222) KIRGIZİSTAN’DA “BUZKAŞİ” ŞENLİĞİ

Yayin Tarihi 25 Ocak, 2013 
Kategori KÜLTÜREL

Buzkaşi aşkı yaz kış dinlemiyor

Kırgız kültürünün ata sporu at oyunlarından “Buzkaşi” yaz kış demeden zevkle oynanırken ülkenin milletvekilleri de oyuncu olarak atlı mücadeleye katıldı. 

 

Kırgızistan’ın Oş Bölgesi’ndeki Nookat ilçesine bağlı Kuumaydan yaylasında gerçekleşen Buzkaşi (Oğlak kapmaca) oyununa bakan ve milletvekilleri de katılarak Kırgızların at geleneği kültürü yeniden canlandırıldı.

Binlerce seyirci toplanan meydanda oyun öncesi resmi yetkililer ata sporu olan buzkaşinin devamlı geliştirilmesi adına sportif faaliyetlerin devam edileceğini belirtti. Buzkaşiye Olağanüstü Haller Bakanı Kubatbek Boronov, milletvekillerinden Altınbek Sulaymanov, Akmatbek Keldibekov, Akılbek Eşimov, Nurbek Muraşev, Nurbek Alımbekov, Nazaralı Aripov, Malik Osmonov ve Abdıcapar Bekmatov de katıldı.

Kırbaçlarını ısırarak, atların üzerinde ter döken vekillerin oyunlarını izleyen binlerce kişi heyecanlı anları yaşadı. Bu tür oyunların halkın, birlikte sevgi ve barış içinde yaşamaya katkı yaptığını vurgulayan yetkililer, oyunların sürekli olarak düzenleneceğini kaydetti.

Murat Hayati/ Dünya Bülteni – Bişkek

image00124.jpg

image0022.jpg

image0032.jpg

image0041.jpg

image0051.jpg

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap