliği yapan hangi hükümet?
  http://www.yenicaggazetesi.com.tr/a_haberdetay.php?hityaz=6557

 5. Hasan Demir yorum tarihi 17 Mart, 2012 22:13
 6. Ramazan K. Kurt yorum tarihi 18 Nisan, 2012 21:50

  http://www.ortadogugazetesi.net/makale.php?makale=turk-milliyetciligine-karsi-34siyasal-islam-34&id=5703
  EĞER Erdoğan-İsrail ya da AKP hükümeti- İsrail arasındaki GerGinlik GERÇEK olSaydı NeLeR olurDu? Birincisi Bir Gecede Türkiye’ye Akan Sıcak Para musluğu kesilirdi. İkincisi, IMF’nin bütün telefon hatları Türkiye’Den aramalara meşgul çalardı. Küresel Finans el_itleri İsrail devletinin hayır dediği Hiçbir Projeye evet deMezler. Aksi takdirde MOSSAD’ın İkna Timleri devreye giriverir.
  DeMeK ki, R.T.Erdoğan ve İsrail’in Politikaları ÖRTÜŞÜYOR. Büyükelçimize yapılan saygıSızlık ve özür seremonisi Kurtlar Vadisi denen “operasyon”lara yönelik TV dizisine yüksek perdeden GüRüLTüler “Bir Şeyler”e KıLıF olmaktan öteye gideMez. Türkiye’de genel seçim sürecine girilmişken Sayın Erdoğan MaNiPüLaSYoNlarla “GüÇLeNDiRiLmek” isTeNiyor. Projenin ASIL MiMaRı İsrail DeRiN DEVLETİdir.

 7. Orhan Dede yorum tarihi 19 Nisan, 2012 21:32

  Hani Türkiye ile İsrail kavgalıydı? Bu SöZde kavga Gerçekte bir KaMuFLaJdan ibaretti Türkiye ile İsrail arasındaki milletTen GizLeNen DeRiN MüttefikLik son dönemlerde yaşanan SöZde GerGinLiKlerle PeRDeLeNdi
  http://www.giresunpostasi.net/artikel.php?artikel_id=780

 8. Alperen Polat yorum tarihi 21 Nisan, 2012 05:47

  Tapu Kanunu’na İsrail için ÖZEL Madde eklenmiş
  http://www.yenimesaj.com.tr/index.php?haberno=6019823&tarih=2006-08-29
  İsrail’le 16 AnLaŞmamız HâLâ yürürlükte
  http://www.yenicaggazetesi.com.tr/yg/habergoster.php?haber=30168

 9. Dr. Tahir Tamer Kumkale yorum tarihi 26 Nisan, 2012 06:55

  Peki bölgesel güç olduğunu devamlı vurguladığımız Türkiye NE yaptı.Veya NE yapabildi?
  İsrail’in dostluğunu!? her şeyin önünde tutan ve Diğer Bölge ülkelerini Dışlayan Bazı Köşe Yazarlarımız, Aydınlarımız ve Bürokratlarımızın görüşlerine ToKaT gibi cevap Atatürk yaşasaydı Türkiye-İsrail ilişkileri NaSıL olurdu?
  http://www.kumkale.net/yazi.asp?id=1088

 10. Muharrem Bayraktar yorum tarihi 11 Temmuz, 2012 09:14

  İsrail’in Türkiye’ye attığı Çengel
  http://www.yenimesaj.com.tr/?artikel,5012988/
  Atatürk yaşasaydı İsrail kurulaMazdı
  http://www.yenimesaj.com.tr/?artikel,6017688/

 11. Necdet B. Sivaslı yorum tarihi 17 Ağustos, 2012 06:49
 12. Işık kapısı yorum tarihi 12 Şubat, 2015 06:29

  Bir İsrail Kıyağı Daha http://www.isikkapisi.com/tag/siyaset

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarında sık sık eleştirdiği Cemaat’in bankası Bank Asya’ya, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konuldu. Buna göre bankanın yönetim kurulunu belirleyen hisselerin yüzde 63’lük kısmı TMSF’ye aktarıldı. Peki Bank Asya nasıl açılmıştı ve bankanın açılış kurdelesi nasıl kesildi? Tarih: 1996. Cemaat’in lideri Fethullah Gülen’in de olduğu açılışta, dönemin Başbakan Yardımcısı ve Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Tansu Çiller ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yer alıyor. Bankanın açılışını Tansu Çiller ve Tayyip Erdoğan birlikte yapıyorlar. Hatta Erdoğan açılış kurdelesini tutarken görülüyor. Ya şimdi. Erdoğan açılışını yaptığı bankayı hedef aldıktan sonra operasyon yapılıyor. Yani. Sofrayı yine kuran kaldırıyor.

 13. Mehmet Emin Koç yorum tarihi 13 Şubat, 2015 02:45
 14. Mehmet Emin Koç yorum tarihi 13 Şubat, 2015 21:59

  İsrail ile gizli anlaş, açıktan da oturup ağla!
  http://www.yenimesaj.com.tr/?artikel,12003699/israil-ile-gizli-anlas-aciktan-da-oturup-agla/mehmet-emin-koc
  http://vekilsizmeclis.com/viewtopic.php?f=2&t=3691
  TÜİK verileri analiz edildiğinde, Türkiye’nin İsrail’e savaşta kullanması için askeri ekipman da sağladığı ortaya çıkıyor. Türkiye, 2010 yılından bu yana yaklaşık “peki siyonist israil Nerede kullandı”? 11 milyon dolarlık Harp Silahları ve Mühimmatı ihraç etmiş ve Bakara 126.ayet insanlar aç bırakılarak cezalandırılamaz! eğer İsrail’le ticaret devam edecekse hiç değilse silah ve mühimmatı ile petrol satışına son verilsin.

 15. Mustafa Hilmi Yıldırım yorum tarihi 13 Kasım, 2015 10:28

Yorum yap