22) ABD’NİN ÇELENGİ

Yayin Tarihi 21 Kasım, 2007 
Kategori ATATÜRK

ABD’NİN ÇELENGİ

image00164.jpg

  
Atatürk’ün Ölümü ve ABD’nin 200 Dolarlık Çelenk Bütçesi

1923 Şubatın da yani ülkemizin düşman işgalinden temizlenmesinden dört ay sonra ve Cumhuriyetin ilanından dokuz ay önce, Mustafa Kemal, Amerikan halkına hitaben, Lozan Konferansının kesintiye uğraması nedeniyle, ABD Senatosuna bir mektup gönderir. Mektup şu şekildedir.


Büyük Amerikan Milletine,
Siz zulüm ve zorbalığı kendi vatanınızdan uzaklaştırdınız. Siz, uzun ve kanlı bir mücadeleden sonra kendi özgürlük ve bağımsızlığınızı kazanarak halk egemenliğine dayanan demokratik bir devlet ve güçlü bir uygarlık kurdunuz. Yer kürenin diğer tarafında diğer bir ulus var ki, o da aynı özgürlük, aynı bağımsızlık ve aynı demokrasi uğrunda mücadele ediyor, kan döküyor. Bu ülkünün arılık ve yüceliğine karşı düşüncelerinizi yanıltmak istiyorlar. Bu propagandayı yapanlar, ya bir takım cahil tutucular veya yeni kazandığımız özgürlüğü kaldırmak ve bizi ondan mahrum etmek isteyen gizli ve açık düşmanlarımıza alet oluyorlar. Yalanlara ve iftiralara inanmayınız. Özgürlük ve bağımsızlık uğrunda savaşan ve tıpkı sizler gibi dünyada ilerleme ve adaleti sağlamak için samimi bir surette mücadele eden Türk halkına kalbinizi açık bulundurunuz.
Gazi Mustafa Kemal

Bu mektup, Amerikan Senatosunda 26 Şubat 1923 günkü oturumda, Senatör Mr. Oven’in önerisi üzerine, okunarak zapta geçirilmiş ve bu olaydan dört hafta sonra, Mustafa Kemal, ünlü ‘TIME’ dergisine kapak olmuştu. Bu ‘Dostluk eli’ne, en anlamlı (!) cevap, tam onbeş buçuk yıl sonra geldi.

10 Kasım 1938′de, Türk Milleti, acıların en büyüğünü yaşıyordu, Atatürk ölmüştü. Durum, bütün ülkelere resmen bildirildi. Afganistan’dan Finlandiya’ya, Japonya’dan Letonya’ya kadar bütün ülkeler cenazeye en büyük seviyede heyetlerle katılacaklarını bildirdiler.

Atatürk’ün en çok savaştığı ülke İngiltere, özel bir ‘zırhlı’ ile gönderilen ve başında, onun Anafartalar’da denize döktüğü kıtaların komutanı Mareşal Lord Birdwood ve İngiltere’nin Akdeniz Filosu Başkomutanı Oramiral Dudley Pound olmak üzere, kalabalık bir heyet ve 12 subay 160 erlik bir tören kıtası ve 56 mevcutlu bir bando ile katılırken , dünkü ‘düşman’ Yunanistan, başında Başbakan Metaxas olmak üzere, 12 kişilik yüksek bir heyetle cenaze töreninde bulunacağını açıkladı.

ABD’den ise, uzun süre cevap gelmedi. Sonunda, Amerikan Dışişleri Bakanlığı Protokol Dairesi, 18 Kasım 1938′de, Ankara’daki Büyükelçiliği’ne gönderdiği yazıda, törende ABD’yi, sadece Büyükelçi’nin temsil edeceğini bildiriyordu. Yazıda, asıl enteresan (!) olan ifade, şöyle idi:
‘…ABD Büyükelçiliği’nden alınan bir telgrafta Amerikan Hükümeti adına cenaze töreninde kullanılmak üzere, 300 dolarlık bir çelenk yaptırılması için büyükelçiliğe yetki verilmesi önerilmiş; ancak ABD Dışişleri Bakanlığı bu bedeli yüksek bulduğundan, büyükelçiliğe 200 dolar harcama yetkisi verilmiştir’.

(YANKI DERGİSİ)

NOT: LOZAN ANTLAŞMASINA, MUHALEFET ŞERHİ KOYARAK KABUL ETMEYEN TEK ÜLKE ABD’DİR.

Paylaş:

Yorumlar

“22) ABD’NİN ÇELENGİ” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. alpaslan demir yorum tarihi 23 Kasım, 2007 16:10

  peki hocam günümüz atatürkçü diye geçinen aydınları atatürkü her fırsatta sevdiğini söyleyen bazı halkımız bunları görmüyormu bilmiyormukı bunlar hala abd ye karsı ilgi duymaktalar mahcubun bunlar içinde olsa kan döken atalarıma yazıklar olsun bunlar gibi atatürkçülere kurban olsun bunlar atatürke…

 2. muharrem arslan yorum tarihi 28 Mayıs, 2009 20:47

  sayın hocam şimdi sormak lazım degilmi hala avrupa ve abd diye konuşanlara geçmişte neydiler şimdi ne yapıyorlar diye geçmişte bize savaş açmaları ve ülkemizi parçalamaya avrupaya tam destek veren ülke şimdi nasıl dostumuz olur diye
  ATALARIMIZ DOGRU SÖYLEMİŞLER, “TÜRKÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU OLMAZ” diye
  SAYGILARIMLA HOCAM

 3. hayati piyi yorum tarihi 28 Mayıs, 2009 23:17

  ülkücü arkadaslarima katiliyurum

 4. zühal asma yorum tarihi 10 Kasım, 2010 05:17

  EH!NORMALDİR!ORANIN ESAS HALKI TOPLAMA DEGİLMİ?YAHUDİLER YÜZDE KACI?ONLARIN MİNİCİK KURUSU HESAP ETMESİ
  HERKESCE BİLNİR:(
  *NERDEE,TÜRKÜN GÖNLÜ GANİLİGİ..NE KADAR ÖVÜNSEK AZDIR KENDİMİZLE>*
  -ZATEN ONLARDAN CİCEKDE GELSE ZEHİR KATMISLARDIR:(İSTEMEZ.

 5. HASAN SAMİ BOLAK yorum tarihi 10 Kasım, 2010 07:41

  “Ne Şam’ın şekeri, ne ABD’nin yüzü.”
  Biz böyle diyoruz ama, bizden sandığımız niceleri ABD Elçiliğinin kapısındaki kulübeye bağlanmaya razılar.
  Yazıklar olsun!

Yorum yap