226) KKTC’DE, 3. CUMHURBAŞKANI: DERVİŞ EROĞLU

Yayin Tarihi 19 Nisan, 2010 
Kategori SİYASİ

KKTC’de yeni Cumhurbaşkanı Eroğlu oldu

  image00113.jpg

KKTC’de bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Derviş Eroğlu ilk turda gerekli olan yüzde 50 oyu aşarak KKTC’nin Rauf Denktaşve Mehmet Ali Talat’tan sonra 3. Cumhurbaşkanı oldu.

6’sı bağımsız 7 adayın yarıştığı seçimde 164 bin 72 kayıtlı seçmen, KKTC genelinde 629 sandıkta oy kullandı.

KKTC Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Nevvar Nolan’ın verdiği bilgiye göre, 08.00 – 18.00 saatleri arasında yapılan oy verme işleminde seçime katılım, saat 17.45 itibarıyla Lefkoşa’da yüzde 73, Gazimağusa’da yüzde 78, Girne’de yüzde 74,50, Güzelyurt’ta yüzde 72 ve İskele’de yüzde 76 olarak gerçekleşti.

Seçim Eroğlu ile Talat arasında

Seçime 6’sı bağımsız 7 aday katıldı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) adayı Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Mehmet Ali Talat, bağımsız adaylar Tahsin Ertuğruloğlu, Mustafa Kemal Tümkan, Arif Salih Kırdağ, Zeki Beşiktepeli ve Ayhan Kaymak yarıştı.

Seçimi, Eroğlu kazanırsa, 15 Kasım 1983’de kurulan KKTC’nin Rauf Denktaş ve Mehmet Ali Talat’dan sonra 3. Cumhurbaşkanı olacak. Derviş Eroğlu bugüne dek 4, Mehmet Ali Talat da 3 kez aday oldu.

Talat, yüzde 69.58 ile en düşük katılımın olduğu 2005 cumhurbaşkanlığı seçiminde, ilk turda yüzde 55.59 oy alarak cumhurbaşkanı seçilmişti. Eroğlu aynı seçimde yüzde 22.73 oy almıştı.

LİDERLER OYLARINI KULLANDI

Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) bağımsız cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu, Gazimağusa’da oyunu kullandı. Gazimağusa’nın Maraş bölgesinde bulunan Polatpaşa İlkokulundaki 37 numaralı sandığa oy kullanmak için eşi Meral Eroğlu ile birlikte gelen Derviş Eroğlu, oy kullanmadan önce okul bahçesindeki vatandaşlarla sohbet etti, sandık görevlileriyle tokalaştı.

Eşiyle birlikte oyunu kullanan Eroğlu, daha sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yoğun ve yorucu bir kampanya döneminin ardından Kıbrıs halkının özgür iradesiyle seçimini yapacağını ve oyunu kullanacağını belirterek, “Akşam sandıklar açıldığı zaman halkın iradesi ortaya çıkacaktır” dedi.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile müzakere masasında oturacaklarını ve konuları tartışacaklarını ifade eden Eroğlu, “Tabii ki anavatan Türkiye ile diyalog şart” diyerek, 18 yıllık başbakanlığı döneminde Türkiye ile ilişkileri en üst noktaya çıkarmış biri olarak, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde de ilk yapacağı temaslardan birinin yine Türkiye’deki hükümet yetkilileriyle olacağını ifade etti.

KKTC’yi temsil etmenin bilinci içinde olduklarını kaydeden Eroğlu, “Kimse endişe etmesin Eroğlu’nun cumhurbaşkanlığında görüşmeler devam eder” diye konuştu. Bir gazetecinin “ayrı bir heyecan var mı?” sorusu üzerine Eroğlu, “Benim de son seçimim herhalde. Seçime girip de heyecan duymazsanız olmaz. Ama diğer seçimlerden bir farkı yok. Geçen seçimlerde bir partinin ve aday olan 50 kişinin yükü omuzlarımızdaydı, ama bu seçimde ülkenin bütün geleceği omuzlarımızda. O bakımdan bugünün heyecanı daha büyük diye söyleyebilirim” dedi.

Rauf Denktaş, oyunu, eşi Aydın Denktaş ile Lefkoşa’daki Şehit Tuncer İlkokulunda bulunan 116 numaralı sandıkta kullandı. Oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada tüm adaylara başarılar dileyen Denktaş, “Bugün halk konuşuyor oylar konuşuyor” açıklamasında bulundu.

“Önemli olanın devlet, egemenlik ve kendi kaderini tayin etme hakkına sahip çıkmak olduğunu” ifade eden Denktaş, “bunlardan vazgeçerek Rumla uzlaşma demek Rum’un yeniden yırtıp atacağı bir anlaşma demek olduğunu” kaydetti.

2005’teki sonuç

KKTC’de önemli bir siyasi değişimin olduğu 2000’li yılların ortasında, 17 Nisan 2005’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) adayı Mehmet Ali Talat kazanmıştı. Rauf Denktaş’ın aday olmadığı bu seçim, 9 adayla en fazla adaylı cumhurbaşkanlığı seçimi olarak da KKTC tarihine geçti. Seçimde; Kıbrıs Sosyalist Parti (KSP) adayı Zehra Cengiz yüzde 0,44 (439 oy), Demokrat Parti (DP) adayı Dr. Mustafa Arabacıoğlu yüzde 13,22 (13 bin 302 oy), Yeni Parti (YP) adayı Nuri Çevikel yüzde 4,79 (4 bin 816 oy), CTP adayı Mehmet Ali Talat yüzde 55,59 (55 bin 945 oy), UBP adayı Dr. Derviş Eroğlu yüzde 22,73 (22 bin 874 oy), Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) adayı Hüseyin Angolemli yüzde 1,05 (1054 oy), bağımsız adaylar Ayhan Kaymak yüzde 0,17 (168 oy), Arif Salih Kırdağ yüzde 0,31 (309 oy) ve Zeki Beşiktepeli yüzde 1,71 (bin 725 oy) almıştı.

Eroğlu’nun özgeçmişi

Seçime, 6’sı bağımsız 7 aday katıldı. Seçime, Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Adayı Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanı ve Bağısız Cumhurbaşkanı Adayı Mehmet Ali Talat, bağısız adaylar Tahsin Ertuğruloğlu, Mustafa Kemal Tümkan, Arif Salih Kırdağ, Zeki Beşiktepeli ve Ayhan Kaymak katıldı.

Derviş Eroğlu bugüne dek 4, Mehmet Ali Talat 3, Zeki Beşiktepeli ve Arif Salih Kırdağ ise 2’şer kez Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday oldu. Ayhan Kaymak ise, 18 Nisan Pazar günü yapılacak seçimle birlikte 5. kez aday oldu. Tahsin Ertuğruloğlu ve Mustafa Kemal Tümkan ise ilk kez aday oldu.

DERVİŞ EROĞLU: 1938 yılında Mağusa’nın Ergazi köyünde doğdu. İlkokul tahsilini köy ilkokulunda, orta ve lise tahsilini Mağusa Namık Kemal Lisesinde tamamladı. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra 5 yıl Gazimağusa Sancağına bağlı hekim olarak çalıştı. Daha sonra Ankara Numune Hastanesi’nde üroloji ihtisası yaptı. 1972-1976 yılları arasında Gazimmağusa Devlet Hastanesi’nde üroloji uzmanı olarak çalıştı. 1976 Genel seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden (UBP) Gazimağusa milletvekili seçildi. 1976-1977’de Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı görevinde bulundu. 1977-1983 yılları arasında UBP Gazimağusa İlçe Başkanı oldu. 1972-1982 yılları arasında Gazimuğusa Türk Kooperatif Bankası ve 16 yıl boyunca Mağusa Türk Gücü Yönetim Kurulu başkanlıkları yaptı. 1983 yılında oluşturulan Kurucu Meclis’te, Kurucu Meclis üyesi olarak görev yaptı. 1983 Aralık ayında UBP Genel Başkanlığına getirildi. 1981, 1985, 1990, 1993, 1998 yıllarında yapılan genel seçimlerde Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa Milletvekili seçildi. 1985 genel seçimlerinden sonra Başbakanlık görevini üstlendi ve 1993 Erken Genel Seçimlerine kadar Başbakanlık görevini sürdürdü. 1993 genel seçimlerinden sonra 1 Ocak 1994-16 Ağustos 1996 yılları arasında, Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı olarak çalışmalarını sürdürdü. 16 Ağustos 1996 tarihinden itibaren UBP-DP Koalisyon hükümetinde yeniden Başbakan olarak görev aldı. 6 Aralık 1998 Genel Seçimlerinden sonra, 31 Aralık 1998 tarihinde UBP-TKP Koalisyon Hükümetinin kurulmasıyla yeniden Başbakan olarak görev aldı. Daha sonra oluşturulan UBP-DP Koalisyon Hükümetinde de Başbakan olarak görev aldı. 11 dönem UBP Genel Başkanlığı yaptıktan sonra 29 Kasım 2008’de bir kez daha UBP Genel Başkanlığına seçildi. 19 Nisan 2009’daki erken genel seçimlerde 26 milletvekiliyle salt çoğunluğu sağlayarak 8’inci kez hükümet kurdu. Evli, dört çocuk ve 5 torun sahibi. İngilizce ve Rumca biliyor.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“226) KKTC’DE, 3. CUMHURBAŞKANI: DERVİŞ EROĞLU” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Haydar OKUR yorum tarihi 19 Nisan, 2010 10:14

  Donuk suratlı ve içlerinde ihaneti,n bit pazarı kurulmuş kişiler bir bir Türkün gündemindn silinip gideceklerdir. KKTC de bunun açık belirtisi görülmüştür. Çöxümsüzlük çözüm değildir diyerek gerek Kıbrısta gerekse Türkiyede her türlü oyunu oynayan, oynamayı sürdüren, şimdilerde paçalarını yüce divandan kurtarma telaşını içinde anayasa değişikliği ile uğraşanlar da Türkiyernin gündeminden silinip gideceklerdir.
  Madem halkın iradesi bu mat suratlıları alaşağı etti… bu, halkın hesabıdır… bunun bir de hukuki ve yasal hesabı olmalıdır.
  Ama ne yazıktır ki halkın oylamasını hesap sormak gibi görenler, işin hukuki ve yasal gereklerini hiç gündeme getirip gereğini yapmıyorlar. Yani işi HOROZ ÖTTÜ DAVA BİTTİ oyununa getiriyorlar.
  Bu nedenle siyasete ve siyasetçiye asla güvenmiyorum, sevmiyorum da…

 2. Zerrin TAYFUR yorum tarihi 19 Nisan, 2010 13:03

  Sayın Derviş Eroğlunu yürekten kutluyorum.
  Kıbrıs sorununu en iyi şekilde savuncağını halkını
  koruyacağına ben inanıyorum bu seçimler inşallah
  Türkiye için de bir emsal oluşturur uyanırlar.
  demekki halk isteyince oluyormuş hak iddia edenlerin suratına inen bir tokattı bu seçimler
  bir çok ları şokta hayırlı uğurlu olsun saygılar..

 3. kemal topcu yorum tarihi 5 Mayıs, 2010 23:14

  sayın Eroğlunu en olumsuz şartlarda dahi en yürekten ve dahice cabalarının sonucu bu başarıyı elde ederek ana yurt Türk iye yede mesaj vermiştir,Demeki gecde olsa türk insanı uyanıyor,Bu yolda sayın Eroğluna ve şahsında kıbrıs ın efsane lideri sayın Denktaşa ve tüm kıbrıslı kardeşlerimize davalarında başarılar temenni ediyorum. saygılarımla.

Yorum yap