230) ÖLÜM KUYUSU

Yayin Tarihi 11 Haziran, 2010 
Kategori SOSYAL

ÖLÜM KUYUSU

image00111.jpg

İstanbul’a her gidişimde mutlaka tarihi eserleri inceleme fırsatını bulur ve gezerim. İstanbul’un neresi tarihi eserlerle dolu değil ki? Her yerinden ibret verici yüzyıllar öncesinden gelen sesleri duyar, ürperirsiniz… İstanbul’un eşsiz güzelliğinin ihtişamı, ihtişamının verdiği korku; bu topraklara saygı duymayı, incitmemeyi ve korumayı insani bir görev olduğunu, severek kabulleniyorsun! Ve sonsuz kere şükrediyoruz; “İstanbul Türklerindir”

Yedikule Hisarlarını hiç gezdiniz mi? Bizans döneminde beş kulesi olan, Fatih Sultan Mehmet devrinde ise iki kule daha eklenip yedikule adını alan hisarları… Bu hisarlar “Yedikule Zindanları” olarak şöhret yapmıştır… Her kulenin içinde, mahkumlar için hazırlanmış zindanlar ve işkence odaları bulunmaktadır. Bu özellikler hemen hemen tüm kalelerde görülebilir. Ama buraya şöhret kazandıran özellik, zindanlar değildir. “Kanlı Kuyu’dur” diğer adıyla “Ölüm Kuyusu’dur”.

Ölüm kararı verilen mahkumların kafaları, bedenlerinden kesilerek bu kuyuya atılırmış!

“Dün sabah padişah-ı cihan idim, şimdi üryan kaldım.

Merhamet edüp halimden ibret alın, dünya size dahi kalmaz”

diyen Genç Osman’ın, katledildiği yer! Gençliğinin ve idealist düşüncelerinin kurbanı olan Sultan ll. Osman’ın, öldürüldüğünü ispat için sadrazam Davut Paşa tarafından kulağı kesilerek haris ve entrikacı Kösem Sultan’a götürülmüştür!

Bu zindanları gördüğünüzde çekilen acıların ve kesik başların varlığı, tarihin acımasızlığını yüzünüze çarpmaktadır. Acaba bu acımasızlık insanları daha acımasız ve duyarsız mı yapıyor?

Her insanın içine düştüğü veya düşebileceği bir kuyu vardır! İnsanları felaket kuyularına düşmekten ancak bilgi paylaşımı, tecrübe anlatımı ve yardımlaşma kurtarabilir. Bilgiden nasibini almayan veya almak istemeyenler, tecrübeleri dikkate almayıp insanları yalnız şahsi menfaati için kullanmaya çalışanlar ancak cahillerdir.

Cahilin cesareti de, bildiklerinin yeterli olduğuna inanmasından kaynaklanır. Halbuki kim herşeyi bilebilir ki? Büyük Alim, İmam-ı Azam Ebu Hanife; Bilmediklerimi ayaklarımın altına koysaydım, başım arşa değerdi diyerek bilginin önemini belirtmiştir.

Bana göre Ülkemizin en önemli sorunu; yoksulluk, işsizlik ve terör değildir! “Bilinçsizliktir”. Bilinçlenme de yaşanan aksaklıklar, toplum hayatımıza yoksulluk, işsizlik ve terör olarak yansımaktadır. Bu olumsuzluklar da toplumun var olan direncini kayba uğratmaktadır.

Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılara “Bana ne, yapsınlar” diyerek, çözüm belirtmek kuyu kenarında dolaşmak demektir. Cellatlar kurbanını kuyuya atmak için nemelazımcılığın, duyarsızlığın ve kapıkulluğunun gelişmesine fırsat kolluyordur. Milletimiz için en büyük tehlike ise; geleceğimiz dediğimiz gençlerimiz de, “çiçek-böcek-köçek-göbek” kültürünün yaşam tarzı haline gelme yaygınlığıdır. Öz kültürüne hakim, alanında uzmanlaşmış gençlerimizin varlığı ise, bizleri yarınlarımız için umutlandırmakta ve sevindirmektedir.

Kuyuya düşmemek için ne yapmalıyız?

İlgi alanında ve ülke sorunları hakkında bilinçlenerek ne istediğimizi, neden istediğimizi, nasıl isteyeceğimizi örgütlenerek anlatmalıyız. Sivil inisiyatifimizi güçlendirmemiz gerekir. Buna bir örnek vermek gerekirse; Türkiye’ye, Azerbaycan’a ve Türk Milleti’ne karşı sürekli düşmanlık politikaları güden Ermenistan 2015 yılında, sözde soykırımın 100. yıldönümünde Ülkemizden, lobileri sayesinde “Tazminat ve Toprak” talep edebilecek duruma gelebileceklerdir…  

Bizler “Ermeni meselesini” ne kadar biliyoruz? Hiç kimse kendini kandırmasın! Duygusal konuşmalarla, haklar kazanılmaz ve korunamaz. Bu görev yalnız, siyasilerin değildir. Duyarlı tüm vatandaşlarımızındır… Bu hususta sivil imza kampanyası başlatan www.lobisav.org a destek vermeliyiz.

“Bugün terini dökemeyenler, yarın gözyaşı dökmeye mahkumdurlar!”

YILMAZ KARAHAN

image0022.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“230) ÖLÜM KUYUSU” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. LOB yorum tarihi 16 Haziran, 2010 17:55

  […] “Bug

 2. söhret kücükay yorum tarihi 27 Ocak, 2011 19:56

  Sayin Yilmaz Bey,
  maalesef bu tesbitlerinizle ne kadar cok haklisiniz. Son zamanlarda Star tv inin sokakta halka yönelttigi sorularin yanitini izleyince anladim.
  TC.Türkiye Cumhuriyeti başkani kim? sorusuna ..neredeyse 10 kisiden 9 kisisi Tayyip Erdogan . dedi
  TBMM nedir? sorusuna ..neler denmediki..ticaret borsa.veya dernek kuruluslari.vs gibi yanitlar
  Yerel secim, genel secim nedir? Aman Allahim yanitlar cok aciydi..oy verecegiz sanirim yine..ama neden oy kullanacaklarini bilmiyorlardi..Allah bu ülkemize sahip cikanlarin sayisini arttirsin. Bu halk nasil bilinclendirilecek?

 3. zafer yücel yorum tarihi 20 Ocak, 2014 20:45

  Harika bir yazı.

Yorum yap