184) İNTERNET DİLİ, TÜRKÇEYİ KATLEDİYOR!

Yayin Tarihi 12 Ekim, 2011 
Kategori KÜLTÜREL, TÜRKÇE

İnternet dili, Türkçe’yi katlediyor

image00111.jpg

İnternet yazışmalarında kullanılan kısaltmalar belli bir süre sonra kanıksanarak günlük hayatta da kullanılmaya başlıyor 

 

Msn, Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri ile cep telefonu mesajlarında çoğunlukla gençler tarafından kullanılan ”ok”, ”tmm”, ”slm”, ”mrb”, ”kib”, ”aeo”, ”bye” gibi kısaltmaların Türk dilinin geleceğini tehdit ettiği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Edebiyat Fakültesi Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Orhan Yavuz, gençlerin sohbet etmek ve haberleşmek için internetteki sosyal paylaşım sitelerini ve cep telefonunu fazlaca kullandıklarını belirtti.

Aşırı kullanımın birçok sıkıntıyı da beraberinde getirdiğini dile getiren Yavuz, en önemli sorunun ise sosyal iletişim ağları ile cep telefonu mesajlarında türeyen ve gittikçe yaygınlaşan ”uyduruk dil” olduğunu söyledi.

Yavuz, sadece gençlerin değil ailelerin de bu uyduruk dili kullandığını ifade ederek, ”Anne oğluna ‘oğlm nslsn’ diye mesaj gönderiyor, çocuk da ‘im’ diye cevaplıyor” dedi.

Türkçe’nin geleceğini tehdit eden bu sohbet dilinin yaygın bir şekilde kullandığını anlatan Yavuz, şunları kaydetti:

”En çok kullanılan ”ok”, ”slm”, ”tmm” ve ”mrb” gibi kısaltmalar kanıksanmış durumda. Böyle giderse 5-10 yıl sonra konuşurken bile iyiyim yerine ‘im’, kendine iyi bak yerine de ‘kib’ diyeceğiz. Türkçe zaten yabancı dillerin etkisi altında şimdi bir de bu uyduruk kısaltmalar çıktı. Bunlarla herkesin mücadele etmesi lazım. Dil bir milletin aynasıdır. Dilimizin bozulmaması için gençleri, Türkçe’ye zarar verecek davranışlardan uzak durmaya davet ediyorum.”

 

”YAZMAYI KENDİNE YÜK SAYANLAR VAR”

Yavuz, kısaltmaların Türk dilinin geleceğini tehdit ettiğini, kişileri tembelleştirdiğini iddia ederek, ”Yine kişiler arası iletişimi de olumsuz etkiliyor. Ünlü harfleri yazmaktan aciz, bunu kendine yük sayanlar var. Bunun ileride Türkçe’ye vereceği zarardan habersizler. Üniversite öğrencilerinin birçoğu yarım sayfa kompozisyon yazmaktan aciz durumdalar. Yazılan kompozisyonlarda da onlarca hata var” diye konuştu.

Sıkıntıların kaynağının okumamak ve yazmamak olduğunu, çözüm için herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini belirten Yavuz, günlük düzenli yazma ve kitap okuma alışkanlığı ile bu sorunların aşılacağına inandığını sözlerine ekledi.

 

EN POPÜLER KISALTMALAR

Sosyal paylaşım siteleri ile cep telefonu mesajlarında yaygın olarak kullanılan kısaltmalardan bazıları şöyle:

”Selam-slm,

merhaba-mrb,

 tamam-ok,

tamam-tmm,

kendine iyi bak-kib,

ne haber?-nbr,

Allah’a emanet ol-aeo,

selamün aleyküm-s.a,

aleyküm selam-a.s,

güle güle-bye,

evet-e,

hayır-h,

ne zaman-nzm?,

bugün-bgn,

yarın-yrn, 

lütfen-ltfn,

teşekkür ederim-tşk,

tebrikler-tbr,

seni seviyorum-ss,

neredesin-nrd?,

görüşürüz-grş,

inşallah-inş.”

Kaynak: AA

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap