236) TÜRK MÜSÜN, MÜSLÜMAN MI?

Yayin Tarihi 4 Temmuz, 2010 
Kategori SOSYAL

TÜRK MÜSÜN, MÜSLÜMAN MI?

image0015.jpg

“Ey insanlar! Doğrusu Biz sizleri bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi milletler ve kabileler haline koyduk ki birbirinizi kolayca tanıyasınız. Şüphesiz, Allah katında en değerliniz, O’na karşı gelmekten en çok sakınanızdır. Allah bilendir, haberdardır.” (49 Hucurat suresi-Ayet 13)”

Dünya’da, Soğuk Savaş dönemi bittikten sonra Ülkemiz’de milli birliği ve milli kimliği sarsıcı bir sorgulama başlamıştır. Bu sorgulama genelde demokratikleşme başlığı altında yapılır görünümünde gelişmiştir… Son 20 yılda yürütülen bölücülük ve ayrıştırıcılık propagandalarının bana göre en önemli sorusu:  “Türk müsün, Müslüman mı?” olmuştur!

Bu soruya, birkaç kere muhatap olmuş ve gereken cevabı da vermiştim… Bu öyle bir soru ki; sanki insanların kafir olup olmadığını sorgularmış gibi bir yönü var!!!

Aslında bu sorunun kuruluşu o kadar yanlış ki! Yani böyle bir soru olamaz… Olmamalı! Ama, oldurmuşlar… Kavram ve zihin kargaşası yaratarak oldurulan bu fitne soru ile de birçok insanımızın milli kimliğini öldürüyorlar.

“Türklük” bir soy gerçeğidir. Her insanın bir soyu vardır. Soysuz insan yoktur. Doğum da soy tercihi yapma gibi bir hak da yoktur. Ancak insan soyunu sevmeyebilir. Fakat, bu sevmeme duygusu, o insanın soy gerçeğini yok etmez…

Din ise; İmandır, teslimiyettir, kabuldür, yaşamaktır. İnsanlar din tercihi yapabilir. Dini, kabul etmeyebilir de…

“Türk müsün, Müslüman mı?” sorusunun amacını anlayabilmek için, doğru soruyu açıklamak gerekir:

— “Türk müsün, Arap mı?” veya diğer milletlerden biri.

— “Müslüman mısın, Hıristiyan mı?” veya diğer dinlerden biri.

Buna göre; bu fitneyi yapanlara şunu sormak gerekiyor:

“Türklük” bir din midir ki, Müslümanlığın alternatifiymiş gibi göstermeye çalışıyorsunuz? Başka bir deyişle, “Müslümanlık” bir soy mudur ki, insanların soylarını araştırıyorsunuz?

Eğer bu soru ile, Atatürk’ün “Ne mutlu Türk’üm diyene” sözüne bir gönderme yapılıyorsa, bu da yanlıştır!

Burada “Ne mutlu Türk Olanadenmemiştir. “Ne mutlu Türk’üm diyene” sözü, bir gönül bağlılığını ifade eder. Yani hangi soydan olursan ol, kendini Türk vatandaşı olarak görmenden başka birşey değildir. Ortak yaşam paydamız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olup, “Türk’üm” diyebilmektedir…

Şimdi denilebilir ki; “Müslüman, Müslümanın kardeşidir. O halde Müslümanlık ortak paydamız değil midir?

Amenna ve Saddakne. Elbette imani hayat tarzımız İslamdır. Ancak, İslamiyet  evrenseldir. Belirli bir coğrafyaya ve topluma hitap etmez. Tüm İnsanlığa tebliğ edilmiştir.

Her ülkenin de, bir kültürel birliği vardır. Yönetimlerde bunlara göre tespit edilir. 

Bir Alman’a, bir Çinli’ye, bir Fransız’a, bir İngiliz’e v.s. “Ne mutlu Türk’üm diyene” sözünü söyletemezsin ve söylemez. Ama “Elhamdüllilah Müslümanım” diyebilir. Ancak bu kişiler milliyet aidiyeti hususunda “Ben Almanım, ben Çinliyim, ben Fransızım, ben İngilizim…” diyeceklerdir.

Anlaşılan şu ki; “Türk’üm” diyenler bu soruyu yönlendirenler tarafından “Müslüman” olarak görülmüyor!

Acaba bu kişiler buna benzer bir soruyu “Kürt müsün, Müslüman mı?” veya “Arap mısın, Müslüman mı” diye sorabildiler mi? 

Hayır sormadılar! Sormayacaklar da!

Hedef Türklük bilincinin yok edilmesine yöneliktir!

2006 yılında ABD PEW Araştırma Şirketi, ülkemizde bir anket çalışması yapmış ve şu soruyu özellikle sormuştu:

“Öncelikle Türk müsün, Müslüman mı?”

Türkiye de Cennet emlakçılığı yapanlarla, Amerikalıların da aynı soruyu imanlı Türk İnsanına yöneltmesi ilginç değil mi?

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“236) TÜRK MÜSÜN, MÜSLÜMAN MI?” yazisina 8 Yorum yapilmis

 1. Faruk KARAKOLCU yorum tarihi 5 Temmuz, 2010 10:18

  Yılmaz bey merhabalar efendim,
  Sizler gibi degerli paylasımınız için teşekkür eder her yeni gunlerinizin gecen gunlerinizden daha aydınlık ve huzurlu olmasını diliyorum.

  Saygılarımla

 2. Muharrem Günay Sıddıkoğlu yorum tarihi 5 Temmuz, 2010 10:51

  “TÜRKLÜK KADERİMİZ İSLAMİYET TERCİHİMİZDİR.”

 3. serdar laloglu yorum tarihi 27 Kasım, 2010 03:45

  Bu dün de vardi bugünlerde daha belirginlesmeye basladi. Kendini milliyetci ya da ülkücü sinifina koyanlarin slogani “ÖNCE MÜSLÜMAN SONRA TÜRKÜZ” O zamanlar Alevi – Sünni catismasinda (Türkü türke kirdiran bu zihniyet) kullaniliyordu simdi ise Türkiyeyi etnik kimliklere ayirma cabasinda kullaniliyor.

 4. ahmet turan acar yorum tarihi 4 Aralık, 2010 17:13

  selamun aleykum yılmaz bey verdiğiniz önemli ve değerli bilgiler için teşekkür ediyorum. kısaca başımdan geçen benzer bir hadiseyi aktaracam müsadenizle.

  bana kendisi imam olan bir arkadaşım sordu bu soruyu ben de ona hem türküm hem de müslanım dedim.
  bana cevabı gecikmedi dedi ki islamiyet bir tercihtir. ancak türklük bir tercih değildir. yarın ölünce müslümanmıydın diye soracaklar? türklüğü sormayacaklar. müslümanlık bütünleyici bir kavramdır bu yüzden türk demeye gerek yok türküm deyince ırkçılık yapmış oluyorsun dedi

  cevaben bende anne ve babamızı seçip seçemiyeceğimizi sordum seçemeyiz deyince de neden o zaman anne baba diyorsun onlara dedim madem seçim yapamadıklarına luzum yok? cevap veremedi sadece anladığını ifade ederek kafasını salladı. daha sonra da türk milliyetçiliğinin ırka dayalı bir milliyetçilik olmadığını hars ve töreye dayalı bir milliyetçilik olduğunu izah ettim. bilmiyorum ikna etme çalışmalarım devam edecek ancak kafasındaki önyargıları kırabildiğimi düşünüyorum

  saygılar ve çalışmalarınızda başarı dileklerimle

 5. Tuncay Demirbaş yorum tarihi 21 Nisan, 2011 03:33

  En nefret ettiğim soruların başında bu gelir..Tam bir yobaz ağzı…Siz bu soruyu bir Alman’a veya İngiliz’e sorun bakalım siz önce Alman mısınız, İngiliz misiniz yoksa Hıristiyan mısınız diye, eminim size bırakın ağzıyla başka yerleriyle gülecektir..Değerli Yılmaz hocam önemli konuyu kaleme almışsınız, yazınız için teşekkür ederim.

 6. Burak Engin yorum tarihi 1 Ağustos, 2011 20:14

  Tuncay bey´in dedigi gibi,Alman´a sorun hristiyanligini,alacaginiz cevap “bu konu seni ne ilgilendirir” olacaktir.Var olun,benzeri tespit ve yorumlarinizi bekliyoruz sayin Karahan.Saygilar…

 7. bilgutay hakan birgin yorum tarihi 30 Ağustos, 2015 17:29

  TEŞEKKÜRLER HOCAM…

 8. Zühal Asma yorum tarihi 29 Ocak, 2024 03:32

  Ne münasebetsiz Soru🤧😡😤🙉degilmiefm.
  VE SİZ 2010 YILINDA YAZMIŞSINIZ🤝🏻👏🏻🌟🌙🤍🇹🇷
  MINNETTARIZ🙏SIZLER OLMASAYDINIZ 100 YILI
  BULMAZ YIKILIRMIŞ BU ÜLKE VE REJIM.VAROLUNUZ

Yorum yap