203) EY ÜLKÜCÜ HAREKET! UYAN!

Yayin Tarihi 11 Temmuz, 2008 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Ey Ülkücü Hareket!

Uyan! Uyan! Uyan!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçen yıl Erciyes kurultayına katılmayarak, ülkücülerin bu güzel geleneğini ortadan kaldırma sinyalleri vermişti. Nitekim bu yıl, Kayseri MHP İl Başkanlığı, tarihteki 16 büyük Türk devleti ve KKTC için birer kurultay düzenlediklerini, böylece Türkeş’in vasiyetini yerine getirdiklerini, bundan sonra kurultayın yapılmayacağını bildirdi. Bahçeli ise yoğun eleştirilere,  “Eleştirenlere sorun bakalım, Başbuğ Alparslan Türkeş’in mezarını bir kez ziyaret ederek Fatiha okumuşlar mı?”  diye ilgisiz bir cevap verdi. Ancak Bahçeli, 2002 yılında Erciyes kurultayında  “Kendisini Türk Milleti’nin birliği ve dirliğine adamış rahmetli Başbuğumuzun bizlere en güzel armağanlarından biri olan bu büyük şölen, hepinize kutlu ve uğurlu olsun. İnanıyorum ki, bu büyük buluşma, bu büyük kurultay ebediyen yaşayacak ve yaşatılacaktır. Bütün Türk milleti de ulu Erciyes’in eteklerinden dünyaya biz biriz, biz kardeşiz, biz buradayız diye hep haykıracaktır”  dediğini unutmuştu! Demek ki, kurultayın iptal edilmesinin Türkeş’in vasiyeti ile hiçbir ilgisi yoktu. Aksine Türkeş, kurultayın ebediyen yaşatılmasını istemişti. Kurultayın iptalini eleştirenlerin Türkeş’in mezarına gidip gitmemesinin ise konuyla bir ilgisi yoktu. Fakat, her ölüm yıldönümünde Türkeş’in mezarını ziyaret etmekle MHP’nin tasfiye süreci arasında ters orantılı bir ilgi vardı. Çünkü, MHP bütün geleneklerinden, ideolojisinden koparılırken, Devlet Bahçeli, Türkeş’in mezarını ziyaret etmeyi hiç ihmal etmedi!

Bahçeli, MHP’nin tasfiye sürecini ilk olarak, “3 Mayıs Türkçüler Günü” nün adını  “Milliyetçiler günü”  olarak değiştirerek başlattı. Ve bu gün yapılan toplantıları asgariye indirdi. Bahçeli, ikinci olarak Alparslan Türkeş’in başlattığı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Cumhurbaşkanı veya Başbakanı’nın himayesinde olmasına özen gösterdiği Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı’na engel çıkardı. Noel Baba Vakfı’na Tanıtma Fonu’ndan para verilmesini sağlayan Bahçeli, Türk kurultayı için ödenek tahsis etmedi. Başbakan Yardımcısı olarak yetki kendisinde idi. Bu engellemeye rağmen yapılan kurultaya ülkücülerin katılmasını önledi. Son kurultay, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın himayesinde yapıldı. Ona da karşı çıktı! Ardından yine Türkeş’in emaneti olan Ülkü Ocakları’nı kısmen kapattı. Bahçeli’nin asıl tasfiyesi, 57’nci hükümet döneminde partinin ideolojisi olan Türk Milliyetçiliğine aykırı, hatta Türkiye’ye büyük zararlar veren ekonomik ve siyası kararların, yasaların altına imzasını atması oldu. Ülke ekonomisi, ABD’nin gönderdiği Kemal Derviş’e emanet edildi, İMF’nin baskısıyla, Türk tarımını çökertecek 15 yasa, 15 gün içinde TBMM’den geçirildi.  Bu arada Bahçeli, milliyet ve milliyetçilik tanımını da değiştirerek, vatandaşlık bağını esas almıştı. Halbuki, Türk Milliyetçileri, Ziya Gökalp’tan beri bütün dünya Türklüğünü esas alan bir milliyetçilik geliştirmişlerdi.


Yıllar önce, MHP’nin kendi çizgisinden koparak, milliyetçiliğin tanımını değiştireceğini, IMF politikalarına boyun eğeceğini, Türk kurultayına ve Erciyes kurultayına engel olacağını, geliştirmesi gereken Ülkü Ocakları’nı pasifize edeceğini birisi iddia olarak ortaya atsaydı, buna kimse inanmaz,  “komplo teorisi”  yorumu yapılırdı. Fakat MHP’nin adının ve ambleminin değiştirilmesinin bile Bahçeli tarafından gündeme getirildiği biliniyor. Enis Öksüz’ün bu yöndeki açıklamasına Bahçeli bugüne kadar cevap verememiştir. Önümüzdeki dönemde MHP’nin adı ve amblemi değişirse kimse şaşırmasın! Zaten  Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve kültürel açıdan işgal edildiği bir dönemde, ülkücülerin sessiz kalmasını sağlayan Bahçeli, ülke gündeminin en gergin olduğu bir zamanda Meclis’te parti grubunda yaptığı haftalık konuşmasını bile iptal ederek, parti teşkilatlarına  “İlinizde herhangi bir gerginlik, olay çıkarsa o gün partiyi kapatın”  talimatı vererek, partiyi fiilen kapatmış durumdadır. Zaten Bahçeli, Meclis’te bulunduğu son dönemde ülkücülere göstermediği sevgi ve saygıyı, DTP’lilere ve Hasip Kaplan’a göstererek, hatta o gün birisi Osmaniye’den olmaz üzere teröre dört şehit verilmişken  “Meclis’in renklerini tamamlayalım” diyerek, MHP’yi MHP olmaktan tamamen çıkarmıştı. Bahçeli, “çiçek bahçesi” diyerek, Türkeş’in karşı çıktığı mozaik edebiyatını da parti felsefesi haline getirmişti.


Bu durumda bile ülkücülerin ses çıkarmadan Bahçeli’yi izlemesi, bir sürece yayılan kimliksizleştirme politikasının sonucudur. Kitleler, olumsuz yönde atılan adımlara  “kurbağa haşlama” yöntemi ile alıştırılmıştır.
Ey ülkücü hareket!
Uyan! Uyan! Uyan!

Ahmet SEYHAN

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“203) EY ÜLKÜCÜ HAREKET! UYAN!” yazisina 9 Yorum yapilmis

 1. selin yegen yorum tarihi 11 Temmuz, 2008 09:18

  DOĞRU VE HAKLI BİR YAZI GENİŞ KİTLELERE HİTAP EDİCEK OLSAK, BİLE BİZİ SEVEN DEĞERLERİMİZLE SEVSİN LÜTFEN BU ŞARTLAR ALTINDA SN:DEVLET BAHÇELİNİN GENEL BAŞKANLIKTA KALMASINI İSTEMİYORUZ. GERÇEK MANADA HAREKETİ DEĞERLERİYLE İKTİDAR YAPACAK BİRİ GELSİN VE HAREKET OLARAK MUKTEDİR OLALIM.YETER 35 YILLIK FİKİR SİSTEMATİĞİMİZİ KENDİ KAFALARINA GÖRE OYNAMASINLAR.

 2. Ahmet yorum tarihi 12 Temmuz, 2008 17:47

  Devlet BAHCELI den hic bir cacik olmaz,rahmetli Basbugun kemikleri sizliyor,
  Bu adami bu davanin basina ,kim getirdi bilmiyorum.Ulkucu Hareket bu adamin yuzunden kan kaybediyor.Liseli kizlar gibi Turkiyeye yapilan ihanetleri,TBMM PKK li, DTP lilerle opusmeler kucaklasmalari,seyrediyoruz…..

 3. Resülş ZORLU yorum tarihi 12 Temmuz, 2008 21:46

  Ülkücü fikir dünyasını gönlümüze aldık Türk Milliyetçiliği fikrini beynimize aldık, Fikirlerimiz ve Gönüllerimiz ancak kendi tekelimizdedeir hiç bir siyasi oluşum olmasa dahi bizlerden habersiz kimse Türk milliyetçiliğine sahip çıkamaz. Bundan Böyle siyaset arenasından uzakta birer Türkçü Neferleriz.

 4. muhalif muhalif yorum tarihi 15 Temmuz, 2008 08:55

  türk milliyetçilirinin ve türk islam birliginin lideri muhsin başkan ancak bu hareketi ayağa kaldırır.digerlerine verilen destegin onda biri muhsin beye verilsin yeter.

 5. muhalif muhalif yorum tarihi 15 Temmuz, 2008 09:15

  peki bu kadar olumsuzluklara rağmen suç kimde.devlet bahçeliye verilen destegin yarısını muhsin beye gösterseler ya.gör o zaman ülkücü hareketin ayağa kalkışını.

 6. agah katlangac yorum tarihi 15 Temmuz, 2008 10:43

  Sadece ÜLKÜ davasında bir çimdik tuzu olan adam olarak şunu soruyorum ‘Bizlerin öğrendiği TÜRKLÜK dvası ve şuurunu bize yaşatmamak için’ kırk takla atanlar ve siyaset arpalığından yemlenmek için ÜLKÜDAŞ larını satanların hala BÜYÜK ADAM konumunda olduğu hala AHKAM kestiği bir anda ERGENEKON dediğimiz TÜRKÜN türk olmasının DİZAYN edilerek DÜNYAYA YAYILDIĞI
  ERGENEKON a kaç kişi yukarıda niteliğini verdiğim ÇIYAN ları görüp devam eder.SADECE ŞUURUMUZU EVLATLARIMIZA TORUNLARIMIZA BAYRAK OLARAK TAŞIYALIM onlar gereğini yapar.NE DERSİNİZ SAHTE ADAMLAR lütfen içimizden ÇIKIN.SAYGILARIMLA

 7. tulpar yorum tarihi 22 Temmuz, 2008 08:53

  Selamın Aleyküm Ülküdaşlar.Günümüzde maalesef milliyetçilik kavramı değiştirilmeye ve TÜRK milliyetçileri küçük parçalar halinde birbirinden habersiz durumda bırakılmaya çalışılmaktadır,böyle yaparak bizi birbirimize düşürmeye ççalışılmaktadır.bu durumdan kurtulmak ve bütün dünyadaki TÜRK kardeşlerimizle kucaklaşmak için Ülkücülere dava için daha çok çalışan bir lider gerektir.Lider diyorum….! Fakat sayın Bahçelide bu özellik yoktur.

 8. Salih erman yorum tarihi 27 Temmuz, 2008 16:04

  Devlet Bahçeli partiye çeteleri sokmadı.Çeteciler bundan çok zarar gördü.Sokak hareketleri ile beslenen illegal güçler Mhp GENÇLİĞİNİ sokaklara dökerek 12 eylül öncesi darbe planları yapacaklardı.Bu oyunu gören Bahçeli partisine hakim oldu.Yaptığı doğrudur.Nitekim ergenekon denilen çetecilerin,mafyaların,ateistlerin,sabataistlerin daha nice sütü bozukların ülkedeki kanlı eylemleri Bahçeliyi haklı çıkardı.

 9. agah katlangac yorum tarihi 7 Ağustos, 2008 12:42

  Ömrünün büyük kısmı Ülkü uğruna geçmiş bir kardeşiniz olarak ÜLKÜ davasında yöneticiyim diyen beylerden tekrar soruyor ve haykırmalarını rica ediyorum şu havada uçuşan iddialar ve deliller karşısında demek cüret ve cesaretini gösterinizki “ERGENEKON DAVASINDA BİZ ÜLKÜCÜLER KİMSENİN GÜDÜMÜNDE OLMADIK,KİMSEYE MUHAFIZLIK YAPMADIK,ÜZERİMİZDEN HİÇ KİMSE P.K.K. İLE DHKPC İLE,HİZBULLAH İLE PAZARLIK YAPMADI.BU KADAR SENEDE DANIŞIKLI DÖVÜŞ SONUNDA ÖLEN TÜRKİYENİN BÜTÜN EVLATLARI nın ACISINI İÇİMİZDE TAŞIYORUZ.DEYİNİZ.UNUTMAYIN Kİ BİZLER OLMASAKDA ARKAMIZDAN GELECEK OĞUZ ÇOCUKLARI-OĞUZ ASENALARI BU İHANETE KARIŞANLARDAN TÜRKÜN İNTİKAMINI AMA ÖYLE AMA BÖYLE ALACAKTIR.HAYDİ AÇIKLAMAYA BUYURUN.

Yorum yap