215) ERMENİSTAN 400 MİLYAR DOLAR TAZMİNAT İSTEYECEKMİŞ!

Yayin Tarihi 3 Mart, 2010 
Kategori ERMENİ SORUNU, SİYASİ

Yahudiler Ermeni tasarısını

‘blok halinde’ destekleyecek

image00130.jpg

Ermeni Soykırımı iddialarına karşı destek arayan Türkiye yahudi lobilere para veriyor, Yahudi üyeler ise tasarıyı onaylayacak

ABD Kongresi’nde yarın oylanacak Ermeni Soykırımı iddialarına karşı Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği büyük masraflı, yoğun bir lobi kampanyası yürütürken, Büyükelçi Namık Tan’ın geçen hafta görüştüğü Ulusal Güvenlik İşleri Yahudi Enstitüsü (JINSA) bir duyuru yayınlayıp tasarının reddedilmesi gerektiğini savundu.

Öte yandan, Hürriyet’in haberine göre, bu açıklamaya rağmen 46 üyeli komitede oy kullanacak 7 Yahudi milletvekilinin blok olarak tasarıya onay vereceği neredeyse kesin.

Alaycı bir dilin kullanıldığı JINSA açıklamasında şöyle denildi:

“California’ya dönen kırlangıçlar gibi Kongre’nin Osmanlı tarihi tartışma inadı da bir bahar emaresi. Türk Hükümeti’nin 20. yüzyıl başında Ermenilerin Osmanlı Türkleri tarafından korkunç bir şekilde öldürülmelerini soykırım kabul eden Kongre tasarısının reddedilmesi için Amerikan Yahudi toplumundan yardım istemesi de bir ritüel. Ancak kırlangıçların aksine bu sefer hem Kongre hem de Türkler habitatlarının dışındalar.

Türk-İsrail ilişkilerinin olumlu olduğu dönem, organize Yahudi toplumunun üyelerinin Türkler adına konuşması ve tasarıya karşı çıkması kolay olurdu. Ancak Türkiye İsrail’den uzaklaşıp Suriye ve İran’la yakınlaştıkça bu zorlaştı. Yahudi toplumu için tasarı konusunda destek verilmese bile karşı da çıkmamak daha çekici hale geldi. Aynı şekilde tasarı eğer geçerse Türk Hükümeti için suçlayacak birini aramak da yine daha çekici oldu ki, kim tahmin edin! Bu durumda, tasarıya karşı çıkmayı bir sadakat testi sayanlar da, bunu başka konulara bağlayanlar da hata yaptı.

Ağırlıklı olarak Ermeni Amerikalılar tarafından desteklenen Ermeni tasarısına karşı çıkılmalı ve tasarı başarısız kılınmalıdır. Ama gerekçeler Türk Hükümeti’nin davranışlarına (giderek zorlaşsa da) ve Türk-İsrail, Türk-Amerikan ilişkilerine bakılmaksızın geçerlidir. ABD Kongresi, başka toplumların başka zamanlarını tartışma yeri değildir.”

Rakamlar yalanlıyor

JINSA açıklamasında Yahudilerin Türk-İsrail ilişkileri nedeniyle bu sefer oylamada Türkiye’ye yardım etmek istemeyebilecekleri hatırlatılıyor. Ancak Türk-İsrail ilişkilerinin sorunsuz ilerlediği 2007’ye bakıldığında, durumun JINSA’nın tarif ettiği gibi olmadığı görülüyor.

46 üyeli komitenin şu anda 7 Yahudi kökenli üyesi var. Bu üyelerin 6’sı (Başkan Howard Berman, yardımcısı Gary Ackerman, Brad Sherman, Eliot Engel, Gabrielle Giffords ve Ron Klein) 2007’deki oylamada da komite üyesiydi ve hepsi de soykırım iddialarının tanınması yönünde oy kullanmıştı. Bu ekibe, şimdi Nebraska Milletvekili Shelley Berkley de katılacak. Başkan Berman dahil Yahudi kökenli üyelerin 4’ü zaten yasanın hazırlayıcıları arasında. Diğer 3’ünün de 2007’deki oyunu değiştirmeyeceği dikkate alınınca, komitedeki Yahudi üyelerin tümünün yine soykırım iddialarının tanınması yönünde oy kullanacağı kesin gibi duruyor. Bu arada yasanın hazırlayıcısı California Milletvekili Adam Schiff’in de yine bir Yahudi olması dikkat çekiyor.

ADL: Kendi kararları

Geçen hafta Hürriyet’e konuşan ve Yahudi örgütleri arasında konunun en yetkili kişisi olduğu kabul edilen ADL’in başkanı Abraham Foxman da, bu çelişkiyi “Biz örgütler olarak tasarıya karşı çıkarız ama Kongre’deki Yahudiler kendi oylarını kendileri kullanırlar. Bizi dinlemek zorunda değiller” sözleriyle açıklamıştı.

Türk Musevileri karşı

Novosti Armenia ajansının Erivan’dan bildirdiğine göre ANCA, özel hazırladığı afişlerle önde gelen gazetelere ilan vermeye başladı.

ABD Kongresi’ndeki soykırım tasarısı konusunda bir tepki de Türk Musevi Cemaati’nden geldi. Cemaat, tasarının kabul görmesi durumunda “Türkiye-ABD ilişkilerinin zedeleneceği ve bu durumun Türkiye-Ermenistan ilişkilerine de hiçbir katkı sağlamayacağı” görüşünü taşıdıklarını açıkladı.

Türk Musevi Cemaati’nce yapılan yazılı açıklama şöyle:

ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komisyonu’nda oylanacak olan 252 numaralı karar tasarısı konusunda çeşitli basın kuruluşları tarafından Türk Musevi Cemaati’nin görüşünün talep edilmesi üzerine, aşağıdaki hususların kamuoyuna bildirilmesinde yarar görülmüştür: Türk Musevi Cemaati, tarihi olayların parlamentolar tarafından değerlendirilmesinin gerçekçi olmadığı ve tarafların çıkarlarına hizmet etmediği, bunun ancak tarihçiler tarafından çözümlenebileceği görüşünü muhafaza etmektedir. Söz konusu tasarının komisyonda kabul görmesi durumunda, Türkiye-ABD ilişkilerinin zedeleneceği ve bu durumun Türkiye-Ermenistan ilişkilerine de hiçbir katkı sağlamayacağı görüşünü taşımaktayız. Türk Musevi Cemaati, ulusal çıkarlarımızın gözetilmesi ve korunması noktasında, geçmişte olduğu gibi bugün de geleneksel duyarlılığını göstermeye titizlikle devam etmektedir.”

TBMM heyetinin ikna çabası sürüyor

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nde yarın görüşülüp oylanacak Ermeni yasa tasarısına karşı Türk heyeti ABD’de lobi faaliyetlerini sürdürüyor. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan bugün Kongre üyeleri ile bir araya gelerek Türkiye’nin tutumunu aktaracak. Öte yandan ABD’nin savunma, havacılık ve uzay endüstrisi alanındaki önde gelen şirketler, tasarının geçmesinin Türkiye’ye ihracatı tehlikeye atacağı uyarısında bulundu.

TBMM heyetleri bugün ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri komitesi’ne gelen 252 sayılı 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarıya yönelik Türkiye’nin görüşü, tepkisi ve tutumunu dile getirmek için 25 Kongre üyesi ile bir araya gelecek.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mercan “Görüşmelerde tasarının bugün gündeme gelmesinin ne Amerika’nın ne Türkiye’nin çıkarlarına hizmet etmediğini” gündeme getireceklerini söyledi.

 

Ermenistan Türkiye’den 400 Milyar Dolar İstiyor

Öte yandan ‘Today.Az’ tarafından yayınlanan habere göre, Azeri milletvekili Asıf Hacıyev, soykırımı kabul ettirme kavgasının tazminat ve toprak talebi olduğunu savundu.

Hacıyev,  “Ermenistan’ın sözde soykırımın tanınması yönündeki çabalarının sebebi, Türkiye’den 400 milyar dolar tazminat ve toprak talep edecek olmasıdır. Fakat bunun hiçbir gerçekliği mevcut değil zira “soykırım” iddiasının herhangi bir temeli yok. Buna karşılık olarak bizim de Hocalı soykırımını ön plana çıkarmamız gerekiyor. Bunu yapmak için elimizde fotoğraf ve video kayıtlarından oluşan kanıtlar mevcut. Ermenilerin soykırım iddialarının tersine, Ermenilerin kendilerinin bir soykırım gerçekleştirdiği gerçeğini tüm dünyaya anlatmamız gerekiyor” dedi.

Sözde Ermeni soykırımının tanınması halinde Ermenilerin Türkiye’den toprak talep etme ihtimaline değinen Hacıyev, “Toprak talebi zaten mevcut fakat Erivan yönetimi yeni talepleri ön plana çıkartmadan önce sözde soykırımın kağıt üzerinde tanınmasını istiyor. Genel anlamda, bu ve benzeri mevzuların politikacılar tarafından tartışılmasını uygunsuz buluyorum. Konu tarihçilerin işi. Türkiye ve Ermenistan, arşivleri gün yüzüne çıkararak tarihe ışık tutmalıdırlar. Fakat Ermenistan’ın böyle bir şey yapma arzusu yok” dedi.

Önde gelen şirketler uyardı

Öte yandan ABD’de savunma, havacılık ve uzay endüstrisi alanındaki önde gelen şirketler, Temsilciler Meclisi milletvekillerini, yarın Dışişleri Komitesi’nde görüşülecek Ermeni tasarısını reddetmeye çağırarak, tasarının geçmesinin Türkiye’ye ihracatı tehlikeye atacağı uyarısında bulundu.

Lockheed Martin, Boeing, Raytheon, United Technologies ve Northrop Grunman şirketlerinin icra kurulu başkanları, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Howard Berman’a, 26 Şubat’ta ortak mektup göndererek, “tasarının komiteden geçmesinin Türk-Amerikan ilişkilerinde çatlağa yol açacağı ve Amerikalıların iş faaliyetlerini riske atacağı” yönünde uyardı.

“Önemli bir NATO müttefiki ve ticaret ortağını küstürmenin, ABD’nin jeopolitik çıkarlarına ve hem ihracat hem de iş sahalarını artırma çabalarına olumsuz etkilerinin olacağı” belirtilen mektupta, Türkiye’ye yönelik Amerikan savunma ve uzay endüstrisi ihracatının geçen yıl toplam 7 milyar doları geçtiği ve bu yıl da “aynı sağlam vaziyetini” sürdürmesinin planlandığı ifade edildi.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“215) ERMENİSTAN 400 MİLYAR DOLAR TAZMİNAT İSTEYECEKMİŞ!” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. muharrem arslan yorum tarihi 3 Mart, 2010 22:22

  sözde açılımın meyvelerini toplamaya başladılar
  ülkemizinerden yönettikleri de böylelikle belli oldu malesef ermeniler istediklerini akp sayesinde alacak görünüyorlar tabi bu sadece para kaybı olmayacak bunun ardından topraktalebi gelecek tabi bunun ardından kürt soykırımı gündeme gelecek gibi görünüyor
  akp zihniyetinin açılımları nın sonunucu
  ülke toprak kaybına ugradıgı gibi dünya gözündede büyük bir prestij kaybı na ugratmak

  tsk ya yapılan bu şuçlamalarda bunun neticesinde önlerine çıkacak kimse kalmasını önlemek
  malesef taplo böyle

  saygılarımla
  yılmaz hocam

 2. Emin Işık yorum tarihi 5 Mart, 2010 22:50

  İşte ermenistanın 4T planı çıkıyor gün yüzüne

  Tanıtım
  Tanınma
  Tazminat
  Toprak

  Görünen o ki ilk 2si gerçekleşmek üzere ve hızla 3. aşamaya geçiyorlar. Bu hükümet baştan gidip yerine yumruğunu masaya vurup hesap vermeyecek biri gelmedikten sonra bu işler düzelmez. Allah sonumuzu hayretsin.

 3. Avşar Dünyası yorum tarihi 6 Mart, 2010 09:05

  Kimseye hakaret etmek gibi bir düşüncemiz yok.Ama ne yazıkki geleceği görememek gibi bir zayıflığımız olduğu için, gleceği görebilen bir devlet adamı yetiştirememiş olduğumuz için, çapsız politikacıların boy gösterdiği harman yeri olduğumuz için bu gün bu durumdayız.Küçücük Ermenistan ,koca Türkiye’yi parmağında fırıl fırıl döndürüyor.Bana göre bunun nedeni,1939 yılında başlayan ve bu güne kadar devam eden batının kuyruğuna takılma sevdasında aramalıdır.Açık açık konuşmakta yarar var. Bu günkü tablonun tek sorumlusuda 1950 den bu güne dek ülkeyi yönetiyoruz diye çürüten sağ iktidarlardır.1950 den bu güne yönetenleri, partilerin liderlerini hama şişesi gibi yanyana diz hangisinde TAM BAĞIMSIZLIKÇI YURTSEVERLİK VARDIR?Amerşkanın kuyruğuna takılırda ülke yönetmeye kalkarsan olacağı budur. AB nin kuyruğunatakılı durarak geleceğini planlarsan olacağı budur. 1970lerde varmı bir Ermeni planımız yok. Bu konuları savunan iki kişi var biri MÜMTAZ SOYSAL DİĞERİDE TÜRKKAYA ATAÖV.1970 lerde bunlar savunuyor Ermeni sorununu.Kimse aşırı iyimserlik demesin, kimselerde geleceğimizden kuşku duyp sıkıntıya girmesin . Biz tarihimizi iyi biliyoruz. Daha dün başımıza gelenler bu günden ağırdı. Biz bu olayların üstesinden geleceğiz. Yetrki günü birlik politikalar yüzünden birbirimizle kavga etmekten vaz geçelim.

 4. hayatı piyi yorum tarihi 9 Ağustos, 2010 00:07

  sayın hocam uncelikle şunu belirtmek isterim ermenilere türkiyeden bir karış toprak vermeyiz asıl onlar bizlere tazminat udemeli saygılarla hocam

Yorum yap