216) ERMENİ SOYKIRIM TASARISI KABUL EDİLDİ!

Yayin Tarihi 5 Mart, 2010 
Kategori ERMENİ SORUNU, SİYASİ

ABD’den ipleri kopartacak karar:

Soykırım” tasarısı kabul

amerika_abd_bayragi.jpg

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, sözde “soykırım” tasarısını kılpayı kabul etti. 46 üyenin 22’si ret yönünde oy kullanırken, 23 kişi kabul yönünde oy kullandı. Başkan tasarının kabul edildiğini açıkladıktan sonra salondan alkış sesleri yükseldi.

Komite’de kabul edilen tasarıda, ABD Başkanı’nın her 24 Nisan’da Amerikan halkını sözde “soykırım” sırasında hayatını kaybeden 1.5 milyon Ermeni’yi anmaya davet etmesi isteniyor. 

Tasarının Komite’de kabul edilmiş olması yasalaştığı anlamına gelmiyor. Karar tasarısının bundan sonra Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’na sunulması bekleniyor. Genel Kurul gündemine alınıp alınmayacağı ise henüz belli değil.

Türkiye, söz konusu tasarının geçmesi durumunda bunun hem Türk-Amerikan ilişkilerine hem de Ermenistan’la yürütülen sürecin olumsuz etkilenebileceği uyarısında bulundu. Ayrıca, Washington Büyükelçisi Namık Tan’ın Ankara‘ya çekilmesi de masada bulunan seçenekler arasında. 

hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/14005567.asp?gid=373

Paylaş:

Yorumlar

“216) ERMENİ SOYKIRIM TASARISI KABUL EDİLDİ!” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Emin Işık yorum tarihi 5 Mart, 2010 04:04

  Buyur burdan yak şimdi Barack Obama’nın sözüne inandı mı bu hükümet, millet ? İstemem yan cebime koy diyor bizde çaktırmadan koyuyoruz. Sürekli masada kaybediyoruz sürekli sürekli sürekli. Bizler Türk’üz kanımız Atalarımızın kanıdır canımız onların bir parçasıdır. Dönelim tarihe bakalım kaybettiğimiz yerlerin çoğuna bakın topla tüfekle geldikleri savaşlardan nasıl ayrıldılar ? Ama sonra ne oldu bizi yine masaya oturttular biz yine masada birşey yapamadık ve yine kaybettik. Şimdi de değişen birşey yok aslında İsmet İnönü Mudanya Ateşkes Anlaşmasının yapıldığı Mudanya Konferansında kendisine diğer kişilere verilen süre kadar verileyince itiraz etmişti. O zamanın İngiltere başkanı Churchill hayır demiş ve bunun üzerine İnönü “Biz Savaşa Her Zaman Hazırız” yanıtını vermiştir. Diyeceğim o ki bizim ne yapıp ne edip masada kazanmayı bir an önce öğrenmemiz gerekiyor. Öyle bir tuhaf milletiz ki dünyanın imrenerek baktığı bir insan bizim liderimiz olmuş. Mustafa Kemal ATATÜRK hem masada hem cephede en iyi hareket eden insandı. Yazık vallahi yazık illa ki bazı şeylere yeter demek için savaş mı çıkması gerekiyor ?

 2. mehmet şentürk yorum tarihi 5 Mart, 2010 18:27

  BARAK OBAMALARLA CAMİLERDE BOY GÖSTERENLER,VAN MİNÜT DİYENLER,OBAMAYI SANKİ MÜSLÜMANMIŞ GİBİ PAZARLAYANLAR,BÜYÜKELÇİYİ GERİ ÇEKER GİBİ YAPANLAR!SİZLER SİZİ İKTİDARA TAŞIYAN AMERİKAYA NASIL BİR CEVAP VEREBİLECEKSİNİZ ACABA?MÜMKÜNMÜ..YEMEZLERRRRRR….

 3. Emin Işık yorum tarihi 5 Mart, 2010 22:39

  Sn. Mehmet Şentürk, bu sefer van munıtlarda kurtarmaz bunları. Bir daha ki seçimdeki sonuçlar tam belli olmasa da artık kesinlik kazanan bir var “AKP DÖNEMİ KAPANIYOR” milletin gözüne yine sihirbaz gibi gelip ufak tefek şeylerle etkilemeye çalışmaya başladılar. Ama YE-Mİ-YOR bu millet artık bu yalanları daha fazla yemiyor. Bu hükümetin devri bitti. Obama bile kurtaramaz artık bunları yepyeni bir dönem başlayacak bu hükümetten sonra. Bakalım bu (sözde) ermeni soykırımı tasarısına karşı nasıl bir ufak numara yapıp da milletin gözünü boyamaya çalışacak o davos fatihi rte. Daha önce hiç fatih görüp duymasak onu da fatih diye yutturacaklar bize =)

 4. Zafer Erzincan yorum tarihi 7 Mart, 2010 11:16

  Türk Dil Tatih Kurumu başkanı Prf.Dr.Yusuf Hallaçoğlu Ermenilerle ilgili tüm konularda belgelerle konuşup Türk Milletinin haklılığını ispatlarken ölümle tehdit edildi.Ama yılmadı mücadeleseine devam etti .Biz ne yaptık? Yusuf Hallaçoğlu’nu Türk Tarih Kurumu Başkanlığından aldık Osmanlının Milleti Sadıka dediği Ermenilere yaranmak ABD yi mutlu etmek için Hava sahamızı da açtık Ptotokolleri hep tavizler vererek imzaladık,Kıbrıs’tan asker çekebileceğimizi tasarı oylanmadan kısa bir süre önce resmi ağızlardan açıkladık.Taviz üstüne taviz verdik.Ama tasarı Komisyondan geçti Ne sanıyordu bizi yönetenler yukarıda yazılanları yapınca herşey istediğimiz gibi mi olacaktı.Yazık .Bir türlü dik durmayı bilmiyoruz.Haklı davamızı kimsye anlatıp ikna edemiyoruz.Bu nasıl diplomasi basının göklere yükselttiği öve öve bitiremediği insanlar başarısız olunca zoraki manevralarla bu milleti kandırmaya çalışıyorlar şimdi.Ama millet herşeyi çok net görüyor artık.Gereken cevabı sandıkta çok net verecektir. Kimsenin şüphesi olmasın.Ne mutlu Türküm diyebilen yöneticiler başımıza gelince bu ülke gerçek kimliğine kavuşacaktır.

Yorum yap