1449) Amazon’da Dev Yaratıkların 12.600 Yıllık Çizimleri Bulundu

Yayin Tarihi 5 Aralık, 2020 
Kategori BASIN-YAYIN

Amazon’da Dev Yaratıkların 12.600 Yıllık Çizimleri Bulundu

Yağmur ormanlarında bir uçurumun yüzündeki on binlerce buz devri resmi, 12.500 yıl öncesinden insanlara ve hayvanlara ışık tutuyor.

Bu bölüm çeşitli hayvanları ve geometrik tasarımları tasvir ediyor.

Araştırmacılar, Amazon yağmur ormanlarında bulunan kaya sanatının, bölgenin en eski sakinlerinin, dev Buz Devri yaratıklarının yanında yaşayan görüntüleri tasvir ettiğini söylüyor.

Resimlerin, son Buzul Çağı’nın sonlarına doğru 11.800 ile 12.600 yıl önce yapıldığı tahmin ediliyor.

Resimler, Kolombiya Amazonlarının kuzey ucundaki üç kaya sığınağında binlerce bulundu. 

Araştırmacılar bu kaya sanatının dev bir tembel hayvan (a); bir mastodon (b); bir deve kuşu (c); atlar (d ve e); ve hortumlu toynaklı (f) bir hayvanı tasvir ettiğini söylüyor.

Kazılar 2017 ve 2018 yıllarında yapıldı, ancak çalışma henüz yayınlandı.

Araştırmacılara göre resimler, filin tarih öncesi bir akrabası olan mastodon, dev tembel hayvanlar ve Buz Devri atları gibi şimdi soyu tükenmiş hayvanlar gibi görünen hayvanların tasvirlerini içeriyor.

Ayrıca geometrik şekiller, insan figürleri, el izleri ve av sahnelerinin yanı sıra yılan ve kuş gibi hayvanların resimleri de var.

Bir mastodon resmi olduğuna inanılan da dahil olmak üzere yeni belgelenen kaya sanatının bir bölümü.

Araştırmacılar, kazınmış aşı boyasından elde edilen pigmentler kullanılarak yapılan kırmızı resimlerin, Güney Amerika’da şimdiye kadar bulunan en büyük kaya sanatı koleksiyonlarından birini oluşturduğunu söylüyor.

Araştırma, Kolombiya Ulusal Üniversitesi, Antioquia Üniversitesi ve İngiltere’nin Exeter Üniversitesi’nden uzmanlar tarafından gerçekleştirildi.

Bu çizimler, yılanlar, geyikler ve büyük bir kuş gibi hayvanları ve geometrik tasarımları tasvir ediyor.

Exeter Üniversitesi’nden José Iriarte, “Resimler, insanların avladıkları devasa, artık nesli tükenmiş hayvanlar arasında nasıl yaşamış olabileceklerini gösteriyor.” diyor.

Meslektaşı Mark Robinson, resimlerin Batı Amazon’da yaşamaya başlayan ilk insanların yaşamlarına “canlı ve heyecan verici bir bakış açısı verdiğini” söylüyor.

José Iriarte bu resmi el ele tutuşan “kaplumbağa tipi” adamlar olarak tanımlıyor.

“Bu insanlar, bitki örtüsünde ve ormanın yapısında değişikliklere yol açan aşırı iklim değişiklikleri zamanında bölgeye taşındılar. Amazon, bugün tanıdığımız tropikal ormana dönüşüyordu.”

Resimlerin bir kısmı o kadar yüksekte ki sadece drone ile görülebiliyor.

Iriarte, cevabın bungee jumping gibi görünen figürler de dahil olmak üzere resimler arasındaki ahşap kulelerin tasvirlerinde yattığına inanıyor.

Resimler 12.600 yıl öncesine kadar yapıldı.

“Bu resimlerin kırmızımsı pişmiş toprak rengi var. Ayrıca yapmak için kazıdıkları aşı boyası parçaları da bulduk. “

Iriarte, resimlerin kutsal veya başka bir amacı olup olmadığına dair tahminlerde bulunarak, “Bu büyük hayvanların çoğunun, kolları kaldırılmış, neredeyse bu hayvanlara tapan küçük adamlarla çevrili göründüğünü görmek ilginç.” diyor.

Araştırmacılar, bu çizimlerin domuz benzeri pekari, geyik, ritüelleri gerçekleştiren insanlar, kedigiller ve köpekgillerin tasvirini içerdiğini söylüyor.

Görüntülerin ağaçları ve halüsinojenik bitkileri içerdiğini gözlemleyerek şunları ekliyor: “Amazon halkı için, hayvanlar ve bitkiler gibi insan olmayanların ruhları vardır ve rock sanatında tasvir edildiğini gördüğümüz ritüeller ve şamanik uygulamalar yoluyla insanlarla işbirliği veya düşmanca yollarla iletişim kurarlar.”

Yazar: Erman Ertuğrul on 4 Aralık 2020

BBC. The Guardian. 3 Aralık 2020.

https://arkeofili.com/amazonda-dev-yaratiklarin-12-600-yillik-cizimleri-bulundu/

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap