224) KIRGIZİSTAN’DAKİ İSYANI, RUSYA MI YÖNLENDİRDİ?

Yayin Tarihi 9 Nisan, 2010 
Kategori SİYASİ

Rusya 150 komandosunu

Kırgızistan’a gönderdi!

Kırgızistan’daki iç karışıklığın arkasındaki Rus gölgesi, sisler dağıldıkça daha belirgin olarak ortaya çıkmaya başladı.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Kırgızistan’da yaşanan gelişmeler ve iç karışıklığı bahane ederek bölgedeki Rus askeri üssüne 150 kişilik özel komando birliği gönderdi. 
 
Basına konuşan Rusya Genelkurmay Başkanı General Nikolay Marakov, Kırgızistan’da yaşanan olayları dikkatle izlediklerini belirtti. Ülkedeki Kant Rus askeri üssünün durumuna değinen Rusya Genelkurmay Başkanı, “Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in talimatıyla Kırgızistan’daki Kant Rus hava üssüne yaklaşık 150 kişilik özel komando birliği sevk ettik. Buradaki amaç, üste bulunan asker ailelerinin güvenliğini sağlamaktır” dedi.

RUS SİLUETİ BELİRGİNLEŞİYOR

Kırgızistan’da halk ayaklanmasının başladığı ilk saatlerde, bölgeyi iyi tanıyan çoğu uzman olayların arkasında bir ‘Rus silueti’ olduğu değerlendirmesinde bulunmuştu.
Büyük güçlerin çekişme merkezlerinden biri olan Orta Asya’nın bu kilit ülkesinde, ABD’nin askeri üssü üzerinden süren Rusya’nın markajı sonunda siyasi dengeleri oynatmış görünüyor.

Hükümetin devrilmesinin ardından “ilgimiz yok” açıklaması yapan Rusya başbakanı Vladimir Putin’in, geçici hükümet kuran muhalefet lideri Roza Otunbayeva’yı çok kısa bir süre içinde telefonla araması gözlerden kaçmadı.

Putin’in iki ülke arasındaki özel ilişkilerden yola çıkarak Rusya’nın insani yardım yapmaya her zaman olduğunu ifade ettiği bildirildi. Telefon görüşmesi, yeni Kırgız yönetiminin Rusya tarafından “dolaylı” olarak tanınması şeklinde yorumlandı.

Bölgedeki komşuları arasında en yoksul ülkelerden biri olan Kırgızistan sözkonusu olduğunda, başlıca uluslararası konu başlığı askeri üsler. ABD ordusunun Afganistan’daki operasyonları açısından başlıca askeri merkezlerden biri olan Manas’ın kapatılacağını açıklayan Kırgızistan, bu dönemde Rusya ile yakınlaşmış ve 300 milyon dolar nakit kredi, 2 milyar dolarlık da yatırım kredisi almıştı. Hemen ardından yeniden ABD ile pazarlığa oturan Kırgızistan ABD üssünün devamına karar vermişti.

Kırgız makamları, Washington ve Moskova kartlarını birbirlerine karşı oynadı.
Geçtiğimiz günlerde ise ülkenin güneyinde Oş kentinde ikinci bir ABD üssü açılacağına dair başlayan spekülasyonlar, Rusya’nın tepkisini çekmişti. Kurmanbek Bakiyev aleyhine pek de bağımsız sayılmayan Rus medyasındaki yolsuzluk haberlerinden sonra Kırgız devlet başkanı hakkında haber çıkan basın organlarına değil direk Rusya’ya nota vermişti. 

Geçtiğimiz günlerde oğlu Maksim Bakiyev’i Yatırım Ajansı’nın başına getiren, dolaylı yoldan veliaht ilan eden ve ‘Demokrasi bize göre değil’ diyen Bakiyev’in ülkesinde ana nüfus Kırgız asıllı. Ama ülkede Özbekler ile Ruslar da önemli bir yekünu teşkil ediyor. Kırgızlar kendi aralarında altı ana klandan meydana geliyor ve sürekli bir çekişme halinde. Aynı zamanda ülkede kuzey- güney çekişmesi de bulunuyor. Nitekim, ‘güneyli’ Bakiyev’in, sığındığı Oş kentinden kuzeye doğru harekete geçmek üzere taraftarlarını örgütlediği iddia ediliyor.

“BAKİYEV TUTUKLANSIN”

Kırgızistan’daki muhalefet liderleri, halktan, dünkü çatışmaların ardından devirdiklerini söyledikleri eski hükümetin üyelerini bulmalarını ve alıkoymalarını istedi. Muhalefet, özellikle cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev’in tutuklanmasını istiyor.

Muhalif liderleri, Bakiyev’in kendilerine karşı bir direniş örgütlemeye çalıştığını söylüyor. Kırgızistan’ın yeni liderleri, silahlı kuvvetlerin denetiminin de kendilerinde olduğunu ve parlamentoyu da feshettiklerini söylüyor.

BM VE AGİT’DEN ÖZEL TEMSİLCİLER

Rusya’nın etkisi gittikçe daha fazla hissedilen Kırgızistan’a BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından özel temsilciler gönderiliyor.

BM Genel Sekreteri Ban, Viyana’da yaptığı açıklamada, Slovakya’nın eski Dışişleri Bakanı Jan Kubis’in BM özel temsilcisi olarak yarın Kırgızistan’a gideceğini bildirdi. AGİT’in de Kırgızistan’a bir temsil göndereceği kaydedildi.

Kırgızistan’da itidal çağrısında bulunan ve bütün bu şiddetten derin kaygı duyduğunu belirten Ban, birkaç gün önce ziyaret ettiği bu ülkenin havasında gerilimi hissettiğini ve sıkıntının aylar öncesinden oluşmaya başladığını söyledi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 image0019.jpg

image0023.jpg

image0032.jpg

image0042.jpg

image0052.jpg

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“224) KIRGIZİSTAN’DAKİ İSYANI, RUSYA MI YÖNLENDİRDİ?” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. Ömer Erdoğan yorum tarihi 9 Nisan, 2010 14:41

  Beklenen büyük Türk duruşu dünyaya sergilenmezse kardeşlerimizin bile okyanusu(amerika)görüp yılan(rusya)ya sarılması doğal bir süreç sanırım…

 2. Sedat ergenç yorum tarihi 9 Nisan, 2010 15:58

  150 komando ile böyle bir iş olmaz. Kimden yardım, destek gelirse gelsin bu düpedüz ABD ye karşı devrim mahiyetinde bir gelişmedir.

  Bu hareket ABD.nin bölgedeki imaj ve itibarını inanılmazk sarsmıştır.

  Demek ki ABD hiç de öyle sanıldığı/korkulduğu gibi bölgede herşeye muktedir değilmiş!!!!

  Olay sadece Rusya’nın isteğiyle değil, Şangay Beşlisi’nin irade ve isteği doğrultusunda gelişmiş olabilir!!!

  Ö.Erdoğan’ın dediğine de katılıyorum.

 3. perle yorum tarihi 10 Nisan, 2010 13:51

  abede KIRGIZİSTANDAKİ YENİ HÜKÜMET?i TANIMAMIS.

 4. perle yorum tarihi 10 Nisan, 2010 13:59

  abedenin uyduruk kuvvetlerinin sadece silahlara+ENTRİKALARA,SİNSİLİKLERE DAYANDIGINI ARTIK TÜM DÜNYA biliyordur!
  TÜRK ASKERİNİN GÜCÜNÜN,YÜREGİNİN,DİSİPLİNİNİN+CESARETİNİN,ölümden öte köy yoktur düsüncesinin+YİGİTLİGİNİN DÜNYADA ESİ EMSALİ OLMADIGININDA bilincinde olan
  —abede ve digerleri:(—;
  RUSYADAN YANA YÜZÜNÜ DÖNMEYE KARAR VEREN TÜRKİYEnin BU KONULARDAKİ esas adamlarını,iceriye TIKTIRMASININ sebebide ANLASILMISTIR HERHALDE!
  **BİZDE TÜRKLÜGÜ ÖLDÜRÜP;(
  GENCLERİMİZİ:YANLIS EGİTİMLİ üniv.lerle+ACLIKLA+UYDURUK DÜNYA TELASLARIYLA;(
  MESGUL EDİP:(
  kendisi ORTA ASYAYA YERLESMEYE KARAR VERMİSLER DEMEKKİ!yapılanlar öyle görünüyor.

 5. zihniye ergun yorum tarihi 13 Nisan, 2010 18:30

  darısı başımıza inşallah

Yorum yap