213) YUNANİSTAN, TÜRK AV KÖPEĞİ “ZAĞAR’I” SAHİPLENMEK İSTİYOR!

Yayin Tarihi 25 Ocak, 2010 
Kategori SOSYAL

YUNANİSTAN, TÜRK AV KÖPEĞİ ZAĞAR’I SAHİPLENMEK İSTİYOR

image00130.jpg

YUNANİSTAN, baklava ve gölge oyunu Hacivat ve Karagöz’den sonra şimdi de iz sürmede mahir Türk avcı köpeği zağarlara sahip çıkıyor. Türk çoban köpekleri kangal ve akbaşları araştırıp kitaplar yazan, son zamanlarda da zağar köpeklerine eğilen araştırmacı Doğan Kartay Yunanlıların zağar köpeklerini Türkiye’den kaçırıp dünyaya kendi köpekleriymiş gibi tanıttığını söyledi.

Doğan Kartay, bu konuda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı’nın harekete geçmesini, Uluslarası Köpek Irkları Federasyonu (FCI) kayıtlarına 1996 yılında geçmiş zağarların ırk, tarih ve coğrafya kökeninin kesinlikle Türkiye’ye ait olduğunu belirtti. Doğan Kartay, dünyanın en iyi koku alan av köpekleri arasında gösterilen, özellikle tavşan izi süren zağarların Yunanlılar tarafından Trakya bölgesinde yüksek fiyatlardan satın alındığına dikkat çekti. Trakya’da bu ırk köpeklerin azalmasının ardından Yunanlıların şimdi de Çanakkale bölgesine dadandığını anlatan Kartay, şunları söyledi:
Gerek işlev, gerekse görünüm özellikleri bizim zağarlar ile benzeşen Yunanistan’daki zağarların sayısını arttırmak isteyen Yunanlılar, Türkiye’den damızlık götürüyor. Üzülerek belirtmek isterim ki bu kaçakçılık Türk uyruklu Yunan vatandaşları ile onlarla işbirliği yapan bir grup tarafından yürütülüyor. 2008 ve 2009 yılında yaptığımız araştırmalara göre Trakya’daki zağar varlığını yağmalayanlar şimdi bu işlevini Çanakkale ilimizin kırsalına kaydırdı.”

Doğan Kartay, koku alma özelliği benzersiz olan zağar ırkının, insan dostu, zeki, cesur, çevik, hızlı ve dayanıklı, özgür yaratılışıyla çok işlevleri yerine getirebilen muhteşem bir köpek ırkı olduğunu söyledi. Kartay, Yunanlıların bunu Türklerden önce fark ettiğini belirterek, “Gen kaynağı tarih ve coğrafya olarak bizim olan, ‘Türk İzci Köpeği Zağar’ isimli kitabım, bu ırk ile ilgili ilk ve tek araştırmadır. Yunanlılar, zağarları İtalya, İspanya, İngiltere ve İskandinav ülkelerine yüksek fiyatlarla satıyorlar. Zağarların çalınması bir kültür hırsızlığıdır” dedi.

Mustafa OĞUZ/İZMİR, (DHA)

image0025.jpg

TORBALILILARIN, kendisini İsrail’in Filistin’i işgali sırasında tepki olarak ‘Gazze’ adlı rap şarkı yazmasıyla tanıdığı Umut Kıymaz, veterinerlerin bile yoz dediği köpeğinin değeri yüksek olan zağar cinsi olmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi. Yeni Asır’daki haberde yurtdışına çıkarılmaları serbest olan Türk ırkı cins köpekler akbaş ve zağarın Yunanistan’a götürüldükten sonra çok yüksek fiyatlara dünyanın dört bir yanına satıldığını ve bu hayvanların Türkiye’deki nesillerini tehlikeye soktuğu yazıyor. Haberden sonra Zağar cinsi köpekler hakkında araştırma yaptığını dile getiren Umut Kıymaz, “Zağar arkasında iz ve koku bırakmadığı için yakalanamayan tavşanı üstün koku yeteneğiyle yakalayabilen tek köpek olduğunu öğrendim. Ben de ilk zamanlar köpeğimin cins olduğunu bilmiyordum. Yeni Asır’daki haberden sonra fark ettim ki benim köpeğimin cinsi zağar” diye konuştu.

KÖPEĞİME DİŞİ ARIYORUM
Köpeği için verilen yüksek meblağlara rağmen köpeğini asla satmadığını ifade eden Umut Kıymaz, “
Gerçekten çok akıllı bir köpek. Ama ne yazık ki bu köpekler yurtdışına çıkarılıp Bulgaristan, İtalya, İspanya, İngiltere ve İsviçre’ ye yüksek fiyatlarla satılıyormuş. Köpeklerin burada bin 500 dolardan, yurtdışına ise 4 ile 5 bin dolara satıldığını öğrendim. Soyu tükenmekte olan zağar cinsi köpeğimi satmak yerine, köpeğimin soyunun devam etmesini istiyorum. Bu nedenle erkek olan köpeğime dişi bir köpek gerekiyor. Eğer zağar cinsi dişi köpeği olan varsa, bu hayvanların üremesine yardım edebiliriz” şeklinde konuştu.

Paylaş:

Yorumlar

“213) YUNANİSTAN, TÜRK AV KÖPEĞİ “ZAĞAR’I” SAHİPLENMEK İSTİYOR!” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Selma Bartan yorum tarihi 27 Ocak, 2010 20:14

  Bu köpeklerden çok var sokaklarda bir deri bir kemik dolaşan. Biz milletçe hayvanlara tekme atıp onları zehirlemeyi seviyoruz. Evimize alacaksak Terrier,Doberman,Springer tipi yabancı cinsleri alıp övünmeyi tercih ediyoruz sırf gösteriş için.

 2. perle yorum tarihi 31 Ocak, 2010 03:56

  *bu yunan biz olmasak ne yapardı acaba!=

 3. halil kuş yorum tarihi 16 Temmuz, 2011 00:15

  köyümne büyük bir yangın olmuştu.Yangın sorası Emin amca bilgece yangın bölgesine şöyle bir bakmış ve ”Yavrum bu güzelim alan Zağar taşağı gibi kaldı”demişti.Merak ettim bu zağar nedir diye.öğrendim Bir köpek cinsiymiş. KÖPEĞİ DE BULDUM VE TAŞAĞI Emin emminin dediği gibi aynı bizim yangı yeri gibi idi. Ogun bugün bizim yörüklerde kullanılan bir deyim olarak kullanılır.

 4. yasin AKSOY yorum tarihi 12 Aralık, 2011 16:45

  cins bir zağarı diğer köpeklerden ayıran özellikleri nelerdir mesela uzun bacaklı beli ine burnunun üstü tümrü(yumurta gibi)vb.iyi bilen biri cevap yazarsa sevinirim şimdiden tşkr.

Yorum yap