1457) Pentagon Virüs Yayabilen Böcek Ordusu Kuruyor “Müttefik Böcekler”

Yayin Tarihi 7 Ağustos, 2021 
Kategori BASIN-YAYIN

Pentagon virüs yayabilen böcek ordusu kuruyor

“Müttefik Böcekler”

 

Fotoğraf açıklaması yok.

ABD gıda güvenliğini sağlamayı hedeflediği projesiyle Pentagon, böcekler aracılığıyla tarlalara virüsler yaymayı planlıyor. Bilim insanları projenin biyolojik silaha dönüşeceğinden endişeli.

ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı DARPA tarafından geliştirilen ve çeşitli tartışmalara neden olan projeye “Müttefik Böcekler” adı verilmiş.

CRISPR gibi gen değiştirme teknikleriyle böceklerin genomları üzerinde oynama yapılarak, mısır ve tahıl tarlalarında ürünlerin dayanıklılığı arttırılmak isteniyor. Örneğin, beklenmedik bir sele maruz kalan tarlalara salınacak böceklerle ürünlerin büyümesi yavaşlatılarak selden zarar görmeleri engellenebilecek.

DARPA tarafından yapılan açıklamada, her sezon hedefli tedavilerin yapılacağı, böylece ABD gıda üretiminin hastalık, sel, don ve hatta dış ülke saldırılarına karşı korunmaya alınacağı, gıda güvenliğinin ulusal güvenlik unsuru olarak görüldüğü kaydediliyor.

Bilim camiasından bazı isimler projeye temkinli yaklaşıyor. DARPA tarafından yapılan açıklamaları tatmin edici bulmayan bilim insanları, böcek yerine neden spreyleme sitemlerinin kullanılmadığını soruyor. Freiburg Üniversitesi’nden Silja Voeneky “hastalık yaymak için böceklerin kullanılması klasik biyolojik silahtır” diyor.

Müttefik Böcekler program yöneticisi Blake Bextine ise endişeleri paylaşmıyor. “Ne zaman yeni ve çığır açan bir teknoloji geliştirseniz bunun savunma ya da saldırı kabiliyeti bulunur.

Ancak, bu projede bunu yapmıyoruz.” diyen Bextine, bitkileri tedavi ve koruma için çalıştıklarını, gıda güvenliğini ulusal güvenlik olarak gördüklerini ifade ediyor.

Proje daha emekleme aşamasında, ancak ülkenin farklı üniversitelerinden dört araştırmacıya proje üzerinde çalışmak için gerekli fon ayrılmış durumda.

Projenin ilk denemeleri de başarıyla sonuçlanmış. Yaprak biti aracılığıyla mısır bitkisine florasan etkisi olan virüs bulaştırılmış. Test sonucunda mısır yaprakları ışık yaymaya başlamış.

Kaynak:  https://www.livescience.com/63765-darpa-insect-allies-or-biological-weapon.html

Alıntı kaynağı: https://beyinsizler.net/pentagon-virus-yayabilen-bocek-ordusu-kuruyor-muttefik-bocekler/

YORUM

Almanya ve Fransa’dan bilim insanlarının Science dergisinde yayınladığı makalede, ABD ordusunun genetiği değiştirilmiş virüsleri yaymada böceklerin kullanılmasına yönelik programının Biyolojik Silahlar Sözleşmesi’ne aykırı olabileceği belirtildi.

Alman ve Fransız evrimsel genetik ve biyoetik uzmanları önde gelen bilim dergisi Science’ta ABD ordusunun böceklerle genetiği değiştirilmiş virüsleri yaymayı planladığı Insect Allies (Böcek Müttefikler) isimli programla ilgili bir makale yayınladı.

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı İleri Teknoloji Araştırma Projeleri Departmanı’nın (DARPA) proje kapsamında yürüttüğü deneylerin amacının bitki kromozomlarının değiştirilmesiyle böceklerle yayılacak virüsler üretmek ve bu virüsleri tarım alanında kullanmak olduğu belirtiliyor. Ancak Science dergisinde yayınlanan makaleye göre, bu projenin biyolojik, ekonomik ve toplumsal sonuçları olacak.

Bilim insanları, ABD’de tarıma katkısı olması konusunda şüpheli duydukları bu programın düşmanca amaçlar için biyolojik silah üretimi ve bunun yayılmasına yönelik bir adım olarak görülebileceği görüşünde. Böyle bir şeyin gerçekleşmesi halinde de, program Biyolojik Silahların Yasaklanması Sözleşmesi’ne aykırı nitelik taşıyacak.

https://tr.sputniknews.com/abd/201810051035541993-abd-bocek-muttefikler-biyolojik-silah-darpa-science-dergisi/

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap