207) ÇİN; TÜRKİYE’NİN ÇİN POLİTİKASINI TAKTİR EDİYORMUŞ!

Yayin Tarihi 27 Ocak, 2010 
Kategori SİYASİ

Çinli bakan Uygur meselesini es geçti

image00210.jpg

Çin Dışişleri Bakanı Jiechi, Türkiye’nin Çin politikasını takdirle karşıladıklarını söyledi.

Türkiye’ye gelen Çin Dışişleri Bakanı Jiechi Ahmet Davutoğlu ile basın toplantısı düzenledi.

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Yang Jiechi, Türkiye ve Çin’in birbirinin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterdiğini ve ”Türk hükümetinin kararlılıkla tek Çin politikasını benimsemesini takdirle karşıladıklarını” söyledi.

Jiechi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, her iki 2 ülkeyi de ilgilendiren uluslararası meselelerde fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Her iki ülkenin de çok eski medeniyet ve kültüre sahip olduğunu ve halkları arasında güçlü bir dostluğun bulunduğunu iddia eden Jiechi, Çin ve Türkiye’nin resmi diplomatik ilişkiler kurmasından bu yana 39 yıl geçtiğini ve ilişkilerin giderek arttığını öne sürdü.

ÇİN’DEN İLGİNÇ AÇIKLAMA: TÜRKİYE’NİN TEK ÇİN POLİTİKASINI TAKDİR EDİYORUZ

”İki taraf da karşılıklı olarak diğer ülkenin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösteriyor. Türk hükümetinin kararlılıkla tek Çin politikasını benimsemesini biz takdirle karşılıyoruz” diyen Jiechi, iki tarafın da uzun vadeli ve stratejik bakımdan ikili ilişkileri değerlendirmeyi kabul ettiğini belirtti.

Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetini kabul ettiğini ve Türkiye’ye resmi ziyarette bulanacağını anımsatan Jiechi, Türk liderlerini ve halkını Şanghay Expo’ya davet etti.

ÇİN UYGUR MESELESİNİ ES GEÇTİ

Jiechi, Türkiye ile Çin arasındaki ticaret ve ekonomik alandaki işbirliği güçlendirilmesinin önemine işaret ederek, Uygur katliamının üzerinde durmadan şunları kaydetti:

”Biz Türk tarafıyla birlikte her alandaki işbirliğini daha yüksek bir düzeye taşımayı arzu ediyoruz. Birlikte tedbir alarak kültür, turizm, eğitim ve sivil örgütler arasındaki iletişim ve temasları geliştireceğiz. Türk ve Çin ilişkilerinin ilerlemesinin zamanı geldi. İkili ilişkilerimizin çok kapsamlı bir aşamaya geleceğine inanıyoruz.

Biz, uluslararası ve bölgesel meselelerde derin ve kapsamlı görüşme yaptık. Bu konularda da benzer ve aynı tutumlarımız var. Bundan sonra da birlikte çalışarak bu sorunların acil çözülmesi için çaba harcayacağız. Halklar ve bölgeler arasındaki temaslar konusunda da Çin hükümeti olarak Sincan Uygur Özerk Bölgesi de dahil olmak üzere Çin’in bütün bölgelerinin Türkiye ile temaslarını güçlendirmesini teşvik ediyoruz.”

Daha sonra basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Jiechi, bir soru üzerine, Çin ile Türkiye’nin ilişkilerinin gelişmesinin ciddi bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, bu potansiyelleri kazanç haline getirmek istediklerini söyledi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“207) ÇİN; TÜRKİYE’NİN ÇİN POLİTİKASINI TAKTİR EDİYORMUŞ!” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Haydar Okur yorum tarihi 27 Ocak, 2010 19:22

  diplomatik yağcılıktan öte bir şey değil veya kısaca kurnaz çin diplomasisidir bu… Çinin ne menem şey olduğunu anlamak için Orta Asya Türk tarihini bilmek gerek. Sayın davutoğlunun bu tarihi bildiğini hiç sanmıyorum.

 2. sonkuzu yorum tarihi 27 Ocak, 2010 20:24

  “Sayın” Davutoğlu,

  Doğu Türkistan’ın özgürlüğe kavuşması en çok sizin işinize gelir.

  Kökeniniz olan Milli Görüş, (Türklükten çok Müslümanlığı yeğ tutsa da) Müslüman Uygurların serbest kalması için en çok propagandayı yapanlardan biri.

  Üstelik, Türkiye’nin ilgi göster(e)mediği bir Doğu Türkistan serbest kalırsa, Çin güçsüzleşir; aynı zamanda düşman olarak göreceğinden ticari ilişkileri de askıya alır; böylece ABD’nin -ve tabii ki sömürgeci şirketlerin- bölgedeki çıkarları artar. (Kırgızistan örneği gibi) Bu da en çok patronlarınızın işine gelir.

  Uygurlar Çin’den kurtulsa bir dert, kurtulmasa ayrı dert. Elbette kurtulmasından yanayız ama hem ABD’nin hem Çin’in dostu olup kendi milletine düşmanlar oldukça sadece Türkiye’nin düzelmesi bile imkansız.

 3. Ali Aktaş yorum tarihi 27 Ocak, 2010 22:10

  Çinli bakan es geçtide bizimki ne yapmış bakıp sırıtmaktan başka…

 4. perle yorum tarihi 31 Ocak, 2010 03:47

  *BU BAKAN İLE BBAKAN ARASINDA GÖRÜS FARKI VARDI degilmi?

Yorum yap