131) TANRI DAĞINDA, “NOEL BABA” YASALLAŞIYOR !

Yayin Tarihi 29 Şubat, 2008 
Kategori TÜRK DÜNYASI

“NOEL BABA”

YASALLAŞTIRILACAK!

image001107.jpg

Tanrı Dağlarını böyle mi görecektik?

Kırgızistan’da Tanrı Dağlarında üç gündür devam eden rezalet “Uluslararası Noel Baba Festivali” sona erdi, ama katmerlisi geliyor. Festivale Kazakistan, Rusya, İran ve İsviçre’den gelen “Noel Babalar” katıldı…

Festival Alaarca Dağları’nda yapılan Noel Baba’nın kışlık sarayının -temel atma töreniyle başladı. Ardından Issikgöl kıyısındaki yazlık sarayının da temel atma töreni yapıldı.

Temel atma törenlerinden sonra Karakol dağlarında festivalin resmi açılışı gerçekleştirildi.Festivalde konuşma yapan Kırgızistan Devlet Turizm Ajansı Başkanı Turusbek Mamasev, Uluslararası Noel Baba Festivali’nin Kırgızistan’da turizmin gelişmesinde çok yararlı olacağını söyledi. Ayrıca, Kırgızistan’ın turizmin gelişmesi için 1 milyon dolara  yakın para ayırdığını, bu masrafların içinde “Noel Baba” için de harcamalar olacağını açıkladı.Kırgızistan Parlamentosu ise “Noel Baba’yı yasallaştırmak için yasa hazırlanacağını da bildirdi. Festival sonrasında bu yıldan itibaren Noel Baba Festivali’nin her yıl düzenlenmesi kararı alındı. Kararla birlikte Noel Baba Festivali geleneksel hale geldi.

Yılbaşında, İsviçre’nin “Sveko” şirketinin dünya çapındaki araştırmasının sonucuna göre, Noel Baba’nın vatanının Kırgızistan dağları olduğu açıklanmıştı.

Devlet ve özel kuruluşlar festivalle birlikte dünya çocuklarına “dostluk” çağrısında bulundu.

2009 yılının Şubat ayında festival, “Dünyanın geleceği çocukların hayallerinde” sloganı altında gerçekleşecek.

İLGİLİ HABER :

http://www.yenidenergenekon.com/126-misyonerlik-tanri-daglarinda/

TÜRK GÜNDEM

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

“131) TANRI DAĞINDA, “NOEL BABA” YASALLAŞIYOR !” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. yaşar toptaş yorum tarihi 29 Şubat, 2008 10:55

    eee sonunda öyle olacağı belliydi.batı hayranlığının sonucu kişiller topluluklar milli benliklerinden uzaklaştıkça böyle şeyler normal oluyor

Yorum yap