23) CUMHURİYET BAYRAMI VE BAYRAK…

Yayin Tarihi 21 Kasım, 2007 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

atatrk_resimleri.jpg

29. Ekim, CUMHURİYET BAYRAMI VE BAYRAK

Tam bir yıl geçti?

29.Ekim.2005 den bu yana. Bir yıl önce bu sabahın ilk saatleri benim düşünce ve duygularımın satırlara döküldüğü anlardır. Yatağımda yatarken ve pencereme asılan Bayrağımıza bakarken dökülen duygu ve düşünceler. Kendimce doğrularımın kelimelere döküldüğü an?

Çevremde bulunan binaların neredeyse yüzde 90 veya fazlasının bu bayram veya benzerlerinde bayraksız olması ve bayrak sevgi ve saygı duygusundan yoksun olması beni rahatsız etmişti. Aslında bu rahatsızlıktan öte tanıdığım birçok kişinin en basit ve olması gereken Bayrak sevgisi ve bağlılığı duygusundan uzak olmaları ve hatta bu konu konuşulduğu zaman umursamaz, küçümser tavırlar takınmaları idi beni düşündüren.

Gerek Bayrak sevgisi, ona bağlılık duygusu, gerekse diğer ulusal değerler den uzak olunması, yıllar süren bilinçli ve akıllı planlanan birçok oyunların ülkemizin ve ülke insanımızın üzerinde olması istenilen örtü değil midir. Bu örtüdür ki kaybolması, yok olması istenilen ulusal birlik ve beraberliği kapatmaya çalışmıştır.

Dini inançların yobazlara kaldığı ve inancın itici olduğu düşüncesi,
Ulusal değerlerin aşırı uçların himayesinde olduğu, küçümsenmesi ve yüreklerde yer almaması, yıllarca bu ülkede oynanan olağanüstü çaba ve politikaların sonucu değil midir.

Yakın tarihte bu ülke insanları sağ, sol ideolojileri ve mezhep kavgaları ile birbirlerine kırdırılmadılar mı? Bugün de laik anti laik, dindar dinsiz ve azınlık oyunları ile birbirinden koparılmak istenmiyor mu?

Oysa bir ülke yi ve ülke insanlarını birbirine bağlayan, inanç, bayrak, ülke, vatan sevgisi,
Ümmet olmaktan kurtaran millet olmayı sağlayan değerler değil midir.

Bütün bunları başaran ve ülke üzerindeki bu gün mevcut olan o lanet örtüyü, bir zamanlar kaldıran Atatürk ve onun düşüncesi, aklı ve yolu değil miydi.
Evet, onun düşüncesi ve aklı idi. Tanıdıkça, öğrendikçe saygı duyulacak ve izlenecek aklı ve düşünceleri, eylemleri idi.

Yakın tarihte hangi şehre veya kasabaya gitsem, şehrin en belirgin tepe veya noktasında büyük ve yüksek Türk bayrağı dalgalanmaya başladı. Ayrıca özel sektör iş yerlerine normalin dışında Bayraklar asıyor. Her ne kadar konutlarda az olsa da.

Bir yıl önce bana bu duygularımı yaşatmış ve ortaya çıkmasını sağlamış olan görüntüler ve insan guruplarından sonra, ülkesini seven ve karşılıksız çaba gösteren yurtsever insanların varlığını görmem, hissetmem benim en büyük umudumdur. Bu gün ülkemi ve ülkem insanımı sarmış olan birçok tehlikenin içinde olanların da aslında tehlikelerin farkında olmayışı, yani kötü niyetli değil, ancak iyi niyet ve aymazlık kurbanı olmaları beni umutlandırıyor. Bu ülkenin değerleri dışındaki oluşumların ve ayrıca yobazların oyunlarının esiri olan birçok insanın özünde taşıdığı vatan sevgisi ve ulusal terbiye, en ufak bir kıpırdanışta ortaya çıkacaktır.

Gazi?nin Kurtuluş savaşını başardığı yaşam sürecindeki şartlar ve insanlarımızın durumu ile bu günkü durum arasında büyük farklılıklar olmasına rağmen, değişmeyen ve değişmeyecek olan tek şey bu ülke insanının içindeki bağımsızlık ruhudur. Değil midir ki bu ruh ve öz güven 85 yıl önce ülkeyi işgal etmeye gelenleri defetmiştir.
Ve inanın Türk halkın da bulunan bu ruh ve inanç, bu gün pis emellerini uygulamak isteyenlerin en büyük korkusudur. Hiç bir örtü bu ruhu ve gücü kapatamayacaktır ve yok edemeyecektir. Bunu yok etmek isteyenlerin 11.Kasım.1938 den, yani Gazi?nin ölümünden sonra başlattıkları karşı devrim çalışmaları mutlaka başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Bunu görmek en büyük arzum dur.
Ve bunun için bu gün her bir yurtsever birey elinden gelen bireysel ve toplumsal çabayı sarf etmeli, ulusal değerlerine sahip çıkmalı, bayrak ve vatan kıymeti bilmelidir.

Saygı duyulan ve takılan hiçbir bez parçası, Bayrağımızdan;
Saygı duyulan ve peşinden sürüklenen hiçbir başka ulus ve insanların kurduğu tarikat ve kurum değerleri bizim bayrağımızın hak ettiği,
hak ettirdiği, şehit kanı ile onurlanmış değerinden,
Üstün olamaz?

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun…


Tuncay D.Kalemoğlu
www.ucnokta.com
29.Ekim.2006

 

Paylaş:

Yorumlar

“23) CUMHURİYET BAYRAMI VE BAYRAK…” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Samet Acar yorum tarihi 22 Kasım, 2007 19:38

    Yılmaz Kahraman Bey,”Cumhuriyet Bayramı ve Bayrak” başlıklı yazıyı okudum.Çok mükemmel ve etkileyici bir yazı.Genelde yaz aylarında işim gereği yurdumuzun en ücra yerlerini gezerim.Büyük serender direğinde ve büyük bayrakları halkın görebiliceği tepe yerlerde göremedim.İstanbul-İpsala ve ya Edirne istikametinde göre bilirsiniz,ancak Doğu ve Karadeniz bölgesinde göremedim.Malumunuzdur ki,gönderde dalgalanan Türk Bayrağı insanlarda psikolojik etiki yaparak büyük bir sevgi gelişir.Ayrıca bugibi uzak ücra yerlerde gezen türistlerin düşüncesinde “buresı Türk toprakları ve yurdu”olduğu nu düşünür.İstisnaların dışında köylerinde bile bayrak görmek zordur.Bu sevgisizlikten değil birilerinin organize etmemelerinden ileri geldiğini düşünüyorum.Ben buradan örnek olsun şeklinde (CİHAN TÜRK OLSUN)BİRLİK KARDEŞLEREME sesleniyorum.Arvin’in Şvaşat İlcesi’ne bağlı TEPEKÖY’üne büyük serenderdireğibüyük bir bayrak dikmeye var mısınız ? Saygı ve sevgilerimi sunarım.Acaroğlu

Yorum yap