214) SOROS’UN AYDIN ŞUBESİ: İSRAFI ÖNLEME VAKFI

Yayin Tarihi 26 Temmuz, 2008 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

SOROS’UN AYDIN ŞUBESİ

Soros”un kim olduğu ve ne yaptığını bilmeyen yok. Kısaca tekrar anlatalım ki yaptıkları işin ne olduğunun farkında olmayanlar, yanlışlarını görebilsin. Soros, Açık Toplum Enstitüsünün kurucusu. Sivil Toplum Örgütlerini Amerikan menfaatleri doğrultusunda, devletlere karşı örgütleyen bunun için milyon dolarlar döken borsa spekülatörü.

Türkiye”de ki en önemli STK”larını finanse eden, akademisyenleri fonlayan, Amerikan yanlısı iktidarları iş başına getiren birisi.

Yugoslavya”nın parçalanmasına sebep olan, Gürcistan”da ki sivil darbeyi, Ukrayna ve Kırgızistan”daki ayaklanmaları Açık Toplum Enstitüsünün işbirliğinde olan STK ile yöneten kişi.

Soros ne yapmak istiyor sorusunun en anlaşılır cevabı şudur:

Küreselleşme denilen Amerika”nın Dünyayı işgali önünde engel olan, millî devletlerin Sivil Toplum Kuruluşları yolu ile parçalanmasını sağlamaktadır. Bahsi geçen STK”nı kurdurup desteklemek, daha sonra devlet ile işbirliği yaptırılarak bu STK”nı devlet içinde hançere dönüştürmek

Türkiye”de resmi çalışmalarına 2001 yılında başlatan Soros”un Açık Toplum Enstitüsü, son yedi yıl içinde milyonlarca dolar harcadı. Birçok projeye maddi destek sağladı.

Soros faaliyetlerini yürütmek için STK kuruyor ve bu yerel ayakları kullanarak hem vatandaşı yanına alıyor, hem de devlet mekanizması içine sızıyor. Bahsi geçen vakıflardan birisi de “Türkiye İsrafı Önleme Vakfı”dır. Aydın”da iktidarlı, valili açılışı yapılan bahsi geçen vakıfa, İl özel idaresi 75.000 lirada yardım etmiş.

İşte bunu eleştiren Aydın MHP il başkanı Hasan Muti”ye önce Valilik yazılı açıklama yapıyor, ardından AKP Aydın il başkanı İsmail Hakkı Eser “İçi boş söylem ve kavramlarla siyaset yapmayı bırakıp, yapılan hayırlı hizmetlere, yapıcı yaklaşımlarla katkıda bulunsunlar.” Diyor.

Aydın Valiliği resmi ibarelerle “İsrafı Önleme Vakfı” ile işbirliğine gidilebileceğini açıklamış. AKP gibi kurumlar üzerine adeta çöken bir iktidar mevcutken zaten daha başkasının olması beklenemez.

Bahsi geçen vakıflar iktidarlar ile işbirliğine giderek, halkın nazarında makbul hale getiriliyor daha sonra tamamen devletin sırtına yükleniyor. Yönetimin sivilde, fakat maddi olarak devletin kesesinden vatandaşa yardım adı altında çeşitli mekanizmalarda kullanılıyor. Seçim yatırımı ya da bölgesel kışkırtıcılık gibi.

Vakfın Başkanı Aziz Akgül, eski AKP milletvekili. Eşi Almıla Akgül, Annesi Hasine Akgül, AKP Eskişehir Milletvekili Nedim Öztürk ve Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Ülker Güzel’in kurduğu kel aynak gibi bir aile vakfı. Beş kişilik yönetimin üç kişisi akraba. Vakfın merkezi Ankara, çalışma sahası Diyarbakır olarak seçilmiş. Birkaç örnekle neler yaptıklarını örnekleyelim.

“Eskişehir’de kredi dağıtmak için AKP’li Odunpazarı Belediyesi’ne bağlı olarak bir temsilcilik açtığını anımsattı. Vakfa kredi adı altında dağıtılmak üzere Eskişehir İl Özel İdaresi’nin kaynaklarından geçen yıl 60 bin bu yıl da 100 bin YTL aktarıldığını belirten Caferoğlu “Aktarılan paranın hibe veya dönüşü olan bir kredi olup olmadığı belirsizdir. Kredinin veriliş şekli ve dönüş biçimi de protokolde yer almamıştır. Kredi kullananların parayı geri ödememesi halinde ne tür bir işlem yapılacağı da belirtilmemiştir. Bu da yapılan işlemdeki suiniyeti göstermektedir.” ( Basın – Eskişehir”de Kredi Skandalı- 12.3.2008)

* * *

“Türkiye İsrafı Önleme Vakfı”na Soros”tan Para

Soros”un Türkiye”de kurduğu Açık Toplum Enstitüsü, İsrafı Önleme Vakfının Grameen Mikro Kredi Projesi 2003- 2006 yılları arasında parasal olarak desteklemiştir. (Açık Toplum Enstitüsü Sitesinden durum görülebilir)

Dünya”da sivil darbelere, hükümet devirmelere, ülke parçalamaya adı karışan Soros, Türkiye”de dernek ve vakıfları niçin destekler? Türkiye daha açık bir toplum olsun diye mi, yandaş iktidarları oluşturmak, sürdürmek ve yeri geldiğinde ülkeyi parçalamak için mi?

Ayni Yugoslavya”da olduğu gibi. Ya da Gürcistan”da, Kırgızistan”da,    Pakistan”da ki karışıklıkların benzerini Türkiye”de çıkarmak gibi.

Örnekleri vereyim, sonrası karar sizin.

* * *

2004 Yılı İsrafı Önleme Yılı

İsrafı Önleme Vakfı, Soros”un yandaş örgütleri ile kendini en çok 2004 yılında gösterdi. 2004 yılı İsrafı Önleme ve Verimlilik yılı ilân edildi. Vakıf, iktidara sırtını dayayarak Soros”un maddi yardımıyla da kendini tanıttı.

O kadar abartı kokan reklâmlarla gündeme geldi ki vakıf, 70 bin dilencinin iş adamı yapıldığı anlatıldı. Nerdedir bu iş adamları, ülkenin ekonomisine katkısı nedir? Vakıf parlatıldıktan sonra TBMM”de bu konuda konferans verildiğini görüyoruz.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından düzenlenen, `Yoksulluğun Azaltılmasında Mikro kredinin Rolü ve Gerekli Hukuki Düzenlemeler` konulu konferans dün TBMM`de yapıldı.. “ (Hürriyet- 2004)

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül, Diyarbakır Gıda Bankası aracılığıyla son 2.5 yılda 20 bin insana yardım yapıldığını bildirdi.”

“Bangladeş”teki Mikrokredi Programının Türkiye”de uygulanmasını sağlayan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, 2003 yılından bu yana 9 bin 68 kişiye yaklaşık 12 trilyona yakın kredi verdiklerini söyledi”

Kredi adı altında vatandaş, uzaktan kumandalı seçmen haline getiriliyor. Vakfa ilk hareketi Soros veriyor, sonrasında yandaş iktidar vasıtası ile devlet işleyişi içine sokularak, devletin parası ile fonksiyon sürdürülüyor.

* * *

Soros”tan G.Doğulu Kadın Lider Yetiştirme Projesi

Nasıl kadın lider? Elbette ileride devlete karşı kullanılmak üzere, ayrılıkçı kadın lider. Yani bölge halkının devlete karşı isyanında, kadınların da kullanılması denilebilir öz olarak.

Soros‘un “Acık Toplum Vakfı”nın Türkiye”de para desteği yaptığı projeler arasında “Güneydoğu”da Kadın Liderler Yetiştirme Programı”da vardı. Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Soros”un bu program için 300.000 dolar yardım öngördüğünü açıklıyordu o dönemde.

DYP”li Eraslan Nimet Çubukçu”ya TBMM”de şu soruyu yöneltiyordu:

Adi Gürcistan”daki ‘Kadife Devrim’ ve Ukrayna’daki ‘Turuncu Devrim’de öne çıkan Soros‘un Türkiye”deki vakfı Acık Toplum Enstitüsü ile İsrafı Önleme Vakfı ve Diyarbakır Valiliği tarafından ortak organize edilen, Güneydoğu illerindeki kadınlara is edindirme programı hangi protokol ve anlaşma gereği yapılmaktadır?” ( Basın – Ağustos 2005)

Çubukçu ise cevap olarak:

“Çubukçu, bu programın amacını “Türkiye”nin bölgesel kalkınmaya yönelik çabalarını yerel düzeyde demokratik ve katılımcı bir bicimde gerçekleştirmesi yönünde Kadın Lider Yetiştirilmesi konusunda bir model yaratmak” olarak açıklıyordu. ( Basın- Ağustos 2005)

Devamı için ise şunları diyordu Nimet Çubukçu:

“Grameen Turust’un toplam 900 bin dolar dağıtarak geri dönüşümünü sağlayacağı projenin, 3 yıl sonunda tamamen yerel aktörlere devredilmesinin öngörüldüğünü belirtti. Çubukçu, “Soros‘un Acık Toplum Vakfı ise, söz konusu projeye toplam 300 bin dolar katkıda bulunacak olup, 200 bin doların aktarımı gerçekleştirilmiştir. (Basın- Ağustos 2005)

İşte Soros”un iktidar ile G. Doğu”da organizeli çalışmalarının kanıtı, AKP”li bakan tarafından açıklanması ile yukarıdadır.

* * *

Aydın”da AKP ve Valiliğin birlikte açtığı, valiliğin il Özel idaresinden şimdilik 75.000 TL sı verdiği Türkiye İsrafı Önleme Vakfının fonksiyonu ortadadır.

Soros”un STK ile, iktidarında yardımı ile Türkiye”yi ağ gibi sarmasının sonucu ne olabilir?

Bahsi geçen vakfın faaliyeti bir yazar tarafından bakın o dönemde nasıl anlatılıyordu.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve AKP Diyarbakır Milletvekili Prof.Dr. Aziz Akgül’ün girişimiyle Temmuz 2003’te başlatılan ‘Mikro Kredi Projesi’ne de ilk destek yine Soros ve Soros’un enstitüsünden gelmişti.
Pilot bölge seçilen Diyarbakır’da ‘fakirin fakiri kadınlara’, ‘yaşayabilmeleri’ için 100 milyon lirayla, 750 milyon lira arasında değişen miktarda kredi veren, onlara iş yapma olanağı sağlayan ‘mikro kredi’ uygulamasına Açık Toplum Enstitüsü 100 bin dolar katkıda bulunmuştu. Soros’un enstitüsünü 50 bin dolar ile Vakıfbank, 25 bin dolar ile Finansbank izlemişti.” ( Radikal- Funda Özkan – 09/09/2004)

* * *

İşte Aydın”da şubesi açılan bu vakıftır.

Şaibeli Soros”un vakıfları ile iktidar partisinin ve Aydın Valiliğinin içli dışlı olması ne kadar doğrudur? Aydın il Genel Meclisi oy çokluğu ile bahsi geçen vakfa destek sağlarken, Soros ile ortak çalışmaya girdiklerini biliyor muydu?

Netice olarak Soros”un bir vakfı Aydın”da şube açmıştır. AKP iktidarı vatandaşa iş kurma kredisi verecekse, Soros”un burnunu niye sokuyor bu işlere?

Ne yapmak için Aydın”da böyle bir şube açılıyor?

İşte bunun cevabını AKP Aydın il teşkilatından ve Aydın Valiliğinden bekliyor vatandaş.

NEVAL KAVCAR

Paylaş:

Yorumlar

“214) SOROS’UN AYDIN ŞUBESİ: İSRAFI ÖNLEME VAKFI” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. hakan hakan yorum tarihi 14 Eylül, 2008 16:45

    ben nasıl dahil olabilirim

Yorum yap