2) FAHRETTİN PAŞA

Yayin Tarihi 21 Kasım, 2007 
Kategori KAHRAMANLAR VE BİLGİNLER

 

FAHRETTİN PAŞA           

 

image0017.jpg

Ömer Fahreddin Paşa (Türkkan), (1868 Rusçuk-1948 İstanbul) Mondros Mütarekesinden sonra teslim olmayıp Medine’yi 72 gün daha savunan Türk kumandanıdır. Medîne müdâfii, Türk Kaplanı, Çöl Kaplanı, Medine Kahramanı adlarıyla anılır.

Her toplumun içerisinde zaman zaman milletinin tarihine, inancına, değerlerine yabancı kimseler çıkabilmektedir.  Bizim milletimizin içerisinden de zaman zaman bu tür kimseler çıkmamış değildir. Fakat, bu milletin bağrından çıkardığı mümtaz şahsiyetler daima çoğunlukta olmuştur. Yeni bir eğitim sezonuna başladığımız şu günlerde genç nesillerimizin belleğini bu büyük şahsiyetlerden birisiyle tanıştırmak istedik. Medine müdafaasının büyük kahramanı Fahrettin Paşa!.

Yıl 1914.. Emperyalist devletler başta Hicaz bölgesi olmak üzere yeraltı zenginliğini keşfettikleri toprakları ele geçirmek için büyük bir gayret içerisindedirler.  Ancak bu arzularının gerçekleşmesi için Osmanlı’nın parçalanması hatta tarih sahnesin-den silinmesi gerekiyordu. Bu amaçla Osmanlı Devleti çeşitli entrikalarla birinci dünya savaşı içerisine çekildi. Emperyalist güçler  hedeflerine kolaylıkla ulaşabilmek için ortaya attıkları ırkçı fikirlerle Müslümanlar arasına kin ve ayrılık tohumları ekiyor, Hicaz bölgesinde Müslüman kılığında özel ajanlar görevlen-diriyorlardı. Bu alanda çok büyük çaba sarfeden Ingiliz ajanı Lawrens Müslüman Arapları çeşitli vaad ve hilelerle Osmanlıya karşı kışkırtmayı başarmış, neticede 1916 yılında  Şerif Hüseyin isyanıyla Araplar, Osmanlıya karşı İngilizlerle işbirliği yaparak Hicaz bölgesinin Osmanlı’nın elinden çıkmasına sebep olmuşlardı. İşte bu esnada Medine’yi savunma görevi Fahrettin Paşa’ya verilmiştir. Fahrettin Paşa bütün  zor şartlara rağmen büyük bir  fedakarlıkla şehri müdafaa ediyor ve gerçek bir iman ve kahramanlık destanı yazıyordu. Ancak, savaşın genel gidişatı Osmanlı ve müttefiklerinin aleyhinde seyrediyor, Fahrettin Paşa ve askerlerinin içerisinde bulunduğu koşullar her gün biraz daha zorlaşıyordu. Bu durumun farkında olan Fahrettin Paşa maiyetindeki subay ve erleriyle birlikte bir sabah namazını Mescid-i Nebevi’de edâ ettikten sonra Peygamberimizin kabrine gelir ve mübarek huzurunda yemin eder, şeref sözü verir. “..Ya Resulullah!. son neferimize varıncaya dek şehid olmadıkça senin mübarek bedenini düşman eline teslim etmeyeceğiz..”

image002.jpg

Fahrettin Paşa Resulullah’ın huzurunda verdiği bu sözü tutar ve Hicaz bölgesinin düşman eline geçmesine rağmen düşman Medine-i Münevvere’ye girmeye asla muvaffak olamaz. Erzak ve mühimmatı iyice azalan Fahrettin Paşa, mahiyetindeki bir avuç Mehmetçikle emperyalist güçlere karşı öyle destanlar yazıyordu ki,  Ingiliz ajanı Lawrens dahi daha sonra kendisinden “Çöl Kaplanı” diye bahsedecektir. Fahrettin Paşa’nın amacı ne petrol ne de ganimettir. O sadece canından çok sevdiği Resulullah’ı ve O’nu koynunda barındıran nurlu Medine şehrini düşmanın kirli çizmesine çiğnetmemek için  mücadele ediyordu. O’nu en fazla düşündüren konu -Allah korusun-  bir mağlubiyet halinde Resulullah’ı nasıl bırakıp Medine’den geri çekilecekti. Sonra Resulullah’ın huzuruna hangi yüzle çıkardı. Evet!.. Fahrettin Paşa’nın görevi gerçekten çok zordu.

Nihayet  birinci dünya savaşı, Osmanlı ve müttefiklerinin yenilgisiyle sona erer ve Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanır. Yirmibeş maddelik Mondros Mütarekesinin bir maddesi de Hicaz, Yemen, Suriye Irak, Trablus ve Bingazi’de kalan kuvvetlerin en yakın düşman birliklerine teslim olması hükmünü taşıyordu. İstanbul hükümeti bu madde hükmüne göre özel bir kurye göndererek  Fahrettin Paşa’dan Medine şehrini tahliye etmesini ister. Fahrettin Paşa bu isteği reddederek şöyle der: “Ben Peygamberimin kabrini kimseye teslim edemem!” Hatta tarih kaynakları İstanbul Hükümetinin emrini tebliğ için gelen subayı Fahrettin Paşanın bir odaya kapadığını ve bu bilginin Medine’de yayılmasını engellediğini yazar. Fahrettin Paşa uzun süre yazışmalarla İstanbul’u oyalar ve şehri teslim etmez.

Neticede Fahrettin Paşa’nın Medine’de kalması imkansız hale gelir. Çünkü O artık görevinden alınmıştır. Bunun üzerine, Paşa tekrar Resulullah’ın huzuruna çıkar ve gözyaşları içerisinde silahını Peygamberimize teslim ederek halini arz eder, vedalaşır…

Fahrettin Paşa’nın Medine müdafaasını tüm yönleriyle ortaya koymak bu yazımızın  boyutlarını aşar. Bu konunun detayını merak eden okuyucularımızın Feridun Kandemir’in “Peygamberimizin Gölgesindeki Son Türkler” adlı kıymetli eserini okumalarını tavsiye ederim. birinci  dünya Savaşında, Hicaz cephesinde bulunan ve şanlı Medine savunmasının görgü tanığı olan Kandemir, “Çöl Ortasında Plevne Kahramanları” diye adlandırdığı Mehmetçiğin destanından şu cümlelerle bahseder: “birinci dünya savaşında emsalsiz yiğitliğimizi ispat ile cihanı hayrette bırakan Çanakkale Zaferi gibi bir de Medine Müdafaası vardır ki, başlı başına gerçek bir iman, eşsiz bir şehamet destanıdır. Sonuna kadar ve aylarca her gününü, her gecesini aynı ruh değişiklikleri içinde yaşadığım “Medine Müdafaası” öylesine müstesna bir destandır ki, yazılamaz..”  

Bugün genç nesillerimizin acaba ne kadarı bu Peygamber aşığı Paşa’dan haberdardır. Yeni bir eğitim yılının başladığı şu günlerde,   Fahrettin Paşa gibi seçkin şahsiyetlerin yeni yetişen nesillerimiz tarafından tanınması ve unutulmaması için   ciddi gayretler sergilememiz gerektiği düşüncesindeyim. Fahrettin Paşa’ya selam olsun!.

Dr. Nedim Bahçekapılı

——————————————————————————————

Fahrettin Paşa’dan Yiyecek Tamimi :

Birinci Dünya savaşı sırasında Medine’yi korumakla görevli Fahrettin paşa ve askerleri, üç yıla yakın bir süre devam eden bu görevde yiyeceksiz kalırlar. Fahrettin Paşa yiyecek sıkıntısı nedeniyle askere bir tamim yayınlayıp çekirge yemelerini bildirir. Kendisinin de çekirge yediğini ifade ederken, özel bir çekirge menüsünden de bahsederek tarifesini verir;”Dün benim soframda çekirge tavası vardı. Arkadaşlarla yedik çok leziz idi. Hele zeytin yağlı ve limonlu salatası pek hoş oluyor. Eğer fazla çekirge toplayabilirseniz bana da gönderin” diye de not geçiyor. Türk askerleri gıda konusunda kendilerini korudukları bedevilerden- Araplardan hiç yardım görmezler. Tarih meraklıları bilirler, Araplar İngiliz oyunlarına inanınca topraklarındaki Osmanlıları çıkarmak için kalleşçe hep arkadan vurdular, Anadolu’ya dönmek üzere yola çıkan askerlerimizin geçeceği yerlerdeki su kuyularına zehir attılar.

TÜRK ASKERİNE “MEHMETÇİK” ADI, MEDİNE MÜDAFASINDA VERİLMİŞTİR.

Paylaş:

Yorumlar

“2) FAHRETTİN PAŞA” yazisina 42 Yorum yapilmis

 1. sedat ergenç yorum tarihi 22 Kasım, 2007 02:21

  Bugün (21.11.2007)tarihinde Topkapı müzesini bir kez daha gezerken İngiliz işgali üzerine Medineden getirtilen kutsal emanetler ve Osmanlının Kabeye gönderdiği hediyeleri incelerken bir kez daha bu eser ve hediyeleri o zor zamanlarda imkansızlık içinde bunları ülkemize getiren Evlad-ı Vatan Fahrettin Paşanın ruhuna fatihalar hediye etmiştim. Tevafuk akşam da bu güzel yazıyı okudum. Teşekkürler

 2. ErtugrulOsman yorum tarihi 24 Kasım, 2007 03:14

  Sağolun Hocam,Bedevi ve vahabiyi İslam görüp körü körüne arap milliyetçiliği yapanlara kapak olsun.
  Emeğinize,yüreğinize sağlık.
  Hocam ben bunuda aşırdım bilginiz olsun.

 3. (E) Topçu Yb. Halil MERT yorum tarihi 24 Mart, 2008 01:31

  Yine bizi duygulandırdınız.
  Ecdad, oraları aç, susuz savundu. Ne için? Meseleye Arap düşmanlığı dışında bakalım. Çünkü doğru değerlendirmelere ihtiyacımız var. Bir defa Türk dünyanın merkez coğrafyası olan bu bölgenin ağabeyidir. Arap, Kürt, vb. İslam olan toplumların ülke içinde kalanlarına Lozan’da TÜRK demişiz. Buna kafa yoralım hep birlikte. Dolayısı ile oralar ve oralarda yaşayanlar bize çok lazım.
  Aşacağız emperyalizmi ve büyük Türkiye’yi oluşturacağız.

 4. HASAN YILMAZ yorum tarihi 28 Mayıs, 2008 13:31

  allah senden razı olsun fahrettın paşa..senın gıbıler dunyaya zor gelır..keşke senın yerınde ben olsaydımda peygamberımızı ben korusaydım..allah senı fırdews cennetıne koysun..

 5. mert demir yorum tarihi 31 Temmuz, 2008 11:39

  biz turkler musluman olduktan sonra islamiyetin en buyuk temsilcisiyiz ama araplar osmanlıya ve islamiyete ihanet etmişlerdir ve hala ediyorlar biz turkler son nefesimize kadar dunya duruncaya kadar ALLAH yolunda peygember yolunda islamiyet ugrunda ölecegiz LA İLAHE İLLALLAH ALLAHU EKBER

 6. Cevdet Erdoğan yorum tarihi 6 Ağustos, 2008 16:05

  Medine müdafası kitabını okudum.Herkese tavsiye ederim.Böyle kahraman, Allah ve Rasûlü (sav),in sevgisiyle yürekleri yanmış ecdadın torunları olduğumuz için ne kadar şükretsek azdır.

  Şu anda da Medine’yi müdafa eden Türk’ler var. Biliyorum hem de ÖZTÜRK.Allah (cc) onların yolundan ayırmasın ve Cennet’te de onlarla beraber olmayı nasib etsin.Âmin.

 7. Hakan Cinar yorum tarihi 10 Ağustos, 2008 13:41

  Bu kitabi yeni nesil genc arkadaslarimizin okumasini tavsiye ediyorum.Osmanliyi nasil icten cökerten emperyalist devletlerin,günümüzdede ayni olaylari sergiliyor olmasi kacinilmazdir.Unutmayinki tarih tekerrür,den ibarettir.Okuyun ve örnek alin

 8. murat hikmet yorum tarihi 10 Ağustos, 2008 20:37

  ruhun şad olsun şanlı komutan biz müslüman türkler seni hiç unutmayacağız yeni nesillerin seni ve seningibileri tanımaları için elimizden geleni yapacağız bu boynumuzun borcudur

 9. Göktuğ yorum tarihi 29 Kasım, 2008 06:13

  Allah paşamızdan razı olsun. Zaten resmine bakan haşmetinden etkileniyor. İdarecilerin ciddi olmaları lazımdır.

 10. Kasım Arslan 21 Aralık 2008 yorum tarihi 21 Aralık, 2008 15:28

  genç nesil tarihini bilerek ve anlayarak okusa,öğrense bu ülkenin kıymetini daha iyi anlar. atalarıyla gurur duyar

 11. alper baysal yorum tarihi 19 Ocak, 2009 20:13

  müslüman oluşumun şuuru ve saadetine bu mensupluğun yüceliğine bu savunmadaki yürekliliğe bakarak farkına varıyor utanç duymadığım gibi müthiş bir sadakatte kıvanç duyuyorum…..

 12. hakan hakan yorum tarihi 19 Ocak, 2009 20:58

  yazınız okadar güzelki duygulandım
  arkadaşlar bir isteğim var
  yemende yapılan cemberli savaşı hakkında site yazarmısınız
  YEMENDE YAPILAN CEMBERLİ SAVAŞI
  İNTERNETTE BULAMADIM

 13. erdem kılç yorum tarihi 10 Şubat, 2009 02:01

  sayın nedim bey çok müstesna bir konuya değinmiş insanoğlu var olduğundan bu yana askeri litaratürde fahrettin paşanın emsali bir olay vuk u bulmamıştır. fahrettin paşa gerçek bir kahramandır.ruhu şad olsun ben fahrettin paşa için her zaman son osmanlı kumandanı ifadesini kullanmaktan büyük mutluluk duyarım.ayrıca türk askerine ilk mehmetcik diyen zaat-ı şahane leri dir.

 14. gönül erdem yorum tarihi 10 Şubat, 2009 14:54

  Bugün zihnimin bir yerinden Fahrettin ismi yükseldi. Okuduğum o kadar kitap arasından yerinden şahlandı. Onurlu, şerefli bir insan…
  Türk’ün en önemli değeri onuru, şerefi, gururudur. Bu yüzyılda gençlerimizin ve günümüz ailelerinin içten çöktüğünü görebiliyorum. Değerlerimiz tuttuğumuz futbol takımları veya siyasi partiler olmamalı, değerimiz nesilden nesile aktarılan kandan gelmeli.İman, onur, şeref, en önemlisi de bilim….. Artık bilim ülkeyi ön plana çıkarıyor. TARİHİMİZİ, DEĞERLERİMİZİ, BİLİMİ RUHUMUZA İŞLEYİP, EYLEME GEÇİRELİM…. SAYGILAR…

 15. hüseyin fakı yorum tarihi 23 Şubat, 2009 00:05

  ruhu şad olsun….böyle ecdanın torunları olmak ve onların kısıtlı ımkanlarla ve uzerlerındeki baskılarla sadece peygamber efendimizin kutsal bolgesnı ınancı olmayan kımselere bırakmak mamak için verdiği bu bağlılığı gorunce bi kez şükrediyorum….allah (cc)mekanlarını cennet eylesin

 16. şenol şahin yorum tarihi 9 Mart, 2009 23:17

  ikicihandada namın yürüsün paşam
  kendim gibi düşünen tüm türkler adına sana teşekkür ederim.
  peygamberimiz efendimiz için verdiğin onurlu mücadeleden dolayı

  ruhun şadolsun

 17. ayşe gül efe yorum tarihi 18 Mart, 2009 07:07

  allah rahmet eylesin.hocam çok tşkler.keşke böyle şahsiyetlerin hayatı tarih kitaplarında yer alsa.

 18. mehmet osmanoğlu yorum tarihi 6 Mayıs, 2009 01:05

  evet gerçekten tarih yazanların tarih kitaplarında olmamaları insanı derinden üzüyor ama güneş balçıklada sıvanmıyor bilinmeyen gerçekler günyüzüne çıkıyor ve bu kutlu şahsiyetler islam inancını taşıyan insanların bağrın da mertebelerini alıyor ruhları şad olsun diyoruz ve Allahtan onun gibi şahsiyetlerin her zaman milletimize nasip etmesini niyaz ediyorum.Rahmet üzerimizden eksik olmasın

 19. ali teyfur yorum tarihi 6 Mayıs, 2009 17:12

  allah rahmet etsin

 20. şaban BALIKCI yorum tarihi 8 Mayıs, 2009 19:08

  ‘geçmişini bilmeyen tarihine yön veremez’.milletimiz şanlı tarihini bırakarak AB ye,girmek için, sanki cennete girecekmiş gibi tarihini inkar edercesine çaba sarf ediyor.

 21. MUSTAFA AKSOY yorum tarihi 13 Haziran, 2009 13:20

  Allah senden razı olsun Fahrettin Paşam.Benim büyük dedem de Hicaz da görev yapmış ve eminim ki Şahin bey’le Fahrettin Paşamızı orada görmüştür.Çöl şartlarında ecdadımızın o çileli günlerinde keşke ben de yanlarrın da görev yapsaydım,rahmetli paşam,o rumelili kahramanın emrinde bende olsaydım.

  Gaziantep’te Halep’ten üniversite okumaya gelen okul arkadaşlarım var,öğrendim ki araplar Fahrettin ismini hiç sevmezlermiş çocuklarına bu ismi vermezlermiş.Ben paşamızın ismini ağzıma aldığımda tüyleri diken diken oluyor bu insanların.Yazık bu insanlara hem de çok yazık o vakit inadına oğullarımıza bu ismi verelim.

  Büyük dedem babama anlatırmış Hicaz’da yaşadıklarını gerçekten askerlerimizin asla vaz geçmek istemediklerini,bir anısında Istanbul’lu bir erin teslim olacağız diyen subayını ‘Bizi İngilizlere mi satıyorsun’ deyip vurduğunu dedem gözleriyle görmüş,

 22. BİLGİN DENİZ KARAMANOĞLU yorum tarihi 13 Haziran, 2009 23:48

  FAHRETTİN PAŞA’YA 10 MAYIS 1916 GÜNÜ ,CEMAL PAŞA’DAN BİR TELGRAF GELİR.TELGRAFTA MEKKE EMİRİNİN OĞULLARININ DURUMU VE BUNLARA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER ANLATILMAKTAYDI.EMİR HÜSEYİN VE OĞULLARI,İNGİLİZLER’LE BİR TAKIM OYUNLAR PEŞİNDEDİRLER.FAHRETTİN PAŞA’DAN BU PLANLARI ÖĞRENMESİ VE ACİLEN BİLDİRMESİ İSTENİYORDU.
  FAHRETTİN PAŞA TEFTİŞ BAHANESİYLE MEDİNE’YE GİDER VE DURUMUN ÖNEMİNİ YAKINEN GÖRÜR.GERÇEKTENDE EMİR VE OĞULLARI İNGİLİZLER’LE BİRLİK OLMUŞLAR,OSMANLI ÜZERİNDE OYUNLAR PLANLAMAKTADIRLAR.CEMAL PAŞA ,FAHRETTİN PAŞA İLE ŞİFRELİ OLARAK HABERLEŞİYOR,ORADAKİ DURUM HAKKINDA BİLGİ ALIYORDU.BİRGÜN ŞERİF HÜSEYİN,OSMANLI DEVLETİNDEKİ VE ARABİSTANDA Kİ SUDAN BAZI SEBEPLERİ GÖSTEREREK BAŞ KALDIRIR .CEMAL PAŞA DURUMUN CİDDİYETİNİ ANLAYINCA TAKVİYE KUVVETLER GÖNDERİR.ŞERİF HÜSEYİN İHTİLAL BEYANNAMESİNDE BİR ÇOK ASILSIZ İFTİRA VE KARALAMA ÖNE SÜRER.ASLINDA İDDİALARIN HİÇ BİRİNİN DAYANAĞI YOKTUR.ŞERİF HÜSEYİN’İN İSYANI İLE BİRLİKTE OSMANLI YÖNETİMİDE BU KİŞİYİ GÖREVİNDEN AZLETMİŞTİR.YERİNE ŞERİF HAYDAR PAŞA’YI TAYİN ETMİŞTİR.DEVLET ŞERİF HAYDAR PAŞA’DAN ÇOK ŞEY BEKLİYORDU,AMAÇ ORADAKİ DÜZENİN TEKRAR SAĞLANMASIYDI.
  ANCAK YENİ EMİR FAHRETTİN PAŞA İLE ANLAŞAMIYORDU ÇÜNKÜ KENDİSİDE BİR ARAPTI.DOLAYISIYLA ARAPLARIN KIRILMASINI İSTEMİYORDU.ENVER PAŞA,CEMAL PAŞA’NIN HAYDAR PAŞA KONUSUNDAKİ FİKRİNİ SORMASI VE OLUMSUZ YANIT ALMASI ÜZERİNE YERİNE MİRALAY İSMET BEY’İ ÖNERMEKTEDİR.ENVER BEY ÇEŞİTLİ NEDENLERDEN DOLAYI ONUN YERİNE MUSTAFA KAMAL PAŞA’YI GÖREVLENDİRMEK İSTER.MUSTAFA KEMAL PAŞA,CEMAL PAŞA İLE GÖRÜŞÜR DAHA SONRA BİR TAKIM KARARLAR ALINIR.MUSTAFA KEMAL PAŞA EMRİNDEKİ BÖLGENİN GENİŞLETİLMESİNİ İSTERKEN, DİĞER YANDAN ORDU KOMUTANLIĞI YETKİSİ VERİLMESİNİ İSTİYORDU.
  MEDİNE’NİN BOŞALTILMASI İSTENİYORDU.ASLINDA BU ÖNCE MUSTAFA KEMEL’DEN İSTENMİŞ ANCAK O KABUL ETMEMİŞTİR.O BÖLGEDE FAHRETTİN PAŞA’NIN BU İŞİ YAPMASI İSTENİR.FAHRETTİN PAŞA İKİLEM İÇİNDE KALIR.BİR YANDA BİR EMİR ÖTE YANDA KUTSAL BİR BELDENİN TERK EDİLMESİ VE HALKININ ISSIZ ÇÖLLERE DÖKÜLMESİ…
  FAHRETTİN PAŞA BOŞALTMA EMRİNİ KABUL ETTİĞİNİ ANCAK KÜÇÜK BİR BİRLİĞİN ORDA KALMASININ FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNDÜĞÜNÜ BİLDİRİR.FAKAT CEMAL PAŞA BUNA BİR ANLAM VEREMEZ. AMA ENVER PAŞA BU NOTU ULAŞTIRIR ODA SADRAZAM TALAT PAŞA’YA DURUMU İLETİR.FAHRETTİN PAŞA’NIN DİLEĞİ KABUL OLUR VE MEDİNE’DE KALIR.FAHRETTİN PAŞA MEDİNE’DE BULUNAN”KUTSAL EMANETLERİ”DİKKATLE TOPLAYIP PAKETLER VE 19 MART 1917 GÜNÜ MEDİNE’DEN KALKAN TRENLE İSTANBU’A GÖNDERİR.

 23. alper takcı yorum tarihi 15 Ağustos, 2009 13:27

  büyük kahraman teslim etmeyecekti medinee yi subayları zorla teslim etti ama o malta da yine de sahip çıktı subaylarına

 24. ALİ ŞAH yorum tarihi 16 Ağustos, 2009 14:45

  ALLAH FAHRETTİN PAŞADAN RAZI OLSUN BEN HAYATINI DAHA ÖNCE OKUMUŞTUM VE ÇOK ETKİLENMİŞTİM ACABA GÜNÜMÜZDE HALEN BÖYLE İNSANLAR VARMIDIR KEŞKE OLSADA UĞRUNDA BAŞIMIZI VERSEK HAYATINI OKUDUĞUM ZAMANLARDA SIRF ONA BENZEMEK İÇİN ÇEKİRGE YEMİŞTİM İNŞALLAH MEDİNEYİ KORUMA ŞEREFİNİ BİZEDE VERİR RABBİM AHİRETTE FAHRETTİN PAŞANIN YANINDA OLMAK DİLEĞİYLE… ALLAHEKBER

 25. fatih hakan eroğlu yorum tarihi 13 Eylül, 2009 17:34

  evet fahreddin paşa normal bir müslüman türk gibi peygamberi için canını vermiş keşke onun o görevini ben yapsaydın kımseye nasıp olmayan bırşey. arapları o kadarda kötülemiyelim ırakta bir şahıs müslüman kardeşlerine sahip çıkan IRAK aşiretinden UCEYMİ SADUN islam için din kardeşliği için tek yürek olmuş bir dostumuz bunun hayatınada bir göz atın arkadaşlar tarihte o kadar çok büyüğümüz varkı hepsı için ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUM.

 26. adem gider yorum tarihi 29 Ekim, 2009 07:46

  ALLAH BU GÜZEL İNSANDAN RAZI OLSUNN hangi birimzide bu cesaret var hangimiz peygamber efndimize bu kadar sadıgız ne yazıkki hiç birimiz söyleyin lütfen hangimiz çekirge yeriz ne mutluki o güzel insan fahrettin paşa müslüman türkün onurunu korudu o güzel insan vede askerlerine ALLAHTAN rahmet dileyorum ruhları şat olsun mekanları cennet olsun!!!

 27. enes bahçe yorum tarihi 4 Kasım, 2009 14:38

  “Ah medine…Senden ayrılmak ne kadar zormuş.Bunu şimdi daha iyi anlıyorum.Ben keşke yineo kutlu beldede olsaydım.Keşke o kalede bayragımız dalgalansaydı…Bazen kaledeyken ay ve yıldızına doya doya bakardım.Bana bir başka güzel gelirdi.İçim açılırdı.Ümidim artardı.Susuzlugum diner,açlıgım yatışırdı.Ya şimdi? Ey keder!
  Bir engin denizin ortasında,bir ingiliz bayragını penceremde karşıma çıkaranlar,şunu biliniz ki bizim esaretimiz çok sürmez…Esaret,biz Türklere göre degildir…”

  ÇÖL KAPLANI FAHRETTİN PAŞA
  ALLAH fahrettin paşamızda razı olsun o ve onun gibileri olmasa ALLAH bilir o kutsal emenetler bile şu an bizim elimzde degilde de o hain ingilizler ve yandaşlarının müzesinde olurdu. yine de şükür etmemiz gerekki bizim fahrettim paşamız vardı

  “SON ERE,SON MERMİYE,SON DAMLA KANA KADAR MEDİNEYİ MÜDAFA EDECEGİN”

 28. Uğur UZUN yorum tarihi 18 Aralık, 2009 15:47

  BEN BU KİTABI YANİ ÇÖL KAPLANI FAHRETTİN PAŞAYI OKUDUM OKUDUKÇA AĞLADIM ALLAH FAHRETTİN PAŞAYA VE ONUN EMRİNDEKİ BÜTTÜN İSİMLERİ UNUTULMUŞ ASKER VE EN KÜÇÜK HİZMET EDENLERİNE, DÜNYA YARTILDIĞINDAN VE KIYAMETİN KOPACAĞI ANA KADAR,
  YARATILMIŞ VE DAHA YARATILACAK BÜTÜN CANLILAR ADEDİNCE RABBİM RAHMET ETSİN KORUDUKLARI RASULULLAH A.S.V EFENDİMİZE KOMŞU EYLESİN AMİN……
  ŞUNU GÖRDÜM BU MİLLET ONUN İÇİN UZUN ASIRLAR DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA AT OYNATMIŞ. ÖYLE YA BÜTÜN HERŞEYİ ÇOLUK COCUK EŞ ANA BABA HER ŞEYİNİ VATANA BAYRAĞA DİNE RASULULLAHA TERCİH ETMEK………VE GENE ŞUNU ANLADIM HER ZAMAN VE HER ASIRDA MİLLETİMİZİN DÜŞMANLARI VE DİN DÜŞMANLARIMIZIN NE KADAR KALLEŞ OLDUKLARINI PEYGAMBERİMİZ DEVRİNDEKİ GİGİ “BİZ SİZDENİZ” DEYİP MÜNAFIKLIK YAPTIKLARINI HALA DEVAM ETTİĞİNİ UNUTMAMAK!!!
  BU NEDENLE NE GÜZEL DENİLMİŞ “TÜRKÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU YOKTUR” BİZ GERÇEKTEN ASİL BİR MİLLETİZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE….
  ALLAH ECDADIMIZDAN EBEDEN RAZI OLSUN. AMİN
  ŞU DA BENİ ÇOK SEVİNDİRİYOR ŞİMDİ YOK MU VAR DAHA DÜN TERÖRE VE ONUN GİBİ DÜŞMANLARIMIZA MEMMEDİMİN ANASI GÜZEL BİR CEVAP VERMEDİMİ? AĞLAMIYACAĞIM VE DÜŞMANLARIMIZI TÜRK DÜŞMANLARINI SEVİNDİRMEYECEĞİM ALLAH BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZE DE RAHMET EYLESİN…

 29. namik akbay yorum tarihi 4 Ocak, 2010 03:42

  ALLAH tan rahmet diliyorum butun sehitlerimize ecdadimiza .ilk defa okudum cok etkilendim cok gururlandim TURK isminin butun hatlariyla sekliyle ruhuyla ustunde tasiyan yasayan buyuk insan ALLAH TEALA nin nasipli kildigi insan .bi seferinde Necip Fazil Ksa Kuregin turk askerini ovdugu bi konusmasini kasetten dinlemistim mukemmel biseydi inaniyorumki o konusmasini yaparken FAHRETTIN PASA da saiirin etkilendigi simalarin en baslarinda geliyordur .yazyi yayinlayandan ALLAH razi olsun selamlar

 30. süleyman demir yorum tarihi 15 Ocak, 2010 14:36

  buradan sinema yönetmenlerine sesleniyorum işte tam manasıyla 4 4 lük ERKEK kahraman ER tarihte eşi çok az görülebilecek şahşiyet ne yazzam karşılığı olamaz hayatını anlatan bir film yapsanıza paşamın bırakın ellerini ayağından öperim inşaallah şu anda ruhun korumaya çalıştığın o mekanda hz PEYGAMBERLE beraberdir şimdi senin için zevk ve safa sürme zamanıdır mübarek olsun paşam

 31. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 21 Ocak, 2010 11:52

  Tarih bilmeyen, tarihe gömülür.

 32. osman çiftçi yorum tarihi 26 Ocak, 2010 21:21

  Paşanın Kahramanlığını Küçüklüğümde Gazi Askerinden dinledim.Kelimelerle anlatılmaz…

 33. serdar korkmaz yorum tarihi 7 Şubat, 2010 18:39

  allah gani gani rahmet eylesin ona ve beraber çarpıştığı vatan evlatlarına

 34. şeref alyaz yorum tarihi 9 Nisan, 2010 20:16

  bugün 9 nisan 2010 Allah Fahrettin Paşaya rahmet etsin.inşallah amel defteri kapanmayacak.O hz.Muhammedin askeriydi.Ona bağlıydı,yafşak araplar gibi kalleş değildi.Yattığı yer nur,mekanı cennet olsun.

 35. Şeref IŞIK yorum tarihi 19 Nisan, 2010 13:02

  Şu anda rahmetlik Selim Hoca dedemin kayda alınan sesinden buradaki anılarını dinliyorum. Çok duyguluyum. Dugularımı ifade edemiyorum. Amcamın birinin adı da Fahrettin.
  Fahri Paşa, Selim Hoca ve silah arkadaşlarına allahtan gani gani rahmetler diliyorum.

 36. Mitat GENÇ yorum tarihi 2 Ekim, 2010 21:00

  Yoruma gerek yok,çocuklarımızın ders kitaplarında medine savunması ve mekanı cennet ola Fahreddin paşadan bahsedilmemiş olması büyük bir talihsizlikmi kasıtmı bilemiyorum.Bu olayı çocuklarımız bilmeliki,I.Dünya savaşı;Osmanlı=İslam ile haçlı dünyasının savaşıdır. Bu bilgileri yeni neslin internet sayfalarından öğrenmesini beklemek gaflet değilmidir.Çocuklarımızın, mehmetcik=Muhammed(S.A.V)’in askeri demek olduğunu bilmelerinin hakları olduğunu düşünüyorum.Saygılarımla.

 37. Şair Nevzat Bilgiç yorum tarihi 19 Nisan, 2011 23:52

  ÇÖL KAPLANI VE PLEVNE YORGUNU
  ” Yıllar sonra bana hesap sordu . . . ”

  Yüzüme tükürecek sandım , mezarından kalkarak ,
  Geçmişi anımsatan , Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa ,
  Gözleri alev alev dedi ; ta ÇÖL KAPLANI VE PLEVNE YORGUNU
  ” Yıllar sonra bana hesap sordu . . . ”

  Yüzüme tükürecek sandım , mezarından kalkarak ,
  Geçmişi anımsatan , Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa ,
  Gözleri alev alev dedi ; ta . . . İçime bakarak ;
  “Sen tarih okumadın mı , gelene kadar bu yaşa ? ”

  Osman Paşa birden fırladı Plevne Kalesinden ,
  Hesap sorarken bana , içim daraldı gür sesinden ,
  Dedi ; ” Yollara düşen, bunca göçmen , aç – çıplak , evsiz . . .
  Binlerce Şehidi burda ; söyle ! . . . Boşa mı verdik biz ? . . . ”

  Binlerce Şehidi burda ; söyle ! . . . Boşa mı verdik biz ? . . .

  Nevzat Bilgiç
  Sıla Benim Gurbet Benim
  ” memleketime Şiirler ”
  İsimli kitabımdan. . . İçime bakarak ;
  “Sen tarih okumadın mı , gelene kadar bu yaşa ? ”

  Osman Paşa birden fırladı Plevne Kalesinden ,
  Hesap sorarken bana , içim daraldı gür sesinden ,
  Dedi ; ” Yollara düşen, bunca göçmen , aç – çıplak , evsiz . . .
  Binlerce Şehidi burda ; söyle ! . . . Boşa mı verdik biz ? . . . ”

  Binlerce Şehidi burda ; söyle ! . . . Boşa mı verdik biz ? . . .

  Nevzat Bilgiç
  Sıla Benim Gurbet Benim
  ” memleketime Şiirler ”
  İsimli kitabımdan

 38. FAHRETTİN SEVİNÇ yorum tarihi 28 Mayıs, 2011 12:45

  9 EYLÜLDE İZMİR İDE KURTARAN ŞANLI KOMUTAN

 39. emin güldür yorum tarihi 21 Kasım, 2011 03:23

  ALLAH RAHMET EYLESİN. ŞUURLU BİR İNSANMIŞ. OSMANLI DEVLETİNİN SON DÖNEMLERİNDE YETİŞMİŞ AMA İSMİ ÇOK AZ KİŞİ TARAFINDAN BİLİNEN ÖNEMLİ BİR ASKERDİR. MUHTEMELEN ALLAHIN VELİ KULLARINDAN BİRİ. ŞİMDİ YAŞASA ELLERİNDEN ÖPERDİM.

 40. Yavuz Selim Demirağ yorum tarihi 6 Kasım, 2012 01:17
 41. Sait Kaya yorum tarihi 8 Aralık, 2012 23:34

  Şunu eklemek yerinde olur ki; Osmanlı Devleti Birinci dünya Savaşı’na girdiği gün, Halife Sultan Reşat da Peygamberimizin sancak-ı şerifini çıkarıp dualar ve törenlerle “Cihad-ı Ekber” ilan etmişti. Nasıl bir cihadsa Senegal’den Hindistan’a kadar yüzbinlerce Müslüman asker de İngiliz ve Fransız bayrağı altında Osmanlı’ya karşı savaştı.

  En çarpıcı örnek ise Medine Savunması. Osmanlı, savaşı kaybedip de Mondros Ateşkesi imzalanınca, Medine’yi savunmakla görevli Fahrettin (Türkkan) Paşa, “Peygamberimizin mezarını İngilizlere bırakmam!” diyerek ateşkese uymamış ve aylarca Medine’yi savunmaya devam etmişti. Askerlerimiz açlıktan çekirge yemişler ve hatta Fahrettin Paşa bu çekirgelerden nasıl ve ne çeşit yemekler yapılacağına dair bir genelge bile çıkartmıştı. İşin en hazin tarafı ise Anadolu çocukları Peygamberin mezarını savunmak için Arap çöllerinde kanlarını akıtırken, Peygamber soyundan geldiğini söyleyen Kureyş kabilesi ve Haşimî sülalesine mensup Araplar, İngilizlerle birlik olup Halife’nin askerlerine ve hatta Peygamberin kabri olan Ravza-i Mutahhara’ya kurşun sıkmışlardı.
  http://www.ekonominingundemi.com/-makale,1472.html

 42. Furkan İmral yorum tarihi 3 Haziran, 2014 21:39

  İsmail Bilgin neden Mehmetçiğe Plevne Kahramanları demiştir?

Yorum yap