207) YURTDIŞINDA EĞİTİME 4 MİLYAR DOLAR HARCIYORUZ

Yayin Tarihi 19 Eylül, 2012 
Kategori KÜLTÜREL

Yurtdışında eğitime dört milyar dolar harcıyoruz

image00123.jpg

Dünya genelinde dört milyondan fazla öğrenci kendi ülkesi dışında okurken Türkiye’den 100 binin üzerinde öğrenci başka ülkelerde öğrenim görüyor 

Dünya genelinde dört milyondan fazla öğrenci, kendi ülkesi dışında okurken Türkiye’den 100 binin üzerinde öğrenci başka ülkelerde öğrenim görüyor. 2020 yılında tüm dünyada yabancı öğrenci sayısının sekiz milyonu geçmesi bekleniyor. Türkiye’den yurt dışında okuyan öğrencilerin de bu ülkelere bıraktıkları para ise tam dört milyar dolar.

UNESCO verilerine göre, dünya genelinde yaklaşık dört milyon öğrenci kendi ülkesi dışında bir ülkede eğitim alıyor. Tahminlere göre, 2020 yılında yıllık yabancı öğrenci sayısının sekiz milyonu geçmesi bekleniyor. Türkiye’den de ciddi sayıda öğrenci yurtdışında eğitim yapmayı tercih ediyor. Yurtdışında eğitim yapan Türk öğrenci sayısı yılda 100 bine ulaşıyor. Her geçen yıl gelişen bu küresel sektörde, ülkesi dışında eğitim yapan yaklaşık 4 milyon öğrenci 150 milyar dolar’lık bir harcama gerçekleştiriyor. Türk öğrencilerin bu rakamdaki payı ise 4 milyar dolar.

Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler ise şöyle: ABD (25.000), İngiltere (30.000), Almanya (10.000), Fransa (4000), Kanada (3.000), Avustralya (3.500), Çin (1.000), Rusya (1.500), Ukrayna (1.000), İtalya (800). Türk öğrencilerin önemli bir kısmı yurtdışına kendi imkanlarıyla çıksa da, bir kısmı da Türk veya yabancı kurumlardan almış oldukları burslarla eğitimlerini sürdürüyor.

Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği programlar arasında İşletme, Pazarlama, Finans gibi alanlar ağırlıklı olmasına rağmen, Tıp ve Mühendislik gibi dallara da yoğun talep var. Türkiye’de istedikleri Tıp, Dişçilik ve Mühendislik bölümlerine yerleşemeyen öğrenciler yurtdışında özellikle Doğu Avrupa ve İskandinav ülkelerinde bu bölümlerde eğitim yapmayı tercih ediyorlar.

Bazı ülkeler, özellikle ABD, İngiltere ve Avustralya uluslararası öğrenci sayısını artırmayı hükümetler seviyesinde destekliyor. Ancak son yıllarda, Avrupa ülkelerinden Almanya, Fransa, İsveç ve Hollanda ile Rusya ve Çin de uluslararası öğrenci sayısını artırmak için büyük bir çaba içine girdi. Halen yurtdışına en fazla öğrenci gönderen ülke Çin. Buna rağmen Çin’in hedefi, 2020 yılında ABD’yi geçerek, hem en fazla öğrenci kabul eden, hem de gönderen ülke konumuna gelmek. En fazla yabancı öğrenci alan ülkeler ise ABD, İngiltere, Avustralya, Fransa, Almanya ve Çin.

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

“207) YURTDIŞINDA EĞİTİME 4 MİLYAR DOLAR HARCIYORUZ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Emre yorum tarihi 27 Eylül, 2012 01:51

    İşte bu gençler büyüdüklerinde bizleri yönetiyorlar ve halimiz ortada…Eğitim ve öğretimde aslında herşeyde özentilik var MİLLİ değerlerimiz yok oldu…çok doluyum çokkk…Gençlik kendi çıkarlarımız için değil düşmanlarımızın çıkarları doğrultusunda yetişiyor

Yorum yap