212) ASIL “DARBE” EKONOMİDE OLMUŞ!!!

Yayin Tarihi 23 Ocak, 2010 
Kategori SOSYAL

Zonguldak bile kömür ithal ediyor

issizlik.jpg

Yaklaşık 1 milyar 300 milyon ton kömür rezervi olan Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) 3 yılda 5 milyon 141 bin 521 ton kömür çıkarırken, 6 milyon 908 bin 40 ton ithalat yapıldı.

KÖMÜR İTHALATI ARTTI
TTK’nın 1970’li yıllarda senede 4 milyon ton ürettiği taş kömürünün son 4-5 yılda 2 milyon tonun altına düşmesi, fazlalaşan ihtiyacına bağlı kömür ithalatını da arttırdı. Taş kömürü varlığından Ereğli içesine kurulan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) T.A.Ş. ile Karabük’te inşa edilen Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş’nin, 1 milyar 300 milyon tonluk rezerve karşı taş kömürü ihtiyacının bir bölümünün karşılanması sanayicileri ithalata yöneltti.

2007 YILINDA 7 MİLYON TON İTHALAT YAPILDI
Zonguldak ve Ereğli limanlarından 2007’de 2 milyon 509 bin 250 ton, 2008’de 2 milyon 298 bin 583 ton ve 2009’da 2 milyon 100 bin 207 ton olmak üzere 6 milyon 908 bin 40 ton kömür ithalatı yapılırken, TTK 2007’de 1 milyon 675 bin 353 ton, 2008’de 1 milyon 586 bin 531 ton ve 2009’da 1 milyon 879 bin 637 tonla toplam 5 milyon 141 bin 521 ton üretim gerçekleştirdi.Söz konusu yıllarda yurt dışından alınan kömür oranı TTK’nın ürettiğinden 1 milyon 766 bin 519 ton daha fazla oldu. Kurumun ürettiği kömürün yaklaşık yüzde 66’sı Çatalağzı Termik Santraline, geri kalanı da demir-çelik, çimento, çay ve şeker fabrikaları ile ısınma amaçlı pazarlandı. TTK’nın hazırladığı “Taşkömürü Sektör Raporu”ndaki bilgilere göre de kömür ithalatının ivme kazanmaya başladığı 1980’li yılların başında Türkiye’nin toplam taş kömürü tüketiminin yüzde 80’i, sonlarında ise yüzde 45’i yerli kaynaklarla karşılanırken oran günümüzde yüzde 10’a kadar geriledi.

5 MİLYON TON ÜRETİM YAPILACAK
Raporda, 1980’li yıllara kadar başta demir-çelik sektörü olmak üzere ülkenin taş kömürü ihtiyacının tamamına yakınını karşılayan havzada, artan talep karşısında gerekli üretim yapısının oluşturulmaması sonucu, Türkiye’nin ihtiyacına cevap veremez hale gelindiği belirtildi. 1973’te 16 bin ton gibi sembolik miktarla başlayan taş kömürü ithalatının 10 yıllık süreçte yılda 1 milyon 500 bin tona çıktığı, hızlı artış trendiyle son yıllarda 20 milyon ton seviyelerine ulaştığı anlatılan raporda, kömür ithalatına yüksek miktarda döviz ödendiği kaydedildi.Raporda, kurumda devam eden ve hazırlık aşamasındaki projelerin gerçekleştirilmesiyle TTK tarafından yılda 5 milyon ton, özel sektör tarafından da 5 milyon ton üretim yapılacağı, üretilen koklaşabilir kömürle de demir-çelik sanayinin ihtiyacının büyük kısmının havzadan karşılanmasının hedeflendiği bildirildi.

İNSAN EMEĞİYLE ÜRETİM
Zonguldak Valisi Erdal Ata, TTK’nın ve özel sektörün ürettiği kömürlerin ağırlıklı termik santralde kullanıldığını, kalan kısmının da demir-çelik fabrikaları ve ısınma amaçlı pazarlandığını söyledi.Merkezden ithal edilen kömürlerin genellikle yakacak amaçlı, Ereğli’dekilerin ise demir çelik fabrikalarında kullanıldığına işaret eden Ata, şöyle konuştu:

DIŞARDAN İTHAL ETMEK ZORUNDA KALIYORUZ
“Rusya, Ukrayna ve Kanada gibi ülkelerden kömür ithalatı söz konusudur. İthal edilen kömüre karşı çare Zonguldak’taki üretim miktarının artırılmasıdır. Ancak, kentteki maden ocaklarının işletme şartları dünyadaki diğer bazı ocaklar gibi değil. Arazinin çok engebeli olması ve kömür tabakalarının kırılganlığının yanı sıra derin kotlarda çalışılması üretimi etkiliyor. Ayrıca, makine kullanılmaması ve insan emeğine dayanma zorluluğu arzu edilen rakamların elde edilmemesine yol
açıyor. Bundan dolayı yerli üretim ihtiyacı karşılanamadığından dışarıdan ithal edilmek zorunda kalınıyor.”
Ata, özel kömür ocaklarını kiralayan müteşebbislerin yatırımlarını ve üretimlerini attıracağına dikkati çekerek, “Özel sektör, kira sözleşmelerinin süresinin dolmasının ardından tekrar yenilenmesi durumunda yatırımlarını hızlandıracaktır. Bu yıl özel sektör tarafından ERDEMİR’e 250 bin ton kömür verilmesi hedefleniyor. Geçen yıl da 240 bin ton civarında satış gerçekleşmişti. Özel sektörün de desteğiyle daha fazla yerli kaynak kullanılabilir” dedi.

RAKAMLAR
Zonguldak’tan 2007-2009’da ithal edilen ve TTK’nın ürettiği kömür oranları şöyle:

YILLAR

ÜRETİLEN(TON)

İTHAL EDİLEN (TON)

2007

1.675.353

2.509.250

2008

1.586.531

2.298.583

2009

1.879.637

2.100.207

TOPLAM

 5.141.521

6.908.040

ENSON HABER

Paylaş:

Yorumlar

“212) ASIL “DARBE” EKONOMİDE OLMUŞ!!!” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. perle yorum tarihi 23 Ocak, 2010 13:09

  ACABA KARAKTERSİZ KÖMÜRMÜYDÜ:)ÖYLE YA!YOKSA DAGITILANLAR SECMENLERİMİYDİ?YANİ GETİRİLEN KRTLER-TV.DEN GÖRDÜGÜMÜZ ONLARA DAGITILAN KÖMÜRLERİ ONLARDA İHTİYACI OLAN DİGER HALKA SATIP PARA KAZANIP!ÖYLE YASAIYORLAR—-*ZATEN HER GELEN HER TARAFIMIZI KURUTMAYA GELMİS..TAA..MENDERES DÖNEMİNDEN BASLAMIS BU!
  *SONRADA HERKES CAV CAV ÖTER!
  -ÖNCE ÜLKE EKONOMİSİ DİYEMİYECEK KADAR KISA DÜSÜNÜYORLAR TÜM GELENLER..HALK..MİLLET..EKONOMİ..KİMİN UMURUNDA OLMUS?
  ZATEN BU KADAR DAYANIKLI**MİLLET BULAMAZLARDI…BİNDİKCE,MAZOHİSTLİGİNDEN YARARLANMISLAR!YADA O HALE GETİRMİSLER:(TÜRK MİLLETİNİ.AMA HİC DUYDUNUZ MU?SİMDİYE KADAR UTANAN BİR SİYASETCİ?YADA GERCEGİ İTİRAF EDEN?
  —BAKSANIZ DPSTLAR M.YILMAZA!!!NE UTANMAZLIK DEGİLMİ!
  –HALA DAHA PARLAMENTODA:(bir zamanlar onun kardesimidir?T.yılmazın kartını gösterdinizmi!
  -GÜMRÜKTE KİMSE SİZE BİRSEY SORMAZDI!gözümle gördüm bir tanıdık,ELİNDEKİ KARTI VERDİ..UZUN YILLAR ÖNCE..ÜLKEDE SÖZ SAHİBİ BU TİP ADAMLAR OLDUKCA..BİZİM ÜLKEMİZ TOPARLANMAZ:(umutsuzum:(
  *BİZLERİN KADERİNİ İS ADAM?LARINAIN İNSAFSIZ ELLERİNE TESLİM EDİYORLAR..VEDE ONLARIN AKRABA VE DOSTLARININ ELLERİNE:(
  COK ACI!
  NORVECE BAKINIZ!
  *VATANDASLARI YAKINDA CALISMADAN YASAYABILECEK DÜZEYDEYMİSLER!!WAY BE!
  *BİZDEYSE DEGERLENDİRİLECEK ONCA ZENGİNLİK VARKEN..MUHTACIZ..ÖYLEMİ?
  TÜH!UTANMAZLAR.NASIL CAN VERİCEK BU POLİTİKACI DENEN SEYTANLAR.
  UTANIYORUM ÜLKEMDE BU TİP İNSANLARIN YASADIGINI DUYMAKTAN..ZATEN EU*DA ANLATILAN İSTE BU TİP.LER..BİRDE ONLARA TÜRK*diyorlar!
  *BENDE SÜREKLİ ANLATIYORUM..HAYIRRR!!ONLAR SADECE kötülüklerden BAHSEDİLİNCE TÜRK*ÜZ DİYORLAR:( AMA İYİ BİRSEY OLDUMU TÜRK* DEGİLLERDİR!
  BEN MERAK EDİYORUM..BU PAMUKDAN YAPILMA BİRİ VARDI..O NEREDE YETİSMİS?
  NE ACISIYLA BÖYLE HAİNCE YAZILAR KİTAPLAR YAZIYOR?
  VEDE NASIL OLUYORDA!
  KİTAPLARI KİTABEVLERİNDE SİZİ KAPIDA KARSILIYOR!
  KİMİN ELİNDE BU KİTAP İSLERİ..MÜZİK İSLERİ GİBİ..REKLAM İSLERİ GİBİ..
  NİYE BU ELLER..BU KADAR KİRLİ?
  *HİC VARMI?BU TİP PİYASALARIN YASADIGI ÜLKEYE DÜSMAN TAVIR SERGİLEYEN KİSİLERİN ELLERİNDE OLDUGU
  BU NİCİN ENGELLENMEZ?
  PARA HA!YOK SADECE PARA DEGİL:( SADECE DÜSMANLARIN ELİNDE ÜLKEMİZ!gözüken HEP BU!
  **BOSUNA EVLATLARIMIZ ÖLÜYOR;(
  *ASKERİMİZ BU KONUYU İYİ!DÜSÜNMELİ*baskada güvencemiz yok!

 2. Muge bingül yorum tarihi 25 Ocak, 2010 20:51

  Ekonomi ile ilgili araştırmalarada yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Yorum yap