202) Kurtuluş Savaşı Döneminde Atatürk’ün İngilizlere Karşı İstihbarat Operasyonu

Yayin Tarihi 29 Eylül, 2018 
Kategori ATATÜRK

Kurtuluş Savaşı Döneminde Atatürk’ün İngilizlere Karşı İstihbarat Operasyonu

İngiliz Muhipleri Cemiyeti, İngiliz ajanlar vasıtasıyla her üyesine iki adet kimlik kartı tasarlamış ve vermiştir. Bu kimlik kartlarından biri beyaz, biri kırmızıdır. Kırmızı kartların üzerinde “İngiltere’nin dostları- bu adam İngiliz yandaşıdır ve siyasete karışmaz” ifadeleri yer almaktadır. Beyaz kartta ise üyenin kişiliği hakkında bilgiler verilmektedir. Bu özel yapım kimlik kartları sayesinde üyeler, İngiliz yetkililerine kendilerinin İngiliz yanlısı olduğunu ispatlayıp rahatça faaliyet yürütmektedirler.

Atatürk bu bilgiyi edindikten sonra emrindeki ajanlar vasıtasıyla bu kimlik kartlarından 5.000 adet ele geçirmeyi başarmıştır. Ele geçirilen bu kimlik kartlarını sahte bilgilerle doldurmuş ve kendi ajanlarına dağıtmıştır. Bu sayede Atatürk’ün ajanları İngiliz Muhipleri Cemiyetinin bir üyesiymiş gibi rahatlıkla İngilizlerin arasına karışmayı başarmış ve burada ülke namına casusluk faaliyetleri yapmışlardır. Gerçekten çok başarılı bir istihbarat operasyonudur.

Mahmut Nedim Suiçmez

Kaynak:

Salâhi R. Sonyel, Kurtuluş Savaşı Günlerinde İngiliz İstihbarat Servisi’nin Türkiye’deki Eylemleri, Türk Tarih Kurumu Basımevi, Ankara, 1995, ss. 39–40.

Şahin, Mehmet Yenal, “Karşı İstihbaratta İnsan Boyutunun İncelenmesi: Gafil Muhbirlik Örneği”, Harp Akademileri Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, İstanbul, 2013, ss. 99-109

https://www.stratejikortak.com/2018/07/ataturk-ingiliz-muhipleri-sizan-osmanli-ajani.html

 

Paylaş:

Yorumlar

“202) Kurtuluş Savaşı Döneminde Atatürk’ün İngilizlere Karşı İstihbarat Operasyonu” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Kurtuluş Savaşı Döneminde Atatürk’ün İngilizlere Karşı İstihbarat Operasyonu | Cumhuriyetimiz İçin yorum tarihi 9 Ekim, 2018 19:07

    […] 202) Kurtuluş Savaşı Döneminde Atatürk’ün İngilizlere Karşı İstihbarat Operasyonu […]

Yorum yap