13) TÜRK ORDUSU

Yayin Tarihi 19 Kasım, 2007 
Kategori KÜLTÜREL

TÜRK ORDUSU

canakkalebayramnamazi.jpg

——————————————————————————–

“Ordumuz; Türk Birliğinin, Türk Kudret ve Kabiliyetinin, Türk Vatanseverliğinin Çelikleşmiş Bir İfadesidir” ATATÜRK

Türkler de siyasi hayat, Orduyla birlikte doğmuş ve gelişmiştir. Ordu-Millet bütünlüğü tarihimizin her döneminde değişmeyen bir gerçektir. Türk Devletinin siyaset hayatında silahlı kuvvetler her zaman en önemli faktör olmuştur.

Türk Devletlerinin yok edilmesi için, tarihin her döneminde düşman ülkeler Türk Ordusunu zayıf hale getirtmek için gayretler göstermiştir. Buna yakın tarihimizden bir örnek vermek gerekirse;

Osmanlı Devletinin, 1.Dünya Savaşına girmesinin en büyük nedeni olarak 10 Ağustos 1914 tarihinde 2 Alman savaş gemisini  (Göeben ve Breslau)  boğazlardan geçirtilmesi gösterilir. Ancak bu gerçeğin çok önemli ve haklı bir nedeni vardır. İşte bu haklılığımız her ne hikmetse Türk Gençliğine anlatılmaz!

Türkler ateşe atıldıklarını bile bile neden iki Alman gemisine geçiş izni veriyordu? 1914’ün dünya tarihinde çok önemli rolü olan bu olayı için bir anda kesin karar verilmişti. Ama, Almanlara bir çırpıda “Evet” hazırlayan ortam yıllara dayanıyordu. Osmanlı Devleti zayıf düşmüşlüğü içinde yıllar boyu gelişmiş ülkeler arasından bir dost aramıştı kendisine…

Başta İngilizler Osmanlı Devletine “Hangi konuda olursa olsun antlaşma yapmaya değmez bir Ülke” gözüyle bakıyorlardı. Diğerleri de öyle… Balkan savaşlarında toprak ve itibar kaybeden Osmanlı, tekrar güçlenmek istiyordu. Yunanlıların deniz gücüne karşı Ege’de dengeyi sağlamak için, Brezilya’dan eski bir savaş gemisi alındı. Bunun üzerine bugünkü stratejik ortağımız (!) ABD, Yunanistan’a “İdaho ve Mississipi” adında 2 savaş gemisini hibe etti. ABD’nin  amacı “Türklerin güçlenmesini engellemek. Eğer Türkler güçleniyorsa, Türklerin sınır düşmanlarını daha da güçlendirmektir”

Osmanlı Devleti bu hibeye itiraz etti… Güç dengesi artık Yunanlılardan yanaydı. Ancak Osmanlı Devleti için başka bir umut daha vardı… İngiltere’ye yapımı için siparişi verilen iki modern savaş gemisinin “Sultan Osman ve Reşadiye” idi… Bu iki savaş gemisinin de yapımı 1914 yılı itibarı ile bitmek üzereydi… Bu iki savaş gemisinin de yaptırılabilmesi için fakir Türk Halkından para toplanmıştı. Tam 7.5 milyon İngiliz lirası bir araya getirilmiş ve peşin olarak İngiltere’ye ödenmişti…

1914 Mayıs’ında 500 Türk denizcisi, yapımı biten “Sultan Osman” gemisini teslim almaya gider. İngilizler gemilerin Türklere verilmesini istemiyordu. Osmanlı’yı sürekli oyalıyordu… Temmuz ayına kadar oyaladılar. Artık diğer gemi “Reşadiye”’nin yapımı da tamamlanmıştı. İngiltere Denizcilik Bakanı Winston Churchill gemilere el konulmasını emretti. Gemileri teslim almak için bekleyen Türk Komutanı üzerinde bu emir şok etkisi yaptı. Türk kaptan gemilere Türk Bayrağı çekip getirmek için, gemilerin bulunduğu tersane limanlarına giderler… Bu durum Churchill’e bildirilir. Churchill, 500 Türk Askerinin bu girişimine hayret eder… Vatanından binlerce kilometre uzakta 500 Türk Askeri, parası ödenmiş gemilerine el konulmasını hazmedememiş ve neredeyse Britanya İmparatorluğu’na savaş ilan ediyordu.   Limanda Türk Denizcileri ile İngiliz askerleri arasında uzun süren bir çatışma çıkar… Şehitlerimiz olur ancak İngiltere’nin de çok kaybı olur… Tüm İngiltere şaşkın bir haldedir… Türk Halkı üzgündür… Gemilerin yapımı için ödenen 7.5 milyon İngiliz lirası da geri ödenmemiştir!

Gemilerimize el koyan İngiltere, Osmanlı Devletince “Milli Düşman” olarak görülüyordu…

Bu şartlar altında, Osmanlı Devleti Almanların dostluk ellerini sıkmaktan başka çare bulamadılar…

1. Dünya Savaşında Türkler insan kaynağı yönünden çok zayiat vermiştir. Çanakkale, Allahüekber faciası, Arapların ihaneti yüz binlerce vatan evladının şehit olmasına neden olmuştur… Anadolu işgal altında… Osmanlı Hükümeti İngilizlerle işbirliği içinde… Şeyhülislam Mustafa Sabri efendi’nin Kuvay-i Milliye aleyhinde yayınladığı fetvalar… Ali Kemal gibi hain gazetecilerin Atatürk aleyhinde yazdığı yazılar… Ordu dağılmış… Yoksulluk… Moral yok…

Her türlü imkansızlıklar içinde başlatılan bir İstiklal Savaşı!

26 Ağustos 1922 tarihinde başlatılan Büyük Taarruz öncesinde, Milli Şairimiz Y. Kemal Beyatlı’nın “Dua” tarzında yazmış olduğu şu dörtlük Türk- İslam Aleminin o gün için ne durumda olduğunu göstermektedir.

“Şu Kopan Fırtına, Türk Ordusudur Yarabbi!

  Senin Uğrunda Ölen Ordu Budur Yarabbi!

  Ta ki  Yükselsin Ezanlarla Müeyyed Namın

  Galip Et, Çünkü Bu Son Ordusudur İslam’ın!”

Türk Ordusu, Türk Milletinin Bağımsızlık Yemini ve Garantisidir!

Türk Silahlı Kuvvetlerini, pasif hale getirmeye çalışan her türlü zihniyet  İŞBİRLİKÇİDİR!

ALLAH; Vatan için terini ve  kanını dökenden, razı olsun…

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“13) TÜRK ORDUSU” yazisina 14 Yorum yapilmis

 1. serii555 yorum tarihi 19 Kasım, 2007 22:04

  tşk ederiz paylaşım için

 2. Halis Yılmaz yorum tarihi 19 Kasım, 2007 23:53

  YAA RAB,Galip et,çünkü bu son ordusudur İslamın.AMİN

 3. Yavuz Dedegil yorum tarihi 20 Kasım, 2007 04:06

  Sayin Yilmaz Karahan,
  yaziniz icin tesekkürler. Her devletin ordusu, onun icin hayati önem tasir ve her düsman, karsi devletin ordusunu zayiflatmaya calisir. Verdiginiz örnekler epey eskilere dayaniyor. Yakin gecmis ve güncel duruma göz atmakta fayda var. Bunun icin “ordunun gücü” kavramini analiz edelim:
  1. Ülkenin teknoloji ve silah üretimi, orduya ayirabildigi maddi kaynaklar: Istiklal savasindan beri bu konuda düsmanlarimizin cok gerisinde kaldik ve hatta düsmanlarimizdan bagimli duruma geldik.
  1970 li yillarda piyademizde ABD Kore savasi iskartasi M5 tüfekleri vardi, 1975 lerden sonra Alman yapimi G1 ve G3 ler geldi.
  Tanklarimizin hepsi ABD ve Almanya’dan ithal, tamir isleri malum Israil’e ihale edildi.
  Roket ve Roketsavar üretimimiz yok, onlar da batili “dost”larimizdan ithal. Hamas Filistinden Israile 4000 roket atarken, biz Hakkari’den Kandil dagina karadan gitmye calisiyoruz. Mayin üretimi de yeni baslayacak !
  Teknolojisi ithal olan F16 lar, günümüz teknolojisinin 30-40 sene gerisinde. Özerk ve seri üretim yapabilecek bir ucak sanayimiz yok.
  Haberlesme ve kesif isleri bugün en azindan U2 ve Awacs ucaklari ve normalde uydular ile yapiliyor. Bunlarin hicbirinin teknolojisine sahip degiliz. Bir PKK ile mücadele icin, PKK’nin bas destekcisi ABD den istihbarat ve “kesif” yardimi istiyoruz.

  2. Askerin ve subaylarin egitim ve motivasyonu:
  Eruh Kirsalinda kaybettigimiz 11 askeimiz, arkadan 7 Ekim mayinli saldiri ve 21 Ekim Daglica saldirisinin detaylarina bakildiginda, bu konuda da önemli eksiklerimizin oldugu görülmüyor mu? Bir sinir karakoluna 8 PKK li oldugu bilinen vukuatli askerin gönderilmesi, sonradan yardim göndermeyen tabur kumutaninin azledilmesi neler düsündürüyor?
  Özellikle NATO subayi olarak uzunca süre ABD’de bulunan subaylarimiz ile görüsüp, onlarin fikir dünyasini ögrenmekte de ayrica fayda vardir. Biz, yedeksubay okulunda yüksek rütbeli komutanlarimizca bizlere verilen “politik” egitim karsisinda dehsete düsmüstük.

  3. Siyasi Irade: Ordunun donanim ve egitimi ile gerekli teknoloji ve üretimin saglanmasi neticede siyasi irade’nin bütce, sanayi ve teknoloji politikalarina baglidir. Siyasi Irade onyillarca “ABD bizi korur” zihniyeti icinde olursa, kisisel cikarlarini düsmanla birlestirirse, dost kim, düsman kim ayird edemezse, ülke sanayiini “babalar gibi” dis ve düsman ülkelere satarsa bir ordu güclü olamaz.

  Ordumuzun eksiklerine dikkat cekmek, onu kücük düsürmek degildir. Hep bir agizdan, ordumuzun
  gercek anlamda güclendirilmesi ve bunun alt yapi ve sartlarinin süratle yerine getirilmesi icin
  feryat etmenin vakti coktan gelmistir sanirim. Vatanimiza ve milletimize sevgimiz ile ordumuza saygimiz herhalde bunu gerektirir.
  Saygilarimla

 4. mehmet mete yorum tarihi 23 Kasım, 2007 15:47

  turk ordusunun ulkesıne ve mı8llı degerlerıne baglılıgı cok ama cok onemli.turk kalması cok onemlı.turk ordusunun hep turk kalması dıleklerımle..selam ve saygılar…

 5. halim albayrak yorum tarihi 24 Kasım, 2007 04:11

  bu siteyi kuranlardan allah razı olsun yılmaz hocama da cok teşekkür ederim bizde osmanlı genclik ocakları genel merkezi olarak bu sitede yer alacagız inşallah siteniz harika tek kelime ile.

 6. halim albayrak yorum tarihi 24 Kasım, 2007 04:19

  http://www.osmanligencligi.com adresimizi ziyaret edermisniz teşekkürler.

 7. YURDATURK yorum tarihi 24 Şubat, 2008 11:14

  EY DUNYA TURKLERI !!!! UYANIN !!!! EY NE MUTLU TURKUM DIYEN VE HAKKA TAPAN TURKLER HAYDI ARTIK KAYITSIZ VE SARTSIZ BIRLESELIM ARTIK ATAMIZIN IZINDE EVVEL ALLAHIN IZNIYLE.

  “VARLIGIM TUM DUNYA TURK VARLIGINA ARMAGANDIR.”

  ARZ VE RICA EDERIM.

  YURDATURK

  “ISTE O TURK.”

  “NE MUTLU TURK’UM. SADECE VE YALNIZCA ALLAH’A IMAN EDENIM.

  [email protected] —- [email protected]

  [email protected]

 8. arif atasayar yorum tarihi 12 Mart, 2008 15:50

  tarihimiz çok ibretlerle dolu lakin tarih sayfasında çok eza ve cefa çekmiş bir milletiz, biz türk milletini her halükarda elbirligi ile yıkmaya ,yıpratmaya, yıldırmaya çalışıyorlar.

 9. FikirYolu.com » Blog Arşivi » TÜRK ORDUSU/Yılmaz KARAHAN yorum tarihi 28 Mart, 2008 09:39
 10. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 15 Kasım, 2008 14:36

  Bu tür ayrıntılar beni hep heyecanlandırır.
  Sultan Osman ve Reşadiye’nin yüzsüzce teslim edilmediğini biliyordum; fakat Çörçil, teslim almak için gidilmesi, çatışma…
  Sayın Karahana teşekkür ederim.
  Bu yazıyla, aradığım küçük anılarda büyük sırlardan birini daha buldum.
  Teşekkür ederim.

 11. HAYATI PIYI yorum tarihi 31 Mayıs, 2009 17:10

  SAYIN MUHTEREM HOCAM PAYLASIMINIZ COK GÜZEL ALLAHA EMANET OLUN

 12. Salih Cengiz yorum tarihi 14 Şubat, 2011 00:44

  Selam:
  Ahhh birde bu DÜNYANIN EN GÜZİDE ORDUSUNU,Türk-ten başkasına teslim etmemeyi bir ÖĞRENEBİLSEK!..

 13. burak hatipoğulları erzincan yorum tarihi 21 Şubat, 2012 21:33

  Selam:aynen öle kardeşim
  Ahhh birde bu DÜNYANIN EN GÜZİDE ORDUSUNU,Türk-ten başkasına teslim etmemeyi bir ÖĞRENEBİLSEK!..

 14. burak hatipoğulları yorum tarihi 19 Mart, 2012 01:18

  vatanımız uğruna kanımızın son damlasına kadar mücadelemizi vercez hertürk asker doğar ve bir türk bir türk 1düşmana yeter ALLAHIN izni ile.

Yorum yap