138) KUR’AN-I KERİM’İ, 5 YILDA ELLE YAZDI

Yayin Tarihi 31 Ocak, 2010 
Kategori KÜLTÜREL

Kur’ân-ı Kerîm’i, 5 yılda elle yazdı

image00136.jpg

Hattat Hüseyin Kutlu’nun hat sanatıyla 5 yılda yazdığı Kur’ân-ı Kerîm, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun da katıldığı bir törenle tanıtıldı. Hattat Hüseyin Kutlu’nun beş yılda tamamladığı Kur’an-ı Kerim, kağıdı, cildi, tezhibi, baskı kalitesi ve okunuş kolaylığıyla dünyada ilk olma özelliğine sahip.

Kur’an-ı Kerim Hicaz’da nâzil oldu. Mısır’da okundu. İstanbul’da yazıldı” hakikatini bilirsiniz. Bu gerçek, önceki gün karilerin ilgisine sunulan Hattat Hüseyin Kutlu hatlı Kur’an-ı Kerim’le bir kez daha pekişmiş oldu.

Kur’an-ı Kerim yazmak hemen her hattatın idealidir.  Hattatlar, matbaanın olmadığı dönemlerde Kur’an-ı Kerim’lerin ketebe kısmına sayı yazarak, kaçıncı Kur’an’ın hizmetinde bulunduklarını belirtirlerdi. 70, 80 yıllık ömr-ü hayatlarına 200 kadar yazma Kur’an-ı Kerim sığdıran maharetli hattatlardan miras kalan topraklarda yaşıyoruz.

Günümüz Türkiyesinde ekseriya Hüsrev Altınbaşak, Hamid Aytaç, Hasan Rıza Efendi ve Kayışzade Osman Efendi ketebeli Kur’an-ı Kerimler kıraat edilmektedir. Şimdi meşhur Türk hattatlarının yazdığı Kur’an-ı Kerim’lere bir yenisi daha eklendi: Hattın Şeyhi Hüseyin Kutlu’nun 5 yılını hizmetine vakfettiği Kur’an-ı Kerim, 28 Ocak Perşembe akşamı Fırat Kültür Merkezi’nde düzenlenen merasimle okuyuculara tanıtıldı.
Kutlu hatlı Kur’an-ı Kerim, büyük boyda, kat’ı tekniğiyle hazırlanmış kutu içerisinde okuyuculara takdim edildi. Nesih ve sülüs hattın üstadı Hüseyin Kutlu’nun göz nurunun bir Reisülküttap maharetiyle birleşmesi neticesinde ortaya çıkan Mushaf-ı Şerif’in özel baskısında aharlı kağıt kalitesinde özel bir kağıt ve ciltte hakiki deri kullanıldı. Oldukça kaliteli sarı ve yeşil yaldız baskının, hususi zerefşan yan kağıt ve haliç işi yaldız baskı tekniğiyle buluştuğu Kutlu’nun 60 ayda yazdığı Kur’an-ı Kerim, kağıdı, cildi, tezhibi, baskı kalitesi ve okunuş kolaylığıyla dünyada ilk olma özelliğine sahip.

Define Yayınları’nca okuyuculara takdim edilen özel baskı Kur’an-ı Kerim’in sırada rahle, teheccüd, hafız ve cep boyları da var…

Ali Rıza Özcan, Ersan Perşem, Şehnaz Özcan ve Nurdan Erkal tarafından tezhiplenen Mushaf-ı Şerif’te esma-i hüsnadan mülhem olarak 99 farklı durak ve 14 farklı sure başı tezhibi bulunuyor.

Programdan notlar

Fırat Kültür Merkezi bu kez Kur’an-ı Kerim sevdalıları tarafından dolduruldu.

Hasan Çelebi, Prof. Dr. Fevzi Günüç, Ali Toy, Davut Bektaş, Mahmut Şahin, Abdullah Aydemir gibi günümüzün usta hattatlarının hazır bulunduğu merasime, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, IRCICA Direktörü Dr. Halit Eren ile birlikte, tezhip,  ebru, cilt ve kat’ı sanatkârları ve İstanbullular yoğun ilgi gösterdi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun da bir konuşma ile katkıda bulunduğu gecede İshak Danış, Fatih Çollak ve Mısırlı Hafız Ahmet Naina Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulundu.

Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Günüç yaptığı konuşmada Hattat Hüseyin Kutlu hatlı Kur’an-ı Kerim’in niçin ve hangi ihtiyacına binaen yazıldığını, tezhiplerinin hangi özenle yapıldığını belirterek, ‘mushaf’ta emeği bulunanlara teşekkür etti.

Hüseyin Kutlu yaptığı selamlama konuşmada “kutlu hizmeti”nin hayat bulma serencamını, “Hasan Rıza Efendi, Kayışzade Osman Efendi ve Hamid Aytaç Mushaflarını karşıma açıyordum. Üçünü de tetkik ettikten sonra acemi okurun zor kelimeleri daha açık ve net okuyabilmesi için nasıl yazabileceğimi düşünüp sayfanın tertibini buna göre yapıyor, ondan sonra yazıyordum.” cümleleriyle özetledi. 
Program, Ahmet Şahin ve Mehmet Kemiksiz’in tasavvuf musikisinden örnekler sunmasıyla sona erdirdi. 

image00211.jpg

Merasim için dev boyutlarda Kur’an-ı Kerim serlevhası görseli hazırlanmış. Mushaf-ı Şerif’e hürmeten, ruhunda sanat ve estetik güzelliklere açık kapılar bulunan yüzlerce kişiyi bir arada getiren gecede serlevhanın sahnede ayak hizasına konulması ve bu keyfiyete ilgililerin bir şekilde müdahil olmaması gecenin ayıbı olarak sürekli hatırlanacak…

İbrahim Ethem Gören/Dünya Bülteni- Haber Merkezi


 

Paylaş:

Yorumlar

“138) KUR’AN-I KERİM’İ, 5 YILDA ELLE YAZDI” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. şükrü adatepe yorum tarihi 31 Ocak, 2010 23:51

  ALLAH RAZI OLSUN BU ŞAHSİYETTEN EL EMEĞİ GÖZ NURUNDAN DOLAYI.AYRICA BÖYLE KONULARI GÜNDEME TAŞIYAN SİZ ABİLERİMİZDEN.TŞK LER.

 2. perle yorum tarihi 1 Şubat, 2010 01:30

  *VAKTİNİ BÖYLE KUTSAL İSE AYIRMASI TAKDİRE SAYAN.VAROLSUNLAR.
  *AMA AYAK UCUNA KONMASI?!NASIL?ALLAH ALLAH..
  VEDE HİC KİMSE FARKINDA OLMAMISMI?
  *iste MÜSLÜMANLIGIN,KUTSAL OLAN HERSEYİN*KORUNMASI,ONLARA NASIL YAKLASILACAGI!
  **İNSANOGLUNA TAA kücükken ÖGRETİLİR.sonradan olursa:( ancak bu kadar oluyor iste!!
  *HERSEY AİLEYLE BASLAR.
  *SAGOLUNUZ DEGERLİ YIMZ BEG(*

 3. Metin yorum tarihi 1 Şubat, 2010 02:37

  Allah razı olsun bu güzel hizmet için.

 4. Mahmut yorum tarihi 26 Eylül, 2010 02:03

  ELLERİNE SAĞLIK ALLAH RAZI OLSUN CİDDEN…

Yorum yap