187) “TRT RADYO 3” KAPATILAMAZ!

Yayin Tarihi 24 Kasım, 2011 
Kategori KÜLTÜREL

“TRT RADYO 3” KAPATILAMAZ!

image00114.jpg

Radyo yayınlarını dinlemek, yaşamımızın sosyal ve kültürel göstergelerinden biri olarak anlamışımdır… Dinleyicilerin radyo yayınlarındaki tercihleri farklıdır. Bu da bireylerin zevki ve ilgi alanı ile ilgilidir.

Yüzlerce televizyon arasında ilgimi çeken bir program veya film varsa izlerim. Aksi taktirde mutlaka fırsat bulduğumda TRT1 ve TRT3 radyolarını dinlerim. TRT1’de haberleri, söyleşileri, Türk şarkı ve türküleri dinler, TRT3’ü dinlerken de rahatladığımı hissederim…

Ülkemizde FM kanal üzerinden yayın yapan çok radyo var. Bu radyolar kuruluş ve içerik bakımından farklılık gözetse de birçoğu aynı kültürel seviyededir.

Basından öğrendiğimize göre; RTÜK 21 il ve 124 ilçede “Radyo Dinleme Eğilimleri” araştırması yaptırmış! Bu araştırmanın sonucunda TRT3’ün en az dinlenen radyo olduğu tespit edilmiş. Bundan dolayı TRT3’ün kapatılması bile söz konusuymuş! TRT3 ne yayını yapıyor da en az dinlenen radyo konumunda oluyor? TRT3’te klasik batı, caz ve opera müziği sürekli yayınlanır…

Radyo dinleyicilerinin yüzde 93’ü, TRT3 yayınlarını dinleme tercihinde bulunmaması TRT3’ün suçu mu oluyor? Yüzde yedilik dinleyici kitlesi yok mu sayılıyor da yayının durdurulması düşünülüyor?

Radyo yayınları neden kapatılır?

Ülke bütünlüğüne zarar verici, kamu düzenini bozucu ve ahlaka aykırı yayından dolayı kapatılır!

TRT3’ün yayınlarında bu tehlike mi tespit edildi? O halde dinleyicileri de potansiyel kültür suçlusu olmaktadır(!)

Acaba neleri dinlememiz, neleri izlememiz isteniyor da ötelenmeyelim? Ah vah çektirerek uyuşturan şarkıları ve kasideleri mi dinleyelim? “Tecavüzcü Coşkun” tiplemesine dönüştürülen Muhteşem Sülümanı mı izleyelim?

Bir vatandaş olarak anayasal haklarımızı ve TRT’nin yayın ilkesini hatırlatalım:

Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir. Anayasamız da belirtilen sosyal ve kültürel haklarımızı, icra organları korumak ve geliştirmekle sorumludur. 2954 sayılı TRT kanununun Temel İlkeler ve Yayın Esaslarına göre; Radyo ve televizyon yayınlarının dinleyici ve izleyiciye seçme hakkı tanıyacak şekilde birden fazla kanaldan ve bütün yurt sathına yapılması esastır.

Nitelikli yayın yapan TRT3 radyosunun kapatılması düşüncesinden vaz geçilmesi temennisi ile tüm radyo dinleyicilerine ve yayıncılarına selam olsun.

YILMAZ KARAHAN

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap