208) ABD; ÜLKEMİZDEKİ AZINLIKLARA “GÜVENLİK EĞİTİMİ” VERİYOR!

Yayin Tarihi 30 Ocak, 2010 
Kategori SİYASİ

Saadet Partisi ABD’nin

Azınlıklara eğitimini ortaya çıkardı

image00135.jpg

ABD’nin Türkiye’de yaşayan dini azınlıklara güvenlik eğitimi verdiği ortaya çıktı, Kurtulmuş, devletten gerekçesini sordu.

ABD’nin, Türkiye’de yaşayan dini azınlıklara yönelik güvenlik eğitimi verdiği ortaya çıktı.  ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nun, dini azınlıklara verdiği, stratejik güvenlik eğitimi konusunda Türkiye’den hiçbir resmi makama haber vermediği anlaşıldı.

Partisinin il başkanları ve il müfettişleri toplantısına katılan Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada Türkiye’yi sarsacak bir olayı gündeme getirdi. Kurtulmuş, ABD’nin, İstanbul’da dini azınlıklara “stratejik güvenlik eğitimi” verdiğini belgeleriyle açıkladı.

KURTULMUŞ: ABD, HANGİ  GEREKÇEYLE DİNİ AZINLIKLARA GÜVENLİK EĞİTİMİ  VERİYOR

ABD Dışişleri Bakanlığına bağlı, İnsan Hakları ve Demokrasi Bürosu tarafından, Türkiye ile ilgili hazırlanan “Din Özgürlükleri Raporu” başlıklı raporda, “ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından İstanbul’da bulunan dini azınlıklara ‘Genel Güvenlik Stratejisi çerçevesinde güvenlik eğitimi sağlandığı” ifadesinin yer aldığını belirten Kurtulmuş,  “ABD İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul’daki hangi dini azınlıklara, hangi gerekçelerle, hangi kapsamda, hangi konuları içeren bir güvenlik eğitimi vermiştir? Bunu bilmek 72 milyonun hakkıdır” dedi. 
 
VALİLİĞİN HABERİ YOK

Raporda açık bir şekilde ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından İstanbul’da bulunan dini azınlıklara ‘Genel Güvenlik Stratejisi” çerçevesinde güvenlik eğitimi sağlandığı ifade ediliyor. Bu ne demektir?” diye soran Kurtulmuş, Partisinin İstanbul İl Başkanlığının İstanbul Valiliğine konuyla ilgili bir yazı yazdığını ve olayı sorduğunu kaydetti. Kurtulmuş, İstanbul teşkilatının, valiliğe “Söz konusu eğitimden Valiliğinizin haberi var mıdır? Eğitimin gerekçesi, içeriği süreci ve katılımcıları kimlerdir? Eğitimde partner kuruluşlar var mıdır?” şeklinde sorular sorduğunu ifade ederek, valilikten şu cevabı aldıklarını belirtti: “İstanbul Valiliğinin 6 Ocak 2010 tarihinde yazmış olduğu cevabi yazıda aynen şöyle deniyor; ‘Konu ile ilgili olarak yapılan inceleme ve araştırma neticesinde belirtilen eğitimle ilgili olarak valiliğimizin ve il emniyet müdürlüğümüzün ilgili kısımlarına her hangi bir müracaat olmadığı gibi valiliğimizin ve emniyet müdürlüğümüzün konu ile ilgili herhangi bir ilgi ve bilgisi bulunmamaktadır.”

KONUNUN ÜZERİNE GİDİLSİN

Kurtulmuş, ABD İstanbul Konsolosluğunun Valilik ve Emniyet’in bilgisi dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan dini azınlıklara yönelik hangi gerekçelerle güvenlik eğitimi verdiğinin İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından mutlaka açıklığa kavuşturulması gerektiğini de vurgulayarak şöyle konuştu:  “Şimdi buradan kamuoyu vasıtasıyla İçişleri ve Dışişleri Bakanlığına bir sorumluluk olarak bu konuyu tevdi etmek bizim vazifemizdir. Böyle bir konuya muttaki olduktan sonra bunun üzerine gidilmesi lazım. ABD İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul’daki hangi dini azınlıklara, hangi gerekçelerle, hangi kapsamda hangi konuları içeren, bir güvenlik eğitimi vermiştir? bunu bilmek 72 milyonun hakkıdır.”

KONSOLOSLUK CEVAP VERMEDİ

Saadet lideri Kurtulmuş’un gündeme taşıdığı belgeyi ortaya çıkaran İstanbul İl Teşkilatı’nın, ABD İstanbul Başkonsolosu Sharon Anderholm Wiener’e de konuyu sorduğu ancak, Wiener’in cevap vermediği belirtildi.

ABD Dini Özgürlükler Raporu’nun Türkiye Bölümü’nü okumak için tıklayın..

(http://www.state.gov/documents/organization/132857.pdf)

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“208) ABD; ÜLKEMİZDEKİ AZINLIKLARA “GÜVENLİK EĞİTİMİ” VERİYOR!” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Haydar Okur yorum tarihi 30 Ocak, 2010 22:05

  BATILI VE ABD BÖYLELİKLE KENDİ YAKINLARINI VE KENDİNE YAKIN OLAN EKALLİYETLERİ GÜVENCEYE ALIYOR DEMEKTİR BU…
  BU ÜLKEDE, BU İKTİDAR BÖYLE DEVAM EDERSE İÇ ÇATIŞMA KAÇINILMAZ OLACAK, KORKARIM Kİ ÇATIŞAN TARAFLAR DA NE KÜRTLER NE DİĞER ETNİKELER OLMAYACAK, ASLI NESLİ TÜRK OLANLAR CUMHURİYETÇİLER-GÜYA İSLAMCILAR OLARAK ÇATIŞTIRILACAKTIR. NİTEKİM MİT VE POLİS TEŞKİLATININ AĞIR SİLAHLARLA DONATILMAK İSTETENMESİ DE TSK YA KARŞI BİR HAZIRLIK, ÇATIŞAN SİVİL CUMHURİYET TARTARLARINA KARŞI BİR VURUCU GÜÇ OLUŞTURMAK HAZIRLIKLARI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. DARBE SENDROMUNA TUTULMUŞ BİR İKTİDAR DEĞİLDİR AKP İKDİDARI, ÇEŞİTLİ DARBE SENERYOLARI İLE KENDİ YAPACAĞI SİVİL DARBENİN KAMUFLE EDİLMESİDİR BENCE HER… ÜSTADLARI ERBAKAN NE DİYORDU BİR ZAMAN.. ”ÜLKEDE HER ŞEY DEĞİŞECEK, BU DEĞİŞİM KANLI MI OLACAK, KANSIZ MI OLACAK, BUNA ŞU KADAR MİLYON HALK KARAR VERECEK”’ ŞİMDİ BU TARİH GELİP ÇATMAK ÜZEREDİR… ÇOK KAN AKACAK ÇOK…YİNE DİLERİM Kİ YANILMIŞ OLURUM İNŞALLAH.. RABBİM ESİRGESİN DİLEĞİMİZİ SÖYLEYELİM. BİZLERİN BAŞKA ÇARESİ DE YOK ZATEN

 2. perle yorum tarihi 31 Ocak, 2010 03:45

  *bu bbakanın isisde epeyce ZOR*olmalı?
  -baskı ne kötü birseydir:(
  *UMARIM AKSİNİ DÜSÜNÜYORDUR,da BULUNDUGU yer-onu BÖYLE DAVRANMAGA İTİYORDUR?
  AKSİ TAKDİRDE*düsünmeden söylenenleri yapıyorsa,BU GERCEKTEN-kokunc bir kusatım icindeYİZ DEMEKTİR;(

Yorum yap