137) ERCİYES’TE ERMENİCE VE İBRANİCE BÖLÜM AÇILIYOR

Yayin Tarihi 15 Ocak, 2010 
Kategori ERMENİ SORUNU, KÜLTÜREL

Erciyes’te Ermenice ve İbranice bölüm açılıyor

image00117.jpg

Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Hülagü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde İbrani Dili ve Edebiyatı ile Ermeni Dili ve Edebiyatı bölümlerinin de aralarında bulunduğu toplam 6 yeni dil bölümü açtıklarını söyledi.

Prof. Dr. Hülagü, Türkiye’nin bölgesinde her geçen gün önemli bir aktör olarak dünya barışına katkıda bulunmaya çalıştığını belirterek, şöyle konuştu:

”Değişen dünya şartlarına bizler de bilim adamları olarak, üniversiteler olarak ayak uydurmak zorundayız. Türkiye ülkede açılım politikası izliyor, komşularıyla iyi geçiniyor, sınırlar teker teker kalkıyor. Aslında bu işlere üniversiteler altyapı oluşturuyor. Biz de Erciyes Üniversitesi olarak büyük bir sorumluluğu üstlenmiş durumdayız. Bugüne kadar kendilerine müteşekkir olduğumuz hayırseverlerimizin büyük katkılarıyla üniversitemizin fiziki altyapısı tamamlandı. Bundan sonra geniş ufuklu, uzun vadeli projeler üreterek bunların hayata geçirilmesi daha uygun olacaktır. Ülke ve bölgemizdeki siyasi ve sosyal sorunların çözümüne katkıda bulunabilmek için Erciyes Üniversitesi olarak Stratejik Araştırmalar Enstitüsü kurmak istiyoruz. Bu konuda YÖK’ün olurunu bekliyoruz.”

ÖĞRETİM ÜYESİ ARANIYOR

Türkiye’nin bugün karşı karşıya kaldığı temel sorunlar konusunda bugüne kadar kurulmamış veya kurulmuş da atıl kalmış birtakım bölümleri Erciyes Üniversitesinde hayata geçirmeye çalıştıklarını kaydeden Hülagü, YÖK’ün izniyle 6 dil bölümü açtıklarını bildirdi.

Hülagü, şunları söyledi:
”YÖK’ün izniyle Erciyes Üniversitesine İbrani Dili ve Edebiyatı, Ermeni Dili ve Edebiyatı, Hint Dili ve Edebiyatı, Urdu Dili ve Edebiyatı, Arap Dili ve Edebiyatı ile Fars Dili ve Edebiyatı bölümlerini açtık. Bu bölümlere acil olarak alanında uzman akademisyenler aramaktayız. Gelecek eğitim döneminde faaliyete geçirmek istediğimiz bu bölümleri YÖK onaylaması halinde yabancı diller fakültesi çatısı altında ayrıca toplamak istiyoruz.”

Kaynak: AA

Paylaş:

Yorumlar

“137) ERCİYES’TE ERMENİCE VE İBRANİCE BÖLÜM AÇILIYOR” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. mehmet şentürk yorum tarihi 17 Ocak, 2010 19:38

    AÇILMASINA AÇILSINDA TÜRKOLOJİ KONULARINDA NELER YAPILIYOR.İSRAİLE BÜYÜKELÇİ ATANMIŞ İBRANİCE BİLMİYOR.AŞAĞILANIYOR İBRANİCE OLARAK AMA BİZİM BÜYÜKELÇİ İBRANİCE BİLMEDİĞİ İÇİN PİŞMİŞ KELLE GİBİ SIRITIYOR.
    AÇILAN BU BÖLÜMLER YARIN İNŞALLAH TÜRK MİLLETİNİN ALEYHİNE FAALİYET GÖSTERİR DURUMA DÜŞMEZLER.ÇÜNKÜ BİZDE AKIL VE İZAN BİRA EKSİK..

Yorum yap